NASTAVLJENO SUDJENJE MILOSEVICU

Izvor: B92

Petak, 15.03.2002.

19:00

Default images
Britanski politicar Pedi Esdaun je u petak izjavio da je septembra 1998. upozorio Slobodana Milosevica da prekine vojne akcije protiv albanskih civila na Kosovu, da moze biti optuzen za ratne zlocine i da ce medjunarodna zajednica intervenisati ukoliko ne prestanu akcije na Kosovu. "Preklinjem vas da prekinete ovu akciju koja kalja ugled vase nacije", rekao je Esdaun Milosevicu, prema beleskama nakon sastanka 29.

septembra 1998. u Beogradu koje je u petak procitao kao svedok na sudjenju Milosevicu. Esdaun je izjavio da je Milosevica obavestio o napadima jugoslovenskih jedinica na kosovska sela u zapadnom delu Kosova koje je licno video obilazeci to podrucje. Esdaun je izjavio da je Milosevicu preneo da je na Kosovu video dejstvo borbenih jedinica jugoslovenske vojske u akciji koja se moze opisati kao nasumicna i usmerena na izbacivanje neduznih civila iz njihovih domova. Esdaun je izjavio da je Milosevicu rekao da se to sto je video ne moze objasniti kao neka ciljana vojna operacija i da je to ne samo nezakonito po medjunarodnom pravu, vec stetno za ugled Srba i duboko kontradoprutikvno. Milosevic je, prema Esdaunovom svedocenju, rekao da se to uopste ne dogadja, ali na insistiranje Esdauna da je to licno video, Milosevic je rekao da to mogu biti samo akcije snaga izvan njegove kontrole, da ce preduzeti mere i da ce oni koji su krsili medjunarodno pravo odgovarati. Milosevic je tada Esdaunu rekao da su u toku akcije protiv terorista na koje ima pravo, ali mu je Esdaun uzvratio da tako nece unistiti terorizam, vec stvoriti vise terorizma.

Esdaun je svedocio da je Milosevicu rekao da smatra "sramnim" da predsednik jedne drzave tako postupa prema gradjanima, zenama, deci, kao sto je licno video. Video-snimak Esdaunovog razgovora s ljudima u konvoju izbeglica je prikazan u sudnici. Esdaun je izjavio da je Milosevica upozorio na to da preti masivna humanitarna katastrofa jer u sumama na Kosovu ima, prema podacima UNHCR, oko 20.000 izbeglica u ocajnom stanju pred dolazecu zimu.

Bivsi predsednik SRJ Slobodan Milosevic osporio je u Hagu tvrdnju britanskog politicara Pedija Esdauna da su jugoslovenske snage na Kosovu 1998. primenjivale prekomernu silu protiv civilnog stanovnistva, tvrdeci da su to bile legitimne antiteroristicke akcije. "Akcije jugoslovenskih snaga koje sam ja video nisu bile opravdane", odgovorio je Esdaun Milosevicu pred Medjunarodnim sudom za ratne zlocine i dodao da je veoma dobro upoznat sa antiteroristickim akcijama, posto se time bavio vise od 30 godina u Severnoj Irskoj. "Britanska vlada u antiteroristickim akcijama nikada nije koristila artiljeriju, tenkove i otvarala neselektivnu vatru na civilne objekte. Vi jeste i zato ste ovde", rekao je Esdaun, koji je nedavno imenovan za visokog predstavnika medjunarodne zajednice u BiH. Esdaun je Milosevicu rekao da cinjenica da je na Kosovu bilo teroristickih aktivnosti Oslobodilacke vojske Kosova nikako ne opravdava prekomernu upotrebu sile i strategiju "sprzene zemlje", koju su, kako tvrdi, sprovodile jugoslovenske snage. Milosevic je Esdaunu rekao da "osporava legitimno pravo drzave da se bori protiv terorizma", na sta mu je svedok uzvratio da "nikada nije osporavao pravo na antiteroristicke akcije koje su u skladu sa zakonom". "Da li bi deset puta vece zrtve medju vojnicima i policajcima znacile da nismo upotrebili prekomernu silu?", pitao je Milosevic svedoka.

Bivsi predsednik SRJ osporio je navode da su jugoslovenske snage odgovorne za veliki broj izbeglica koje su 1998. napustile domove, tvrdeci da su se ti ljudi sklonili od sukoba OVK i jugoslovenskih snaga, da je drzava pomagala izbeglicama i da vlastima nije bilo u interesu da cini zlocine protiv civila. Veliki broj izbeglica Esdaun je objasnio neselektivnom upotrebom sile snaga bezbednosti i strategijom "sprzene zemlje", a dodao je i da su mu same izbeglice rekle da beze od "terora"

jugoslovenskih snaga, koji se moze uporediti sa terorom koji su sprovodile nemacke snage u zemljama okupiranim tokom Drugog svetskog rata. Za prekid primirja, koje je postignuto krajem 1998. godine i koje su obezbedjivali posmatraci medjunarodne zajednice, Esdaun je optuzio OVK, koja je u tom periodu "intenzivirala agresivne akcije", ali i jugoslovenske vlasti koje su, kako je rekao, cinile sve da se prekine posmatracka misija. Komentarisuci akcije vojske i policije u okolini Junika, koje je Esdaun pomenuo u svom svedocenju, Milosevic je naveo da je Junik bio centar za prebacivanje oruzja iz Albanije, da je bio "prava tvrdjava" i da su vojska i policija reagovale samo da bi sprecile delovanje OVK. Esdaun je negirao da je tokom posete Juniku video tragove utvrdjenja, nego je rekao da je vecina kuca u tom mestu bila unistena.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

14 h

Podeli: