Ponavlja se konkurs za spomenik stradalima od '90

Odbor za podizanje spomenika stradalima u sukobima od 1990. godine odlučio je da ne dodeli prvu nagradu, saopštio je predsednik tog odbora Goran Vesić.

Izvor: B92

Petak, 31.07.2015.

14:05

Default images
Foto: Tanjug

Osim toga, Vesić, koji je i gradski menadžer, je istakao da će konkurs biti ponovljen kako bi se pronašlo optimalno rešenje.

On je, otvarajući izložbu prispelih radova u Muzeju istorije Jugoslavije objasnio da će sada postojati precizniji zahtevi, proistekli iz stručnih rasprava, i da će se pokušati da se dobije najbolje rešenje koje će biti realizovano i koje će predstavljati spomen-kompleks.

Kako navodi, taj spomenik treba da bude opšteprihvaćen u javnosti i da zadovolji sve zahteve.

"Mora da ima dimenziju memorijalnosti, odnosno da bude sećanje na sve žrtve, da ima dimenziju edukacije, da mlade generacije mogu da se uče o svim užasima koji su se desili na teritoriji bivše Jugoslavije posle 1990. i da ima neku vrstu istraživanja, jer se, nažalost, i danas nalaze nove žrtve...", rekao je Vesić.

On je naglasio da će se insistirati na tome da na samom spomeniku budu upisana imena žrtava, što do sada bilo na spomenicima.

"Nigde nemamo upisana imena svojih žrtava i danas, nažalost, ne znamo ime nijedne žrtve iz Jasenovca. Zato ćemo insistirati na tome da tu budu upisana imena žrtava, da se imenom i prezimenom zna ko je izgubio život, zato što je pripadao našem narodu", rekao je Vesić.

On je dodao da se upravo zbog toga raspisuje novi konkurs za prvu nagradu.

"Ideja je da posle tog konkursa imamo rešenje koje ćemo moći da primenimo, a plan je da do kraja godine imamo rešenje koje će biti usvojeno, opšte prihvaćemo u javnosti i da sledeće godine, na beogradskom ušću, na mestu koje je dovoljno reprezentativno, preko puta vlade, počnemo da gradimo memorijalni kompleks", istakao je Vesić.

On se posebno zahvalio profesoru Nikoli Vukosavljeviću, koji je u stručnom delu i ocenjivanju, kako je naveo, zaista uradio veliki posao i bez njegovog rada i truda ne bi bilo rezultata.

Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta istakao je da je prošlo 20 godina od oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, a da Srbija još nema spomenik kojim bi se odala počast desetinama hiljada srpskih žrtava.

On kaže da je došlo vreme da se oda počast srpskim žrtvama i zahvalio Skupštini grada što je prihvatila inicijativu njegove koalicije da se podigne taj spomenik.

Linta je dodao da na taj način Srbija šalje poruku da ne želi nikakve podele među žrtvama, da su sve žrtve jednako vredne, bez obzira da li su srpske, hrvatske ili neke druge nacionalnosti.

Dobitnici druge nagrade na prvobitnom konkursu su autori Slave Ajtoski i Dragan Nikolić sa koautorom Zoranom Ajtoskim, dok je treću nagradu dobio autor Dušan Petrović.

Izložbu pristiglih radova moguće je videti u Muzeju istorije Jugoslavije na Dedinju narednih 10 dana.

Osuda skrnavljenja spomen-ploča

Osim toga, Vesić je najoštrije osudio uklanjanje i skrnavljenje spomen-ploča sa likovima pisaca Slobodana Selenića i Antonija Isakovića i slikara Miće Popovića sa zida zgrade na Studentskom trgu u kojoj su živeli.

Vesić je naveo da je to vandalski čin koji zaslužuje osudu i prezir našeg društva.

"Spomen-ploče su predstavljale ne samo sećanje na ove velikane srpske kulture već i zahvalnost našeg naroda za sve što su učinili za naše društvo", naveo je Vesić.

On je dodao da se veoma često dešava da su spomenici kulture u Beogradu na meti huligana, dodajući da je prošle sedmice oskrnavljeno spomen-obeležje u Jajincima na mestu gde je u vreme nacističke okupacije Srbije streljano 80 hiljada rodoljuba.

Podsetio je i da je pre četiri godine ukradeno nekoliko komada kitnjastih figura od bronze na pijedestalu kneza Mihaila Obrenovića na Trgu Republike, da su kradljivci uništavali i spomenik Nikoli Tesli u Bulevaru kralja Aleksandra, odneli skulpturu dečaka sa Čukur česme i devojčice Milice Rakić sa Tašmajdana...

On je dodao da čuvanje spomenika kulture i poštovanje prema ljudima kojima su posvećeni treba da bude deo obrazovanja mladih ljudi.

"Pojedini spomenici mogu, naravno, kada je to moguće, da budu bolje osvetljeni tamo gde to nije sada slučaj, a ponegde da budu pokriveni kamerama. To je zaštita od huligana. Ipak, nikakva zaštita ne može da zameni obrazovanje i vaspitanje ljudi, poštovanje prema našoj istoriji i kulturi, kao i velikim ljudima koji su dali doprinos razvoju srpskog društva i istorije. Kao i osudu i prezir prema ljudima koji skrnave spomenike", rekao je Vesić.

Vesić je poručio da će grad Beograd narednih nedelja sa Ministarstvom kulture, Studijom B i Večernjim novostima razgovarati kako da se obnove spomen-ploče Isakoviću, Seleniću i Popoviću.

Spomen-ploče sa likovima Antonija Isakovića i Slobodana Selenića i slikara Miće Popovića odnete su sa zgrade na Studentskom trgu gde su oni živeli.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: