Šta sve muči stanovnike sela?

Povišen krvni pritisak, zubobolja, trovanja pesticidima, velika izloženost UV zračenju i kožna oboljenja kao posledica toga, najčešći su zdravstveni problemi s kojima se suočava seosko stanovništvo.

Izvor: B92

Utorak, 21.10.2014.

15:27

Default images

Foto: jasleen_kaur / Flickr.com

Stanovnici sela, iako izloženi većim zdravstvenim rizicima od gradskog stanovništva, često imaju ograničen pristup zdravstvenom sistemu, istaknuto je danas na naučnom skupu "Zdravlje seoskog stanovništva" koji se danas i sutra održava u SANU.

"Seosko stanovništvo ima problem za oralnim zdravljem, sa zdravljem iz oblasti ginekologije, postoje problemi i sa zdravljem dece koja jednostavno nisu adekvatno praćena, jer im pedijatri nisu dostupni", istakao je potpredsednik Organizacionog odbora skupa prof. dr Petar Bulat.

On je dodao da su kod seoskog stanovništva, koje se uglavnom bavi poljoprivredom, česte povrede na radu, povećana izloženost pesticidima, izloženost UV zračenju, težak fizički rad, a sve to ostavlja tragove na zdravlju ljudi.

Kao poseban problem prof. Bulat je istakao povišen krvni pritisak kod seoskog stanovništva, što za posledicu ima brojne kardiovaskularne bolesti. Govoreći o dostupnosti zdravstvene zaštite Bulat je rekao da je ona u Vojvodini i u ravničarskim predelima mnogo dostupnija nego u brdsko-planinskim predelima, gde je stanovništvo udaljeno i po nekoliko kilometara od prve ambulante, a od prve bolnice dvadeset i više kilometara. Kao dobar primer brige o zdravlju seoskog stanovništva naveo je zdravstvenu službu u Valjevu, koja je prošle godine u jednom danu poslala na teren 30 lekara i 50 medicinskih sestara iz doma zdravlja i bolnice koji su pregledali više od 300 stanovnika.

Predsednik SANU Nikola Hajdin ukazao je na to da oko 40 odsto ukupnog stanovništva u Srbiji živi u selima i da je njihovo zdravstveno stanje znatno nepovoljnije nego zdravlja stanovništva u gradovima. "U selima preventiva je skoro zanemarena. Zdravstvena kultura je na veoma niskom nivou, kao i kultura rada, kvalitet života, način ishrane", naglasio je Hajdin.

On je naglasio da više nema preventivnih pregleda u seoskim sredinama, kojih je bilo nekad. Rekao je da zemljoradnici ukoliko žele da dobiju medicinsku uslugu moraju često da izgube ceo radni dan, zbog udaljenosti sela od najbližih domova zdravlja, slabih saobraćajnih veza. "Imamo na hiljade nezaposlenih lekara i medicinskih sestara koji odlaze da rade u Nemački, Libiju, a briga o zdravlju stanovnika sela, posebno žena i dece, praktično i ne postoji", naglasio je Hajdin i dodao da se lokalne, pokrajinske i republičke vlasti ovim problemom moraju posebno pozabaviti.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Ferenc Vicko rekao je da je cilj Ministarstva zdravlja da se mnogo više radi na prevenciji bolesti i da organizovanim akcijama treba motivisati ljude da kontrolišu svoje zdravlje. On je dodao da se na promociji zdravih stilova života u seoskim sredinama mogu angažovati i studenti šeste godine medicine i da bi takve akcije bile na obostranu korist i studenata i seoskog stanovništva.

Direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić Trefald naglasila je da su najčešće povrede kod seoskog stanovništva povrede zbog nepoštovanja elementarne procedure rada - padovi s traktora, kombajna.

"Osim mehaničkog povređivanja, sigurno da u poljoprivredi postoji poseban problem izlaganja hemijskim materijama i biološkim štetnostima i tom problemu mora se obratiti posebna pažnja", zaključila je Trefaldova. Skup "Zdravlje seoskog stanovništva" biće nastavljen i sutra u prostorijama SANU.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

22 h

Podeli: