Andreas Andreadis, predsednik udruženja grčkih ugostitelja, kao iz rukava citira brojke koje zaista mnogo govore: privreda Grčke se prošle godine smanjila za pet posto i jedino turizam ne zna šta je kriza.
Doduše, Grka koji još imaju novca za odmor u svojoj domovini je drastično manje i 2011. je njihov broj pao za čitavu petinu, ali umesto njih su došli
strani turisti čiji je broj porastao za 10 posto.
Andreadis, inače i sam hotelijer iz Soluna, citira i prognoze iz studije MekKinsij gde se navodi da bi
u Grčkoj turizam do 2020. mogao ostvariti preko 500 milijardi evra , te da bi u tom sektoru moglo
biti zaposleno dodatnih 220 hiljada radnika.
Ipak, nakon svih ovih brojki dolazi jedno veliko "ako" , jer takav razvoj se nikada neće dogoditi ni slučajno niti stihijski, nego samo uz mudru i dalekovidu politiku vlade u Atini.
Andreaidis navodi da su neophodni povoljniji porezi jer
PDV za večeru u Grčkoj je 23 odsto, u Španiji 8 odsto, a na Kipru svega pet odsto.
On dodaje da su veći problem cene koje ugostitelju nameću turistima. Kako kaže, dobar deo zarade ode na plate turističkih radnika koje su neumorno i neopravdano rasle od kada je Grčka uvela evro.
Tu se sada malo toga može učiniti i Andreadisu je jasno da se Grčka ne može takmičiti s povoljnom cenom rada na drugim turističkim destinacijama, u Bugarskoj, Turskoj ili na severu Afrike.
Stoga je Grčkoj jedini izlaz poboljšati ponudu, ali tu se onda pojavljuje i problem koji muči mnoge zemlje Mediterana, a to je
kratka turistička sezona. Mnogi turisti koji bi rado proveli letnji odmor u Grčkoj ne mogu razumeti zašto je skromna hotelska soba u toj zemlji u visokoj sezoni skuplja nego, recimo, u Toskani. Andreas Andreadis ima za to logično objašnjenje.
"U Toskani sezona traje dvanaest meseci u godini, a na (grčkom ostrvu) Parosu samo dva meseca. To znači da hotelijeri na Parosu imaju samo dva meseca da pokriju troškove i to se ne može dobro završiti. I tu može država pomoći vrlo jednostavno - tako da ukine subvencije i umesto toga najavi poreznu olakšicu za dobit koju ostvaruju ugostitelji. To će podstaći zdravu tržišnu utakmicu. Ne treba se nagrađivati investiranje, nego bi država morala nagraditi dobit koja se ostvaruje iz takvih investicija."
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare