Morsi na suđenju u kavezu

U Kairu počeo prvi sudski postupak protiv bivšeg egipatskog predsednika Muhameda Morsija i još 35 visokorangiranih članova Muslimanske braće za špijunažu.

Izvor: Beta, Tanjug

Nedelja, 16.02.2014.

13:15

Default images

Egipatska državna televizija javila je da su zastupnici odbrane napustili sudnicu u znak protesta zbog toga što su njihovi klijenti smešteni u zvučno izolovan "stakleni kavez", preneo je Asošijeted pres.

Sudija u procesu protiv Morsija i još 35 optuženih, pošto su advokati napustili sudnicu prvog dana sudjenja u tom procesu, najpre je proglasio pauzu, da bi nešto kasnije saopštio da se sudjenje odlaže do 23. februara.

Kako je prenela privatna televizijska mreža Si-Bi-Si (CBC), sudija je advokatima rekao da će se proces nastaviti bez njih. Ta televizija je takodje prenela da je Morsi vikao na početku sudjenja da ne čuje ništa.

Sudija je poslao tehničare da ispitaju kavez kako bi proverili Morsijeve tvrdnje, prenosi CBC. Sudija je potom naredio da se pojača zvuk kako bi Mursi bolje čuo. Advokati optuženih su i posle toga ostali nezadovoljni, te su napustili sudnicu.

Morsi i ostali optuženi stavljeni su u kavez, pošto su ometali čak i druga sudjenja nadvikujući se sa sudijom i uzvikujući slogane.

Kavez je tako napravljen da sudija ima kontrolu nad tim da li može da se čuje ono što optuženi govore, ili ne.

Od kako je Morsi svrgnut, Egipat se nalazi u gotovo konstantnim nemirima.

Itar-Tass je izvestio da su optuženi skandirali parole protiv vojske i aktuelne vlasti vlasti, pevali pesme o "slobodnim revolucionarima koji nastavljaju svoj put", ometajući rad suda, kao što to čine optuženi na svim procesima, zbog čega su vlasti odlučile da zamene obične rešetke zvučno izolovanim staklom.

Među optuženima je i vrhovni verski učitelj ("muršid") Muhamed Badije, a svi optuženi terete se za zaveru sa "stranim organizacijama" radi terorističkih aktivnosti u Egiptu i odavanje vojne tajne drugoj državi.

Pored toga, rukovodstvu islamističkog pokreta na teret se stavlja finansiranje terorizma, vojna obuka ekstremista i niz aktivnosti koje utiču na suverenitet i teritorijalni integritet Egipta.

Hapšenje je izbeglo 15 optuženih i oni se nalaze u inostranstvu.

Rojters navodi da je Tužilaštvo ovaj proces nazvalo "najvećom zaverom u istoriji Egipta" i navelo da je postojao "teroristički plan" još od 2005. u koji su umešani palestinski Hamas, vlada šitskih islamista Irana, kao i njihov libanski saveznik Hezbolah.

Ovaj proces jedan je od četiri koji je pokrenut protiv Morsija i njegovih najbližih saradnika, a jedna od najozbiljnih optužbi je za ubistvo i nasilje prema demonstrantima tokom nereda kod rezidencije šefa države decembra 2012. godine.

Morsi je do izbora za egipatskog predsednika bio zamenik čelnika pokreta Muslimanska braća, a sa vlasti ga je vojska smenila 3. jula 2013. godine posle masovnih protesta.

Morsi je pobedio na izborima i postavljen za šefa države na leto 2012. godine.

Glavno tužilaštvo je donelo odluku da ga uhapsi a potom mu je više puta produžavan pritvor zbog moguće zavere sa palestinskim pokretom Hamas.

Trenutno se nalazi u istražnom zatvoru Burdž el-Arab u predgrađu Aleksandrije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: