"Preplavili iz Rusije i Ukrajine, a naši hoće odmah pare"

Proizvođači suncokreta u Srbiji razgovarali su sa predstavnicima Komisije za zaštitu konkurencije o razlozima za nisku otkupnu cenu suncokreta.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 30.08.2018.

10:44

Foto: Thinkstock

Oni su obrazložili njihove sumnje da su se otkupljivači udružili u kartel i dogovorili o jedinstvenoj ceni od 28,5 dinara za kilogram.

Prošle godine najveći otkupljivači, uljare i fabrika stočne hrane, kao i izvoznici plaćali su suncokret od 37 do 41 dinar za kilogram, pa su proizvođači zbog smanjenja cene nezadovoljni i prete protestima pred fabrikama ulja.

Predsednik Upravnog odbora Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je za Betu posle razgovora sa predstavnicima antimonopolske komisije da je u toku provera cena na domaćem i svetskom tržištu i da će se, kako im je rečeno, ako se utvrdi da se otkupljivači dogovaraju o otkupnim cenama, što je protivzakonito, pokrenuti postupak protiv uljara.

Dodao je da će predstavnici proizvođača suncokreta u petak razgovarati sa nadležnima u Ministarstvu poljoprivrede.

Direktor Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žitarica i uljarica "Žita Srbije" Vukosav Saković rekao je za Betu da se sve cene, pa i cena suncokreta, formiraju na osnovu ponude i tražnje, a da je ponuda te uljarice veća od tražnje.

"Ove godine u Srbiji je suncokretom zasejano 245.000 hektara, što je više nego prošle godine kada je pod tom uljaricom bilo 231.000 hektara, a i proizvodnja je solidna", rekao je Saković.

Dodao je da je veći problem od povećane ponude to što je nivo Dunava nizak pa je zaustavljen izvoz zbog nemogućnosti transporta te robe vodenim putem, a da se poljoprivrednicima žuri da dodju do novca.

"Stvorila se 'gužva' na strani ponude i na domaćem i na stranom tržištu, a posledica toga je niža otkupna cena nego prošle godine", rekao je Saković.

Dodao je da su otkupljivači prošle godine "pretplatili suncokret i da su sada oprezni da ne ponove grešku".

On je rekao da će izvoz suncokreta krenuti tek krajem oktobra ako se poveća vodostaj na Dunavu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

10 h

Podeli: