"Ne odričemo se Kosova radi EU"

Premijer Vojislav Koštunica izjavio da se Srbija neće odreći Kosova radi bržeg ulaska u EU.

Izvor: B92

Ponedeljak, 31.07.2006.

06:50

Default images

Koštunica smatra da rešenje najtežeg problema zemlje, problema Kosova, ipak neće biti nepovoljno po Srbiju. "U delu međunarodne zajednice računa se uglavnom samo na jednu opciju za Kosovo. Ta opcija, nezavisnost, ima mnogo nedostataka, a rešenje za koje se mi zalažemo, suštinska autonomija, ima mnogo prednosti", kaže premijer.

Premijer kaže da bi na nezavisnost Pokrajine Beograd odgovorio svim pravnim sredstvima. Upitan koliko je ozbiljan poziv Tomislava Nikolića da se Kosovo oružano brani, Koštunica je rekao da je za njega najvažnije da debata o Kosovu bude vođena prvo u Skupštini, a pregovarački tim će početkom jeseni izvestiti Skupštinu šta je do sada učinjeno. "Parlament je jedini pravi demokratski forum na kom se raspravlja o Kosovu i Metohiji. Ako razmišljamo o tom najlošijem rešenju, stav Srbije bi bio da se konstatuje da je Kosovo deo Srbije. To nije prazna retorika, već ustavno-pravna formulacija", rekao je on za Danas.

Prema njegovim rečima, Srbija je do sada u svim nastupima posezala za argumentom prava, a ne sile. "Tako bi delovala i dalje. Argument sile je vrlo često na strani drugih, pojedinih delova međunarodne zajednice, koji ponekad evropske integracije naše zemlje uslovljavaju odricanjem od Kosmeta. To je nemoguće. Postoje određeni definisani uslovi za sve zemlje koje žele da postanu članice EU. Nikome nije postavljen uslov odricanja od dela teritorije radi učlanjenja u EU. Ne može ni sa Srbijom da bude takav slučaj", kaže on.

Upitan da li krajem septembra očekuje nastavak pregovora sa EU ili pad Vlade, premijer je rekao da postoje razne mogućnosti i podsetio na primer Hrvatske, kojoj je data šansa da nastavi pregovore iako Ante Gotovina nije bio u Hagu. "Očekujemo rezultate Akcionog plana, izveštaj o tome imaćemo dosta brzo i onda ćemo videti", kaže premijer.

Koštunica je rekao da se zalaže za izbore posle donošenja Ustava jer Srbija više nije federalna jedinica niti deo državne zajednice, pa mora da uredi odnose na nov i drugačiji način, da donese demokratski ustav, koji će potrajati.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

70 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: