Dinkić i Putevi zaratili oko PDV-a

Putevi Srbije tvrde da zakon ne predviđa plaćanje PDV-a na putarinu. Putevi nisu nadležni da tumače zakon, već da ga sprovode, kažu u Ministarstvu finansija.

Srbija

Izvor: B92, Tanjug

Petak, 21.06.2013.

14:50

Default images

Reagujući na izjavu ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića da će račun Puteva Srbije biti blokiran za pet dana, jer od 2008. ne plaćaju PDV na putarinu, to javno preduzeće navodi da je prihod od putarine javni prihod, da se na javni prihod ne plaća PDV, "jer bi u suprotnom država sama sebi plaćala porez, što se ne radi nigde u svetu".

"PDV nije uračunat u cenu putarine u Srbiji, što znači da učesnici u saobraćaju na teritoriji Srbije ne plaćaju PDV prilikom korišćenja autoputeva. Kada bi u cenu putarine bio uračunat PDV, putarina bi bila skuplja za 20 odsto", kaže se u saopštenju Puteva Srbije.

Ista praksa, kako je navedeno, važi u evropskim zemljama i tamo gde državni organ, odnosno javno preduzeće vrši naplatu putarine.

PDV na putarinu se ne obračunava i samim tim je cena putarine niža, što je konstatovano i na konferenciji Asocijacija koncesionara auto-puteva i puteva pod naplatom (ASECAP), održanoj krajem maja u Dubrovniku u Hrvatskoj.

Vlada Srbije poslednji put je odobrila povećanje cene putarine februara 2008. godine i tom prilikom u tu cenu nije uračunat PDV.

"Pošto je poslovanje Puteva Srbije transparentno, takođe, informišemo javnost da je sav prihod od naplate putarine javni prihod, a putarina je naknada za korišćenje dobra u opštoj upotrebi i to strogo namenski javni prihod, a ne prihod Puteva Srbije", kažu u tom preduzeću.

Taj prihod kompletno ide u budžet i koristi se za isključivo za održavanje državnih puteva prvog i drugog reda, za šta su sredstva, inače, nedovoljna.

"To je javni prihod, a ne komercijalni prihod, sav odlazi u budžet i samim tim po zakonu ne podleže PDV-u", ističu u Putevima Srbije.

Putevi Srbije naplaćuje putarinu na svega 600 kilometara autoputeva, a imaju obavezu da održavaju državne puteve prvog i drugog reda u ukupnoj dužini od čak 16.000 kilometara.

Putevi Srbije angažuje preduzeća za puteve na poslovima održavanja puteva, koja ispostavljaju račune Putevima Srbije, obračunavaju i PDV, pa Putevi Srbije po tom osnovu i plaćaju PDV, navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo: Putevi u obavezi da plaćaju PDV

Ministarstvo finansija reagovalo je saopštenjem u kojem se navodi da javno preduzeće Putevi Srbije nisu nadležni da tumače Zakon o PDV-u već da ga sprovode.

"Jasna je instrukcija Ministarstva finansija i privrede koja je data ovom javnom preduzeću još 2008. godine, da su u obavezi da plaćaju PDV, međutim ovo preduzeće tu instrukciju do danas nije sprovodilo", saopštilo je Ministarstvo.

U saopštenju se podseća da je Poreska uprava Srbije prošlog meseca "sa zaprepašćenjem konstatovala da Putevi Srbije već godinama ne plaćaju PDV i uputila ovom preduzeću odgovarajuću opomenu".

Kako su se Putevi Srbije oglušili o tu opomenu naredne nedelje biće im izvršena blokada računa sve dok svoje poslovanje ne usklade sa zakonom, poručuju iz Ministarstva.

Ministarstvo finansija i privrede navodi i će tražiti da se u javnom preduzeću Putevi Srbije sankcionišu svi nadležni koji su kršili Zakon.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

65 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: