Dačić: Privatizacije bile lopovske

Lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da su privatizacije u Srbiji bile pljačkaške i lopovske i da ne želi da preuzme odgovornost za to.

Info

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 02.04.2012.

22:57

Default images

"Niti sam učestvovao u privatizacijama tih preduzeća koje su bile pljačašjke i lopovske. Trećina privatizacija je poništena, zakon je donet početkom 2000. Mi smo bili jedina stranka koja je glasala protiv", kazao je Dačić za Radio-televiziju Srbije.

Dačić je ocenio da se stranke koje su od 2000. godine bile na vlasti "nisu baš najbolje pokazale" i da je Srbija izgubila niz propuštenih prilika.

Sa druge strane, gostujući u istoj emisiji, ministar rada i socijalne politike, Rasim Ljajić smatra da kao predstavnik Vlade i on snosi odgovornost za lošu situaciju, ali je ukazao i da je globalna ekonomska kriza učinila svoje.

"Najbolje je da priznamo da stvari nisu onakve kakve smo očekivali 2008, da sva obećanja nisu ispunjena, sve smo predvideli, ali krizu nismo mogli predvideti. Kriza je pokazala sve slabosti i loš model ekonomskog razvoja", kazao je Ljajić.

Ministar rada i socijalne politike istakao je i da nije bilo onih koji su se uzdržali od zapošljavanja po partijskoj osnovi.

"Svi smo zapošljavali po partijskoj osnovi, neko više neko manje. Onaj ko je bio veći više je zapošljavao, ko je bio manji imao je i manje mogućnosti da zapošljava", kazao je Ljajić.

Dačić je, sa druge strane, ocenio da je departizacija "izum eksperata koji žele da se bave politikom".

Predsednik opozicione Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić optužio je stranke vladajuće koalicije da se ponašaju kao da su one u opoziciji, jer nemaju rezultate sa kojima mogu da izađu pred građane.

On je građanima poručio da vlast samo obećava, a da naprednjaci u svojoj beloj knjizi imaju jasan ekonomski plan.

Predstavnici opozicionih i vladajućih partija složili su se da je ekonomija glavna tema tekuće predizborne kampanje i glavni zadatak buduće vlade.
Rasim Ljajiæ (Tanjug, arhiva)
Dačić je rekao da kampanja liči na sve ostale i da je sve već vidjeno te da se generalno po spisku ciljeva i obećanja ne može napraviti podela stranaka za šta se koja zalaže.
On je ponovio da će kampanja SPS biti zasnovana na tome da pokažu šta su socijalisti i on kao ministar policije uradili ističući da državi nedostaje ekonomski razvoj, pravda i "sigurna ruka" koja će da vodi zemlju.

Lider SNS je ocenio da stranke na vlasti "pokušavaju da liče na opozicione" navodeći da je osnovno da podnesu izveštaj šta su do sada uradile, a ne da pričaju da su do sada radile loše i obmanjivale narod, a da od sada to više neće.
On je dodao da "nema amnestije" za one koji su jedno govorili, a drugo radili i da stranke ne treba da se kriju i hvale sa onim što su uradili u svojim resorima jer sve treba da imaju odgovornost za to što je "Srbija u beznađu zbog koalicije u kojoj svako sada hvali svog ministra i svako govori šta je njen ministar uradio".
Prema njegovim rečima, ponašanje vladajućih stranaka u kampanji pokazuje da "nismo imali vladu" i da je sada samo pitanje to da li ima političke odgovornosti za ono što se obeća, a ne ispuni se.

Ljajić je rekao da je ovo "dosadna i mučna kampanja", posebno mucna za njih koji su u vlasti.
On je naveo da je ekonomija tema broj jedan kod svih političkih stranaka a da unutar te teme dominira poljoprivreda koju svi vide kao glavnu stratešku granu.
Ljajić je naveo da su tri glavne teme koje čekaju novu vladu - razvoj ekonomije, uređenje države i borba protiv korupcije i kriminala.

Dačić protiv, Nikolić za predsedničke izbore 6.maja

Tomilsav Nikoliæ (Tanjug, arhiva)
Dačić smatra da ne treba da se održe zajedno parlamentarni i predsednički izbori dok se lider SNS "ne buni" protiv toga i navodi da bi mu to odgovaralo.
"Nije korektno da se usred izborne kampanje saznaje na koje izbore izlazimo", rekao je Dačić i dodao da ta odluka "veoma smeta parlamentarnim izborima" uz podsećanje da se gotovo nigde gotovo u svetu ne održavaju istovremeno predsednički, parlamentrani i lokalni izbori.
"Tadić i Nikolić žele da podele Srbije. Tadić i Nikolić misle da su oni dovoljni za Srbiju", rekao je Dačić i poručio i jednom i drugom da je "Srbija mnogo veća nego što su njih dvojica".

On je kazao da mu je cilj da pobedi i jedne i druge jer "ovi što su došli na vlast posle 2000. godine se nisu pokazali baš idealni", a da je sa druge strane SNS politički proizišla iz SRS koja je po svim ocenama bila ekstremnija nego što je bila SPS pre 2000. godine.
"Ako žele da se igraju na taj način sa političkom scenom u Srbiji ja to moram da prihvatim", rekao je Dačić ali i naveo da smatra da izbori treba da budu redovni.

Prema njegovim rečcima te dve stranke, DS i SNS, žele da naprave dvopartijski sistem u Srbiji, kao što je to isto hteo i Slobodan Milošević sa Vukom Draškovićem pa nije uspeo.
"To nikada neće u Srbiji biti moguće", rekao je Dačić.

Lider naprednjaka je rekao da mu odgovara da budu raspisani i predsednički izbori.

"Meni odgovara da budu predsednički izbori i zašto bi se ja bunio protiv toga", kazao je Nikolić i dodao da je stranka koju vodi donela odluku da odluči za koju državnu funkciju hoće da se kandiduje. "Postoji mnogo razloga da se kandidujem za predsedničke izbore. Jedan je jer sam predsednik stranke, drugi je da ovog časa Boris Tadić jedino strahuje od toga da ćemo se prvi put sučeliti u nešto ravnopravnijem položaju nego do sada pošto neće imati više toliku prednost koliku je imao do sada", rekao je Nikolić.

On je dodao da ne vidi ništa loše da se formira neka vrsta dvopartijskog sistema sa strankama manjina koje bi "bile u svemu tome". Treći učesnik u emisiji, lider SDPS Rasim Ljajić je ocenio da je "dvopartijska Srbija nemoguća i sa predsedničkim i bez predsedničkih izbora".
Ono što jeste potrebno to je da se smanji broj stranaka u parlamentu i ukrupni politička scena, rekao je Ljajić i naveo da će to biti prirodni proces.
"Najstabilnije su vlade koje imaju što manji broj članova i voleo bih da se foirmira neka takva vlada", kazao je Ljajić koji je ponovio da je Srbiji potrebna mala vlada sa malim brojem članova kabineta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

141 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: