Bez dronova iznad juga Srbije

Vazdušne snage KFOR stacionirane na Kosovu do najnovije odluke NATO imale su od 2001. godine potpunu kontrolu vazdušnog prostora u Kopnenoj zoni bezbednosti.

Izvor: B92

Utorak, 24.11.2015.

07:55

Default images
Foto: Thinkstock

Reč je o kontroli vazdušnog prostora od granice sa Makedonijom, preko područja opština Bujanovac, Preševo, Vranje, Leskovac, Medveđa, pa do Kuršumlije, Brusa, Raške, Novog Pazara, Tutina i Rožaja na granici sa Albanijom.

Ovim prostorom redovno su patrolirale bespilotne letelice, a vrlo često prilikom međuetničkih incidenata između državnih snaga bezbednosti i pripadnika radikalne Oslobodilačke vojske za Bujanovac, Preševo i Medveđu (OVPMB) tokom 2001. godine i helikopteri KFOR-a, pa i avioni zaduženi za prikupljanje obaveštajnih podataka iz vazduha, poznatiji kao avaksi.

Najnovijom odlukom NATO, Srbija je povratila teritorijalni integritet nad delom svog vazdušnog prostora.

To praktično znači da vlasti u Beogradu za korišćenje ovog dela vazdušnog prostora od strane vojnih i policijskih letelica neće morati da dobijaju prethodnu saglasnost KFOR-a, što je do sada bio slučaj.

Ovakva odluka podrazumeva i normalno patroliranje srpske vojne i policijske avijacije u nadgledanju područja uz granicu sa Makedonijom, administrativnom linijom sa KiM, kao i granice sa Crnom Gorom i Albanijom.

Na ovaj način državne snage bezbednosti preuzele su i kontrolu na najneuralgičnijom tačkom administrativne linije sa Kosovom na potezu Bujanovac - Preševo - Medveđa - Raška - Novi Pazar, stvarajući prostor za konstantno praćenje situacije iz vazduha u širem regionu, što je punih petnaest godina bilo u isključivoj nadležnosti KFOR-a.

Tome su prethodili i višegodišnji stalni sastanci, u prvom redu predstavnika Vojske Srbije i čelnika KFOR-a koji su održavani najčešće na području Bujanovca, Preševa i Vranja.

Na ovaj način je otvoren i širi prostor za razmenu bezbednosno-operativnih podataka vezanih za moguće terorističke izazove koji vrebaju od ekstremnih grupa iz Makedonije, sa Kosova i Albanije, čime se ojačava bezbedonosni prsten u regionu ovog dela Zapadnog Balkana.

Vojnotehničkim sporazumom iz Kumanova (jun 1999) kojim je okončano NATO bombardovanje Srbije formirana je Kopnena zona bezbednosti ukupne dužine 402 kilometara, uz pet kilometara po dubini u teritoriju Srbije. KZB je formirana kao "tampon zona" na zemlji i u vazduhu u strahu međunarodne zajednice od moguće akcije srpske vojske i policije na Kosovu. Kopneni deo KZB prešao je u nadležnost srpske vojske i policije juna 2001. godine pod nadzorom vojnih predstavnika KFOR.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

18 h

Podeli: