Agrobanka: Da li je kasnila istraga

Svi saslušani u aferi Agrobanke negirali su krivicu, a B92 je istraživao koliko daleko sežu problemi Agrobanke i da li je istraga o malverzacijama odlagana.

Izvor: B92

Petak, 10.08.2012.

16:12

Default images

Skoro na svim naslovnim stranama dnevnih novina nalazi se slučaj Agrobanke, sa pokušajima da se kao mogući učesnici afere označe bivši premijer Mirka Cvetković i Zvonimir Nikezić, koji je bio u Nadzornom odboru.

Međutim, B92 je pokušao da istraži i da li se Narodna banka uopšte ozbiljno bavila istraživanjem zloupotreba u Agrobanci, što je bila dužna da radi.

U zvaničnoj dokumentaciji NBS B92 saznaje da zaista postoje zavedeni izveštaji da je redovno kontrolisano poslovanje Agrobanke i da je o tome dostavljala izveštaj nadležnim organima.

Ipak,da se nešto događa sporno u poslovanju Agrobanke NBS je pokušala da upozori još u oktobru 2011. kada je podnela zapisnik Upravi kriminalističke policije. B92 ekskluzivno objavljuje deo interne beleške o tome:

Na zahtev Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije za dostavljanje zapisnika o kontroli Banke od 23. septembra 2011. godine, to je i učinjeno 7. oktobra 2011. godine. S predstavnicima Uprave održan je sastanak 27. februara 2012. godine na kome su upoznati sa inicijativom Narodne banke Srbije za podnošenje krivične prijave. Međutim, predstavnici Uprave su saopštili da će se voditi postupak za proveru poslovanja Banke i naglasili da bi podnošenje prijave NBS bilo kontraproduktivno i nesvrsishodno.

Policija je istragu započela tek u februaru 2012. saznaje B92 u MUP.

Dejan Šoškić bivši guverner nije bio spreman za B92 pred kamerama da govori o ovoj temi, ali nam je u telefonskom razgovoru potvrdio da se - NBS povodom Agrobanke obratila i tužiocu za organizovani kriminal Miljku Radisavljeviću 27. juna ove godine. B92 je saznao i šta je odgovorio tužilac za organizovani kriminal.

Obzirom da je tužilaštvo već pokrenulo postupak radi prikupljanja podataka, dokaza i informacija u vezi sa postupanjem odgovornih lica u pomenutoj banci, krivična prijava Narodne banke Srbije kao inicjalni akt kojim se tužilaštvu prijavljuju krivična dela, u ovoj situaciji nije nužna, niti neophodna. Interesantno je da je poslovanje Agrobanke, osim Narodne banke kontrolisala i revizorska kuća KPMG. Naime, oni su radili reviziju poslovanja banke u 2010. i 2011. godini. Podsetimo, upravo u 2011. postaju očigledni veliki gubici. Ni oni nisu želeli da stanu pred kamere i govore o ovoj temi,već su nam poslali pisani odgovor.

Za 2010. godinu smo izdali nekvalifikovano mišljenje na finansijske izveštaje Agrobanke, dok je naše mišljenje za 2011. godinu uzdržano. To znači da, koristeći sve raspoložive revizorske postupke, mi nismo uspeli da potvrdimo iskazanu finansijsku poziciju Agrobanke na dan 31. decembar 2011. godine, kao ni rezultate poslovanja iskazane za 2011. godinu. Iz tog razloga, čak stavljajući po strani naše obaveze po pitanju čuvanja poverljivih informacija, mi nismo u mogućnosti da komentarišemo razlike između finansijskih izveštaja za 2010. i 2011. godinu.

Kako za B92 kaže bivši guverner Dejan Šoškić: "Agrobanka je morala da bude zatvorena još 2002. sa drugim starim bankama."

Kako saznaje B92, banka je i tada beležila gubitke, ali je nekako preživela. Agrobanka našla se i u analizi bankarskog sektora koji je MMF uradio krajem 2001. godine. Posle tog izveštaja pod stečaj su otišle Beogradska banka, Jugobanka, Beobanka, Investbanka i JIK banka.

Veljović: Nećemo dozvoliti zadržavanje istrage i pritiske

Milorad Veljoviæ (Tanjug, arhiva)
Direktor policije Milorad Veljović je, gostujući u Vestima TV B92, rekao da policija neće dozvoliti nikakve pritiske u istrazi oko poslovanja "Agrobanke", ističući da je reč o isuviše ozbiljnom i obimnom predmetu koji je iniciralo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

"Ovog trenutka radimo na tome da utvrdimo potpunu ulogu Upravnog odbora, članova Upravnog odbora, Izvršnog odbora, članova Izvršnog odbora i svih nadzornih organa koji su vršili ili imali obavezu da vrše kontrolu poslovanja Agrobanke", rekao je Veljović za B92.

Govoreći o najnovijim detaljima u vezi sa ovim slučajem, Veljović je kazao da su ga kolege iz Uprave kriminalističke policije obavestile da im se javio Milan Antonić, sin Dušana Antonića koji je uhapšen u aferi "Agrobanka i da je rekao da se nalazi sa porodicom na odmoru u Crnoj Gori, da ne želi da beži i da hoće da dođe u Srbiju.

"Sugerisali smo mu da smo podneli prijavu i da nema nikakvih problema da se javi tužiocu za organizovani kriminal koji će nakon izjave odlučivati šta i kako dalje", kazao je Veljović.

Veljović je podsetio da je policija nakon završetka kontrole "Metals banke" počela kontrolu i prikupljanje operativnih podataka za "Agrobanku" i da je od Narodne banke Srbije tražila da dostavi izveštaj o izvršenoj kontroli.

"Početkom februara ove godine smo Tužilastvu za organizovani kriminal dostavili kompletne informacije i sve podatke na osnovu izveštaja Narodne banke i na osnovu naših operativnih saznanja", naveo je Veljović.

Na pitanje da li može da kaže da nije bilo pritisaka na policiju i da se istraga nije zadržavala, Veljović je kazao da "od strane policije sigurno nije i da to neće dozvoliti".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

21 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: