Fudbal 63

14.5.2024.

22:57

Haland 2/2 – Siti preživeo i Totenhem na putu ka tituli!

Fudbaleri Mančester sitija savladali su kao gosti Totenhem rezultatom 2:0, u zaostalom meču 34. kola Premijer lige.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
Tanjug/AP Photo/Kin Cheung

Ekipa Pepa Gvardiole tako je stigla na korak do četvrte uzastopne titule prvaka Engleske, a golove je postigao Erling Haland u 51, odnosno iz penala u prvom minutu nadoknade.

Junak je zapravo bio rezervni golman Štefan Ortega, koji je zamenio povređenog Edersona, a potom zaustavio najmanje tri pokušaja "pevaca" u finišu.

Premijer liga, 34. kolo

Totenhem – M. Siti 0:2 (0:0)
Haland 51, 90+1p

Sudija: Kris Kavana

"Građani" uoči poslednje runde imaju 88 bodova, dva više od Arsenala, koji je poslednju titulu osvojio pre dve decenije.

Svi mečevi završnog kola prvenstva na programu su u nedelju od 17.00 časova. Siti će dočekati Vest Hem, dok će Arsenal ugostiti Everton.

Činjenica da bod nije odgovarao nijednom timu prouzrokovala je otvoren fudbal u duelu Totenhema i Sitija.

Prvi je zapretio Totenhem preko Rodriga Bentankura, ali je njegov udarac pod prečku zaustavio Ederson.

Kevin de Brujne je umalo dao gol posle dodavanja Kajla Vokera, ali je blok domaćih odradio posao. Svakako bi pogodak bio poništen zbog ofsajda.

Zicer je ubrzo imao Fil Foden. Posle katastrofalnog ispucavanja Pjera-Emila Hojbjerga, lopta je pala pravo na nogu Fodenu, ali je Guljelmo Vikaro raširio ruke i sprečio gol.

Usledio je nešto mirniji period u pogledu prilika, ali su u finišu poluvremena zapretili Joško Gvardiol i naročito Bernardo Silva, čiji je čist gol sprečio Radu Dragušin.

Nastavak utakmice je otvoren sa po jednom velikom šansom na obe strane. Prvo De Brujneov šut iz okreta i sjajna intervencija Vikarija, a potom i prilika za Heung-min Sona pred golom odličnog Edersona.

Siti je do prednosti stigao u 51. minutu. Silva je uposlio De Brujnea na desnoj strani, ovaj je poslao loptu u peterac, gde Halandu nije bilo teško da je ubaci u praznu mrežu.

Sredinom drugog poluvremena Kristijan Romero i Ederson su se sudarili. Brazilac je dobio udarac u glavu, zbog čega je ubrzo morao da napusti igru.

Štefan Ortega je imao vatreno krštenje nakon ulaska u igru, pošto se suočio sa velikom šansom koju je imao Dejan Kuluševski.

Reprezentativac Švedske je potom šutirao snažno preko gola sa distance, da bi mu nešto kasnije Ortega zaustavio još jedan udarac.

Totenhem je kažnjen u nadoknadi vremena, kada je Pedro Poro napravio nad Žeremijem Dokuom penal, koji je rutinski realizovao Haland i tako postavio konačnih 2:0.

Norvežanin je praktično iz dva šuta ka golu domaćih postigao dva gola, čime je potvrdio epitet najboljeg strelca šampionata (27).

Tok meča mogli ste da pratite UŽIVO u LIVEBLOGU B92.sport.

22:47

90+1' Goooool!

Siti je duplirao prednost, 0:2.

Hladnokrvni Haland je savladao Vikarija iz penala.

Norvežaninu je ovo 27. gol u prvenstvu.

22:46

90' Penal za Siti!

Pedro Poro je srušio Žeremija Dokua, pa Kris Kavana nije imao dileme da pokaže na belu tačku.

Inače, igraće se još bar 10 minuta u nadoknadi.

22:44

22:43

86' Zicer za Sona!

Istrčao je Korejac pred Štefana Ortegu u situaciji "jedan na jedan", ali je jako loše šutirao.

Ceo Severni London je skočio, međutim, Son je traljavo šutirao posle trka i velike greške Akanđija.

22:41

85' Nove dve izmene kod domaćih

Lo Selso je ušao umesto Sara, dok je Skip zamenio Hojbjerga.

22:36

80' Još jedna šansa za Kuluševskog

Lako je ispao Ruben Dijaš posle duela sa Kuluševskim, koji je šutirao, ali je Ortega još jednom odlično intervenisao.

22:35

79' Kuluševski je "tukao"

Šutirao je Šveđanin sa desne strane iskosa, ali je njegov snažan udarac završio preko gola.

22:28

Sudar Edersona i Romera

22:27

71' Vatreno krštenje Ortege

Kuluševski je imao sjajnu šansu, ali je Ortega dobro pokrio prvu stativu i sprečio gol.

22:25

69' Ederson izašao

Ljut je što ga Pep Gvardiola menja, ali mora iz predostrožnosti.

Ortega će braniti u nastavku.

Takođe, De Brujnea je zamenio Doku.

22:22

66' Ederson ostaje na terenu

Nakon ukazivanja pomoći, Ederson je odlučio da nastavi meč.

22:21

22:18

62' Sudar Edersona i Romera

Uhvatio je Brazilac loptu, kada je u njega uleteo Romero.

Edersonu se ukazuje pomoć, dok je Romero dobio žuti karton.

22:13

57' Prvi žuti karton

Sar je startovao nad De Brujneom koji je ostao da se previja po terenu.

Kavana je Senegalcu pokazao žuti karton zbog gaženja De Brujnea.

22:11

55' Prva promena Postekoglua

Ubacio je Dejana Kuluševskog umesto Rodriga Bentankura.

22:10

22:08

51' Goooool!

Siti je poveo u Londonu, 0:1.

Bernardo Silva je uposlio Kevina de Brujnea na desnoj strani, ovaj je poslao loptu u peterac, gde Halandu nije bilo teško da je ubaci u praznu mrežu.

22:05

49' Son uzvratio

Džonson je odlično proigrao u petercu Sona, ali je Ederson izašao i skratio ugao.

22:03

47' De Brujne umalo

Visok presing, oduzeta lopta, odmah završnica, ali tu je sjajni Vikario.

Dobro je iz okreta šutirao De Brujne, ali još bolja parada golmana Totenhema.

22:01

46' Počelo drugo poluvreme

Nema promena u sastavima.

21:47

21:45

Poluvreme

Nema golova posle 45 minuta igre.

21:44

45' Kako ovo nije gol?

Neverovatna intervencija Radua Dragušina posle šuta Bernarda Silve.

Najpre je pokušao Erling Haland, a potom i Portugalac, međutim, Dragušin je loptu skrenuo u korner i tako sprečio gol.

Verovatno bi on bio poništen zbog ofsajda na početku akcije...

21:38

38' Gvardiol imao priliku

Voker je centrirao sa desne strane, a Gvardiol pokušao iz teške pozicije.

Možda je mogao da doda Halandu...

21:33

33' Totenhem preti

Džonson je sa desne strane ubacio loptu u peterac, a blagu nesigurnost je pokazao Ederson.

21:26

21:25

26' Otvorena utakmica

Oba tima pokušavaju da ugroze rivala.

Bod definitivno ne odgovora ni jednima ni drugima.

21:15

16' Zicer za Fodena

Veliku priliku je imao Fil Foden, ali je Guljelmo Vikario spektakularno odbranio.

Hojbjerg je katastrofalno ispucao loptu, koja se odbila pravo na nogu Fodenu, međutim, Vikario je raširio ruke i zaustavio udarac.

21:08

8' De Brujne umalo dao gol

Svakako je bio ofsajd, koji je dosuđen sa zakašnjenjem.

Voker je pobegao po desnoj strani, dodao De Brujneu, koji je šutirao, da bi lopta posle bloka završila pored stative Vikarija.

Inače, Voker je u začetku akcije bio u nedozvoljenoj poziciji.

21:07

EPA-EFE/NEIL HALL

21:06

6' Sjajni Ederson

Odličan napad domaćih. Precizno dodavanje Hojbjerga za Džonsona, koji je uposlio Bentankura, međutim, njegov udarac pod prečku zaustavio je Ederson.

21:03

3' Haland "razgrće"

Oborio je pomoću ruku Romera, Kavana se oglasio, a "građani" protestovali.

21:00

1' Utakmica je počela

Sa centra su krenuli domaći, koji nastupaju u potpuno beloj opremi.