Kome veruju građani BiH? Medijima da, političarima ne

Građani BiH i dalje najviše veruju medijima i verskim zajednicama, a najmanje poverenja imaju u političare i političke stranke,

Izvor: B92

Utorak, 03.05.2016.

22:29

Kome veruju građani BiH? Medijima da, političarima ne
Foto: Thinkstock

To su rezultati su istraživanja "Medijske slobode u BiH" koje je povodom 3. maja, Međunarodnog dana sloboda medija, predstavila Fondacija "Fridriht Ebert" i Udruženje "BH novinari".

Predsednica Udruženja "BH novinari" Milkica Milojević rekla je na predstavljanju rezultata istraživanja u Klubu novinara u Banjaluci da je zabrinjavajuće to što građani veoma malo veruju institucijama.

Uz medije i verske zajednice, građani veruju i nevladinom sektoru, a zabeležen je porast poverenja u međunarodnu zajednicu.

Većina ispitanika, njih 84,2 odsto, smatra kako je sloboda medija u BiH malo ili gotovo nikako prisutna, a 70 odsto smatra da su političari najodgovorniji za kršenje novinarskih prava i sloboda.

Takođe, većina anketiranih smatra da političari imaju najveći uticaj na novinare, potom vlasnici medija i na kraju finansijski centri moći.

"Glavna prepreka za slobodan rad novinara su povezanost političara, vlasnika medija i finansijskih centara moći", istakla je Milojević.

Za razliku od prethodnih godina, po prvi put je zabeležen porast zadovoljstva ispitanika iz Federacije BiH medijima i novinarima iz RS.

Televizija je i dalje dominantan medij u BiH, poveća je procenat u odnosu na prošlu godinu na 64 posto, 24,6 posto anketiranih je izjavilo da se najkvalitetnije informiše putem interneta, dok samo 4,6 posto ispitanika čita dnevne novine, podaci su istraživanja.

Gotovo četvrtina ispitanika, više njih u Federaciji BiH nego u RS, smatra da mediji u BiH i dalje doprinose jačanju međunacionalnih tenzija.

Kada je u pitanju osnivanje hrvatskog kanala u okviru javnog servisa BiH, većina anketiranih je ocenila da je to prvenstveno želja HDZ BiH da ima televiziju pod svojom kontrolom, dok manji broj njih smatra da se radi o političkom zahtevu oko kojeg treba otvoriti debatu.

Finansijski opstanak Javnih servisa u BiH većina ispitanika vidi kroz potpuno ukidanje RTV takse i finansiranje javnih servisa iz budžeta države i entiteta.

Predsednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić je na kraju debate upozorio da se ove godine Svetski dan slobode medija u Republici Srpskoj obeležava u znaku gašenja jednog od njih, dnevnih novina Press RS", kao i godinu i po zabrane novinarima BN TV da prate aktivnosti predsednika RS u Palati Republike.

Po njegovim rečima, u ovoj godini podignuta je optužnica na Sudu BiH protiv novinara i urednika banjalučke Elta televizije, kojom im preti 15 godina zatvora.

Vukelić je dodao da je ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić ignorisao zahtev Kluba novinara Banjaluka da se izvini zbog vređanja novinarki RT RS-a.

"Sve to je dokaz teških uslova u kojima rade i pritisaka kojima su izloženi novinari", istakao je Vukelić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: