Dačić: Srbi će sami birati vlast

U novu rundu dijaloga o Kosovu, koju i sam ocenjuje kao najtežu dosad, premijer Ivica Dačić ulazi sa vrlo konkretnim planom - da se uspostavi zajednica srpskih opština. To Srbija nudi kao kompromisno rešenje kako bi se prekinula paraliza ili paralelizam institucija, a dok se ne reši konačno pitanje statusa. Sa Hašimom Tačijem, koji, s druge strane, najavljuje ”velikodušnu ponudu” za Srbe, Dačić će razgovarati o nadležnostima buduće zajednice.

Info

Izvor: Dragutin Stevanoviæ

Utorak, 19.02.2013.

08:36

Default images

Uoči puta u Brisel, gde će se dva dana ”ukrštati koplja” uz posredovanje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, Dačić za ”Novosti” kaže da sigurno neće biti povlačenja srpskih institucija sa Kosova dok se ne postigne konačan dogovor: "Tražićemo čvrste garancije za svaki dogovor. Naš narod na Kosovu sigurno neće biti ostavljen na cedilu".

Da li ste potpuno spremni za najtežu rundu dijaloga?

- Spremno ulazimo u nastavak razgovora sa Prištinom. Mi smo i Platformu i Rezoluciju, koju su podržali i predsednik Republike i parlament, pripremali upravo znajući pitanja o kojima će se sada razgovarati. A to su funkcionisanje institucija na Kosovu, odnos između srpskih i prištinskih institucija, rešavanje ”paralize i paralelizma”. Srbija ima svoj jasan predlog, a to je osnivanje zajednice srpskih opština. Mislite li da će za Prištinu to biti kompromisan predlog?

- Sada ćemo razgovarati o tome. Pokušaćemo da definišemo autonomiju Srba na Kosovu, odnosno autonomiju u autonomiji. Zajednica srpskih opština treba da ima jasne nadležnosti u obrazovanju, prosveti, pravosuđu u prvom i drugom stepenu. A policija bi održavala veze sa Prištinom, ali i sa Beogradom.

Ima li opasnosti da se bilo šta u ovom predlogu protumači kao korak ka priznavanju Kosova?

- Srbija neće priznati nezavisnost Kosova. Ali zato ćemo prihvatiti da se Srbi na KiM organizuju tako da mogu zaštititi svoje interese i prava. Pa, svako ko je pažljivo pročitao predsednikovu platformu mogao je da vidi da Srbija ne priznaje nezavisnost i da priznaje Kosovo kao celinu koja je definisana Rezolucijom 1244. A mi nudimo predloge kako da se Kosovo organizuje sve dok se ne razreši pitanje statusa.

Hoće li zajednica srpskih opština moći da se organizuje bez izbora?

- To zavisi od celovitog rešenja. Ako postignemo rešenje oko zajednice srpskih opština, onda to podrazumeva da nakon toga budu organizovani i izbori.

Ko bi organizovao to glasanje? Da li bi se sve dešavalo prema pravilima koja bi odredila Priština?

- Te izbore bi organizovala sama zajednica srpskih opština kako bi se uspostavili organi koje će ona sama formirati. Ali još je rano da se o tome govori, jer ta tema nije sada na dnevnom redu. Srbija sigurno neće povući svoje institucije dok ne vidi da li će se uopšte dozvoliti konstituisanje zajednice srpskih opština i kako bi sve to izgledalo. Naravno, tražimo i međunarodne garancije da će sve što se dogovori biti sprovedeno.

Da li će, posle ove runde dijaloga sa Prištinom, moći pouzdanije da se zna hoće li Srbija u junu dobiti datum za pregovore sa EU?

- Bio bih zadovoljan da tako bude. Ali to se nikad ne zna. I gospodin Vučić u Berlinu, i ja u Briselu, učinićemo sve što je u našoj moći da, braneći naše nacionalne i državne interese, doprinesemo tome da Srbija dobije datum za početak pregovora. Mislim da smo i dosad uradili dovoljno i da smo dosadašnjim potezima već zaslužili da se naši napori pozitivno ocene.

Šta će se dogoditi ukoliko, ipak, naša država ne dobije datum u junu?

- To bi bilo veoma štetno po dijalog sa Prištinom. Praktično, to bi značilo ubijanje dijaloga. Niko ne može da očekuje da se preko noći reše problemi, koji su stari nekoliko vekova, jer mi sada razgovaramo o statusnim pitanjima.

Da li bismo, u slučaju negativnog odgovora iz Brisela, mogli da očekujemo i raspisivanje vanrednih izbora u Srbiji?

- Ta tema je nebitna. Izbori su nebitni, i dosta mi je više priče o tome. Dok mi branimo državne interese po svetu, neko stalno poziva na glasanje. Izbora će biti kada vladajuća koalicija odluči, ili će se na birališta ići u redovnom terminu. Nama je sada u interesu da dođemo do održivog rešenja za Kosovo, koje bi istovremeno omogućilo i naš napredak ka evropskim integracijama. A da bi do toga došlo, potrebne su dobre vesti iz Brisela, koje bi značajno olakšale dijalog. Nisu nam potrebni ni pritisci, jer na našu zemlja nema više šta da se vrši pritisak.

Sve su glasniji pozivi da podnesete ostavku, a kao jedan od argumenata protiv navodi se upravo kosovska politika koju vodite?

- Licemerno je nekoga pozivati na podnese ostavku. Jer, ostavka je lična stvar. Ako misle da neko ne radi dobro i ako ne žele da ga više gledaju na tom mestu, u Ustavu i zakonima postoji vrlo jasno propisana procedura kako se to radi. Neka onda podnesu zahtev za razrešenje, neka se otvori rasprava o mom radu, pa da vidimo kakav će biti ishod. I to ne važi samo za mene, nego za sve funkcionere u ovoj zemlji.

Zbog poslednjih afera, pojedini osporavaju vaš kredibilitet. Vučić kaže da vam veruje, ali navodi da konačnu reč treba da daju nadležni organi...

- Nikada ništa nisam krio. I nikada nije bilo počinjeno nikakvo krivično delo. To sam od početka govorio. U svakom slučaju, nastavljam dalje da radim svoj posao. Ova vlada je za šest meseci uradila više nego neke vlade za četiri godine. A ko ima kredibilitet, a ko nema - to će narod da kaže na izborima. I neka svako vodi računa o svom kredibilitetu. Za mene je najvažnije da se utvrdi puna istina.

Da li su vas sagovornici iz sveta nešto pitali oko poslednjih afera?

- To pitanje mi u inostranstvu nikada niko nije postavio.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

34 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: