Nedelju pred početak drugog grend slema sezone na Rolan Garosu, na kojem će braniti titulu, najbolji svetski teniser brusiće formu na terenima kraj Ženevskog jezera, što nikada do sada u karijeri nije radio.
Za sve postoji prvi put, pa i za Novaka i Ženevu. Iako nema običaj da pred turnire velike četvorke troši snagu na manjim turnirima, posebno ne na onim Serije 250, Novaku će narandžasta prašina u Švajcarskoj dati dobar putokaz gde se trenutno nalazi kada su u pitanju najviše ambicije koja svakako ima za turnir u Bulonjskoj šumi.
Nazovimo ovo nekom vrstom Novakove ženevske "konvencije". Pogodbe Novaka sa samim sobom, da je potrebno da igra još mečeva pre odsudnih okršaja u pokušaju odbrane pehara u Parizu.
Novak, dakle nikada nije igrao u Ženevi, ali ako se gledaju njegovi mečevi na turnirima u Švajcarskoj, on je do sada igrao samo u Bazelu, i to u dvorani, na tvrdoj podlozi.
Novak tamo ima skor 12-2, uz titulu 2009. kada je pobedio ljubimca domaće publike, Rodžera Federera, ali u ovoj alpskoj zemlji nije igrao skoro 13, godina, tačnije od novembra 2011. kada je tamo stigao do polufinala.
Što se tiče turnira pred grend slemove, nekoliko puta je pravio presedane, kao 2017. u Istbornu pred Vimbldon, ili 2021. kada je osvajajući Beograd 2 turnir u finalu protiv Aleksa Molčana, krenuo za Pariz gde je potom u finalu pobedio Stefanosa Cicipasa i to posle 0:2 u setovima.
Šta očekivati od Ženeve? Tačnije, Novaka u Ženevi? Jedna stvar je sigurna - da odigra preko potrebne mečeve i stekle kakav-takav kontinuitet mečeva koji bi mu dao priliku da u Parizu ostvari cilj i stigne do 25. grend slema u karijeri.
Skor od 12-5 od početka sezone, nije dovoljan za Novaka, nema taj ritam na koji je navikao, a da ne govorimo to da je bez finala od starta sezone, dakle i bez titule.
Otuda će mečevi u Parku Dezoviv biti nešto veoma zanimljivo, naročito jer se ni sami organizatori nisu nadali da će im sa tako nezgodnom pozicijom u kalendaru "sekira upasti u med".
Kako je dakle došlo do toga da Đoković ipak reši da zaigra u zemlji velikog rivala, Rodžera Federera?
Naime, nezadovoljan trenutnom formom i manjim brojem mečeva, Novak je verovatno shvatio da bi mu još koji duel do prelaska na parisku šljaku, svakako bio od koristi.
Prve glesine krenule su pre nekoliko dana. Tada su čelnici turnira kontaktirali ljude iz Novakovog tima. Novak je pokazao interesovanje da dođe i prihvati vajld kartu, baš iz tog razloga jer ima manjak mečeva u nogama.
U Rimu nije očekivao tako ran izlet, u trećem kolu od Čileanca Alehandra Tabila (6:2, 6:3), pa je poziv iz Ženeve zazvučao veoma primamljivo.
Švajcarski mediji prenose da ATP Ženeva nema nikakav finansijski rizik zbog dolaska Đokovića. Ako se za turnir u Bazelu može reći da mu je neophodno bar milion švajcarskih franaka da bi privukao neke od teniskih zvezda na dolazaka, Ženeva to ne mora, barem ne tu toj količini.
Tjeri Grin, čovek koji je ispred turnira bio zadužen za dovođenje igrača, imao je neočekivano mnogo posla ovih dana.
"Mi nikada ne pričamo o novcu i bonusima za dolazak. U ovom slučaju, finansijski aspekat nije bitan za igrača. Đoković ne dolazi u Ženevu zbog novca, već što želi da igra mečeve i pobeđuje kako bi imao optimalne šanse u pripremama za Pariz", rekao je Grin.
Tako je sklopljen posao od obostrane koristi - Ženeva će neočekivano dobiti na popularnosti, jer će tamo igrati svetski broj jedan, a on će zauzvrat dobiti toliko željenu priliku da popravi formu.
I ne samo to, čini se da Novak nije jedini nezadovoljan svojom formom, jer su organizatore prijavama za učešće jednako iznenadili i bivši šampion iz 2022. godine, Norvežanin Kasper Rud, ali i Amerikanci, Tejlor Fric Ben Šelton.
Profimedia/Fabrizio Corradetti / LiveMedia / DPPI
Endi i Novak - još jedan teniski meč?
Pogled na sam žreb, potencijalno nameće jednu pravu tenisku poslasticu, kakvu ljubitelji tenisa godinama unazad nisu imali na repertoaru.
Novak Đoković je kao pvi nosilac turnira, naravno slobodan u prvom kolu, a onda bi u drugom mogao da naleti na starog rivala, bivšeg broja jedan, Britanca Endija Marija.
Pod jednim uslovom - da Škot u prvoj rundi preskoči prilično izazovnu prepreku u vidu Nemca Janika Hanfmana.
Bude li u tome uspeo, teniski svet dobiće priliku da pri put još od Dohe 2017. godine vidi okršaj igrača koji su do sada igrali 36 puta.
Trebalo je da odmere snage u Madridu 2022. u osimini finala, ali se Mari uoči meča razboleo, pa nije ni izlazio na teren.
A u Dohi, u tom finalu pre sedam godina, Novak je slavio sa 6:3, 5:7, 6:4. I sada ima skor 25-11 protiv sedam dana starijeg vršnjaka iz Danblejna.
Prava je sreća da je Novak uopšte u stanju da posle incidenta koji se dogodio na Mastersu u Rimu, igra ove nedelje.
Incident sa ispuštanjem bočice od strane jednog navijača, pravo na glavu srpskog tenisera, izazvao je toliko pažnje. I uopšte nije delovalo tako bezazleno, kako su u mnogim zapadnim medijima to želeli da prikažu.
Novak je zbog toga morao da prođe detaljne preglede na Urgentnom centru u Beogradu, pre nego što je dobio zeleno svetlo za nastavak rada i put na nove turnire.
Za očekivati je da se nešto slično neće ponoviti, jer je i to bila jedna vrsta ozbiljne opomene organizatorima turnira da povedu mnogo više računa o bezbednosti svih pojedinaca koji učestvuju na teniskim turnirima. Posebno igrača.
Za verovati je da će ozbiljni i odmereni Švajcarci biti veoma budni, posebno jer dolazak broja jedan predstavlja i za njih posebnu poslasticu, ali i test.
Pitanje je i kako će tamošnja publika dočekati Novaka, mada ovog puta neće biti tog naboja koji bi se svakako pojavio da tamo kojim slučajem mogu da igraju njegovi nekadašnji rivali, Rodžer Federer ili Stan Vavrinka.
Nekoliko dobrih rezultata i Novak bi u Ženevi mogao da stigne do jubilarne 1.100 pobede u karijeri, ali i 99. titule do sada, pa bi i sam taj stepenik pred "stotku" (nadajmo se u Parizu), bio veoma zanimljiva stavka.
Posebno jer bi i prvi meč na ovom turniru mogao da odigra u utorak, 22. maja, kada će proslaviti 37. rođendan.
Torta od domaćina? Tradicija tako kaže, veliki igrači obično bivaju počašćeni poslasticom u obliku teniskog reketa ili kakvog drugog teniskog simbola.
Mada se ne možemo oteti utisku da bi za Novaka, daleko slađe parče bilo da se iz Ženeve ka Parizu uputi sa peharom u torbi i dobrim vetrom u krilima.
Srpski atletičar Ivan Garaj suspendovan je na tri meseca zbog korišćenja kokaina, potvrđeno je u objavama Srpskog atletskog saveza i Antidoping agencije Srbije.
Partizan je ovog proleća postao hit na evropskom rukometnom tržištu, a dolazak selektora Srbije Raula Gonzalesa na klupu jasno je pokazao da crno-beli planiraju da igraju Ligu šampiona od septembra.
Sautempton definitivno neće igrati finale plej-ofa Čempionšipa nakon što je odbijena njihova žalba povodom velike "Spajgejt" afere koja je potresla engleski fudbal.
Janik Siner dominira tenisom u 2026. godini, ali Džon Izner i Sem Kveri veruju da ni takav Italijan ne bi mogao protiv Novaka Đokovića iz njegove čuvene sezone 2011.
Viktor Vembanjama odigrao je istorijsku utakmicu protiv Oklahoma Siti Tandera, a njegova partija toliko je impresionirala Šekila O'Nila da mu je NBA legenda odmah smislila novi nadimak.
Njujork Niksi napravili su neverovatan preokret i poveli u finalu Istoka protiv Klivlend Kavalirsa, a Džejlen Branson još jednom je pokazao zašto igra sezonu karijere.
Košarkaši Olimpijakosa nalaze se na korak do plasmana u finale Evroliga Fajnal-for, ali prema nezvaničnim informacijama koje prenosi Sport Klub, taj scenario mogao bi da izazove ozbiljne incidente i potencijalni prekid finalne utakmice.
Košarkaši Crvene zvezde savladali su Cedevita Olimpiju (95:86) u majstorici četvrtfinala ABA lige i tako se plasirali u polufinale, gde ih očekuje okršaj sa Partizanom.
Košarkaški klub Crvena zveda malo pred ponoć se oglasio povodom izjave trenera Cedevita Olimpije Zvezdana Mitrovića date nakon majstorice četvrtfinala plej-ofa ABA lige.
Sautempton definitivno neće igrati finale plej-ofa Čempionšipa nakon što je odbijena njihova žalba povodom velike "Spajgejt" afere koja je potresla engleski fudbal.
Janik Siner dominira tenisom u 2026. godini, ali Džon Izner i Sem Kveri veruju da ni takav Italijan ne bi mogao protiv Novaka Đokovića iz njegove čuvene sezone 2011.
Viktor Vembanjama odigrao je istorijsku utakmicu protiv Oklahoma Siti Tandera, a njegova partija toliko je impresionirala Šekila O'Nila da mu je NBA legenda odmah smislila novi nadimak.
Stala je Vojvodina na korak do trofeja Kupa Srbije, ali posle osvojenog drugog mesta i izborenih kvalifikacija za Ligu Evrope, može reći da je sezona bila uspešna kada se svedu računi.
Večiti derbi u polufinalu ABA lige doneo je sve ono što regionalna košarka godinama nosi sa sobom: veliku tenziju, promene ritma i na kraju dramatičnu završnicu u kojoj je Partizan uspeo da sačuva prednost i savlada Crvenu zvezdu (100:94) za vođstvo od 1-0.
U prethodna dva finala uspešniji je bio beogradski klub, uključujući i prošlogodišnjih 3:0 u Zaječaru, pa je jasno da tim iz Novog Sada ima i dodatni motiv da konačno uzvrati udarac.
Šta kažete na uređaj pomoću kog možete da napravite espreso gde god se nalazili, bez ikakvih kablova i drugih peripetija? Upravo to omogućava Honorov prenosni aparat za kafu, koji smo imali na testu.
Komentari 16
Pogledaj komentare Pošalji komentar