Da li je da Vinči kopirao Kineze

Crteži mašina renesansnog umetnika, naučnika i pronalazača Leonarda da Vinčija neodoljivo podsećaju na kineske i nesumnjivo su od njih i potekli, tvrdi britanski istoričar amater u nedavno objavljenoj knjizi.

Kultura

Izvor: Beta.

Sreda, 06.08.2008.

15:00

Default images

Gevin Menzis se 2002. godine našao u centru pažnje medija zbog njegove teorije da su kineski moreplovci stigli do Amerike 70 godina pre Kolumba. On sada tvrdi da je 1434. godine kineska flota donela u Italiju knjige o tehnologijama koje su do tada bile nepoznate Zapadu, čime je postavila osnove za inženjerska čuda kao što su leteće mašine koje je kasnije crtao Da Vinči.

"Do 1430. godine, sve što su Kinezi znali doneto je u Veneciju," kaže Menzis, penzionisani oficir britanske kraljevske mornarice. On tvrdi da je kineski emisar iz Venecije otišao u Firencu da bi predstavio materijal papi.

"U knjizi tvrdim da je to bila varnica koja je zapravo pokrenula renesansu i da su Leonardo i Gelileo Galilej gradili na onome što su im doneli Kinezi," izjavio je Menzis agenciji Rojters.

"Leonardo je u stvari sve ponovo nacrtao ali u tri dimenzije, čime je poboljšao crteže." Ta teza, ukoliko bude prihvaćena, izmeniće "evrocentrično" viđenje istorije, navodi Menzis u knjizi "1434: Godina kada je veličanstvena kineska flota doplovila u Italiju i pokrenula renesansu."

Menzis je prodao milione primeraka prve knjige "1421", u kojoj tvrdi da su kineski morepolovci napravili mape sveta početkom 15. veka.

Mnogi akademici odbacili su njegove ideje kao besmislene, ali je on, s druge strane, stekao broje sledbenike.

"Besmislica je cela ta fantazija o tome da je Evropa otkrila svet", uzvratio je on kritičarima.

U novoj knjizi Menzis piše da su četiri broda kineske ekspedicije došla do Venecije, donevši mape sveta, astronomske karte i enciklopedije mnogo naprednije od svega što se u to vreme moglo naći u Evropi.

Leonardo da Vinči, rođen 1452, ostavio je za sobom dnevnike sa mnoštvom složenih inženjerskih skica i anatomskih ilustracija.

Menzis kaže da su skice oruđa, vodenica i drugih sprava koje su se nalazile u kineskim enciklopedijama dospele do Da Vinčija nakon što su ih kopirali i izmenili njegovi italijaski prethodnici Takola i Frančesko di Đorđo.

Da bi potkrepio svoju teoriju, Menzis je objavio crteže katapultova, mlinova i pumpi iz kineske poljoprivredne knjige "Nung šu" koja datira iz 1313. godine, i naizgled slične ilustracije Da Vinčija, Di Đorđa i Takole.

"Poređenjem Leonardovih crteža sa 'Nung šuom', ustanovili smo su da su svaki deo mašine koji je Leonardno predivno ilustrovao, prethodno nacrtali Kinezi u mnogo jednostavnijem priručniku," piše Menzis.

Profesor istorije umetnosti na Univerzitetu Oksford, Martin Kemp, autor nekoliko knjiga o Da Vinčiju, kaže da je Menzisova teorija "veoma zanimljiva" ali da je treba dokazati.

"On kaže da je nešto kopija samo zato što je slično. On kaže da su dve stvari gotovo istovetene, a one to nisu," kaže Kemp i dodaje da će kada bude proučavao Da Vinčijeve rukopise potražiti znake koji bi eventualno ukazali na to da je renesansni genije imao pristup kineskim crtežima, bilo direktno ili posredno.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

23 h

Podeli: