Ko sve špijunira po Evropi?

Britanski list Gardijan objavio da Nemačka, Francuska, Španija i Švedska u saradnji sa Britanijom zajedno špijuniraju internet saobraćaj i telefonske razgovore.

Izvor: Beta, AP

Subota, 02.11.2013.

14:53

Default images

Špijunske agencije Nemačke, Francuske, Španije i Švedske u poslednjih pet godina su razvile tehnike za masovno nadgledanje Interneta i telefonskog saobraćaja u saradnji sa Britanijom, piše danas "Gardijan", pozivajući se na dokumenta bivšeg američkog obaveštajca Edvarda Snoudena.

Kako prenosi AFP, ovaj izveštaj mogao bi sada da dovede u neprijatnu situaciju vlade evropskih zemalja, posebno Nemačke i Španije, koje su oštro osudile ranije izveštaje da je američka NSA špijunirala njihove građane i lidere s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel na čelu.

Britanska obaveštajna agencija Državni komunikacioni štab (GCHQ), koja blisko sarađuje s američkom Nacionalnom bezbednosnom agencijom (NSA), imala je jednu od vodećih uloga u tome da pomogne drugim zemljama da zaobiđu zakone kojima se ograničava špijuniranje.

U izveštaju "Gardijana" navodi se da su obaveštajne službe evropskih zemalja zajedno vršile nadzor direktno prisluškujući komunikacije preko optičkih kablova, koji prenose globalni internet saobraćaj i telefonske razgovore i kroz tajne odnose sa telekomunikacionim kompanijama.

Britanski list piše da je GCHQ u pregledu aktivnosti evropskih obaveštajnih službi iz 2008. godine naveo da nemačka Federalna obaveštajna služba BND prisluškuje optičke kablove i ima "veliki tehnološki potencijal i dobar pristup centralnom čvorištu interneta", dok britanski špijuni pomažu Nemcima da promene ili zaobiđu zakone koji ograničavaju špijuniranje.

"Gardijan" piše i da je pohvaljena francuska Generalna direkcija za spoljnu bezbednost (DGSE) koja je sarađivala sa Britancima u razbijanju internet šifri i došla do korisnih informacija od neimenovanih telekomunikacionih firmi.

Pored toga, u tom izveštaju se navodi da špijuniranju doprinosi i španski Nacionalni obaveštajni centar (CNI) kroz blizak odnos sa jednom neimenovanom britanskom firmom.

Švedska je, kako "Gardijan" piše, dobila pohvalu od Britanije, jer je 2008. usvojila zakon kojim je odobreno prisluškivanje razgovora optičkim kablovima.

Nemačka služba bezbednosti: Nismo hteli da zaobiđemo zakon

Nemačka služba bezbednosti (BND) je danas potvrdila izveštaje da redovno razmatra tehnološka dostignuća sa sličnim službama drugih evropskih zemalja, ali je porekla tvrdnje da je pokušavala da zaobiđe zakone da bi koristila špijunsku tehnologiju koju je razvila britanska agencija GĆQ.

Portparol BND Martin Hajneman rekao je Asošiejted presu da se razmena informacija između dve agencije nije fokusirala "na legalna već na tehnička pitanja" u vezi sa reformom nemačkog zakon koja nikada nije implementirana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

12 h

Podeli: