Pomirenje, pomilovanje ili izolacija

Sobranje nastavlja danas sednicu na čijem je dnevnom redu predlog Vlade o pokretanju procedure o ustavnim izmenama koje uključuju i promenu imena Makedonije.

Izvor: B92

Utorak, 16.10.2018.

06:56

Pomirenje, pomilovanje ili izolacija
Ilustracija: Thinkstock

Poslanici iz vladajuće većine i opozicije juče su pokušavali jedni druge da ubede zašto su odredbe Prespanskog sporazuma s Grčkom prihvatljive, odnosno zašto su u suprotnosti sa interesima makedonskog naroda i države.

Sporazum s Grčkom predviđa promenu imena zemlje u Republika Severna Makedonija, čemu se protivi opozicija. Sednici su prisustvovali i premijer Makedonije Zoran Zaev i bivši premijer i lider opozicione VMRO DPMNE Nikola Gruevski.

Za promenu Ustava, kojim bi se verifikovala promena imena zemlje, potrebna je dvotrećinska većina od 80 glasova poslanika u Sobranju. Vladajuća koalicija predvođena socijaldemokratima premijera Zorana Zaeva ima 71 poslanika.

Parlament ima rok od 10 dana da potvrdi sporazum sa Grčkom, a ako do toga ne dođe Makedonija će imati vanredne parlamentarne izbore. Jučerašnji, prvi dan debate ostao je u senci govora premija Zorana Zaeva, koji je u jednom trenutku ponudio poslanicima najuticajnije opozicione VMRO-DPMNE pomirenje i amnestiju za članove te stranke kojima se sudi zbog nereda u parlamentu 27. aprila prošle godine, kada je Albanac Taljat Džaferi izabran za predsednika najvišeg zakonodavnog tela.

Za premijera Zaeva, predstavnike međunarodne zajednice i dela makedonse javnosti debata o ustavnim promena i potvrđivanje sporazuma sa Grčkom je istorijska odluka, koja se neće skorije ponoviti, a koja će, ako sporazum bude potvrđen, Makedoniju povesti ka boljoj budućnosti i evroatlantskim integracijama.

Zaev je poručio da je zato teret donošenja takve odluke na svim poslanicima, ali je istovremeno ukazao da u suprotnom Makedoniji preti izolacija i neizvesnost, što, kako je rekao, svakao ne mogu biti izbor.

"Šaljem poruku pomirenja i oproštaja za događaje od 27. aprila (prošle godine). Sada je prilika za praštanje i pomirenje. Desna strana da se prikloni levoj, a leva desnoj. Sve ima svoju cenu, politički sam spreman da je platim", poručio je Zaev.

Dodao je i da je vlada apsolutno spremna i otvorena za predloge iz opozicije kako bi amandmani bili usvojeni. Upravo ova ponuda Zaeva je, prema oceni dela poslanika i javnosti, izazvala konfuziju, a pojedini analitičai smatraju da je premijer ponudu o amnestiranju optuženih za nerede u parlamentu krajem aprila prošle godine, izneo kada je iz rasprave bilo jasno da će teško biti da se obezbedi dvotrećinska većina za prihvtanje Prespanskog sporazuma.

Generalni sekretar VMRO-DPMNE, Igor Janjušev, je reagujući na poruku Zaeva rekao da je oko 50 ljudi mesecima predmet političkog progona aktuelne vlasti. "Ovo jasno pokazuje da vlada ne samo za 27. aprila, već i zbog drugih slučajeva protiv pripadnika VMRO-DPMNE sprovodila politički progon da bi kasnije mogla da trguje njihovom slobodm", rekao je Janjušev, preneli su makedonski mediji.

Međutim, i nakon petočasovne rasprave dve suprotstavljene strane su ostale na svojim pozicijama, a razjašnenja nekih pitanja se očekuju u nastavku debate.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

22 h

Podeli: