Godišnjica meridijana u Griniču

Na današnji dan 1884. usvojen je na međunarodnom nivou meridijan koji prolazi kroz Kraljevsku opservatoriju u Griniču kao osnova za računanje svetskog vremena. Tako je uspostavljeno Griničko srednje vreme (GMT). Prema ranijoj tradiciji, novi solarni dan započinjao je ne u ponoć već u podne. Tek 1925. to je promenjeno.

Život

Izvor: N. B.

Četvrtak, 13.10.2011.

14:40

Default images

Grinički meridijan se uzima za „nulti meridijan“, odnosno meridijan koji se definiše kao 0° geografske dužine. On prolazi kroz Griničku opservatoriju, u istoimenom mestu kod Londona. Najdalji meridijan od Griničkog (180°) predstavlja granicu između istočne i zapadne Zemljine hemisfere.

Za razliku od Zemljinih paralela koje su određene osom rotacije Zemlje, izbor griničkog meridijana je usvojena konvencija. Tokom istorije korišćene su razne konvencije o početnom meridijanu. Grinički meridijan je usvojen kao međunarodni standard oktobra 1884. na međunarodnoj konferenciji u Vašingtonu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: