Tužilaštvo (ne) zna latinicu

Zamenik osnovnog tužioca u Zaječaru odbio da odgovori na zahtev novinarke B92 napisan latinicom, jer "ne razume jezik" i "čita samo ćirilicu".

Izvor: B92

Petak, 20.08.2010.

10:21

Default images

U Republičkom javnom tužilaštvu kažu da je reč o nesporazumu, dok poverenik za informacije od javnog značaja upozorava da je takav stav neprihvatljiv u demokratskom društvu.

Kako je tužilac bio na godišnjem odmoru, njegov zamenik Dejan Stojanović, inače diplomirani pravnik, rekao je da ne zna latinicu.

Zahtev novinarke Sonje Kamenković da joj se odgovori na pitanje dokle se stiglo sa slučajem pucnjave u kafiću "Plus" u Zaječaru kada je pripadnik policije koji nije bio na dužnosti ranio Aleksandra Marića, ostao je bez odgovora Osnovnog tužilaštva u tom gradu.

"Moram da priznam da sam se malo zbunila i pitala ga na kom sam jeziku poslala prvi zahtev, na šta je on odgovorio da ne zna koji je jezik u pitanju, jer je napisan latinicom i ponovio da, ukoliko želim da mi odgovori, prekucam na ćirilicu i pošaljem ponovo faksom", kaže Sonja Kamenković, novinarka B92.

"Mene je to zbunilo, pošto sam do sada više desetina ili stotina puta slala zahteve raznim državnim institucijama i Višem tužilaštvu u Zaječaru i svi su uglavnom bili na latinici, jer je to osnovna opcija kad otvorite dokument za kucanje", navodi ona.

Republičko tužilaštvo već je stupilo u kontakt s Osnovnim tužilaštvom u Zaječaru. Portparol Tomo Zorić kaže da je reč o nesporazumu.

"Mogu da izjavim da mi je žao ako se novinarka vaše televizije uvredila. Mislim da kolega nije imao tu nameru i da je u pitanju nesporazum", kaže Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva.

"Kao što vam je poznato, Tužilaštvo sva novinarska pitanja, krivične prijave i druge podneske prima i na ćiriličnom i na latiničnom pismu kao i na jeziku nacionalnih manjina. Ali, shodno Zakonu o upotrebi jezika i pisma u službenoj upotrebi je ćirilica i sva korespondencija između državnih organa odvija se ćirilicom", rekao je on.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić kaže da je reakcija zamenika osnovnog tužioca u Zaječaru nepojmljiva za demokratsko društvo.

"Takva jedna reakcija je paradoks. Nije valjda da bi gospodin tužilac odbio da primi prijavu za višestruko ubistvo samo zato što je pisana latinicom? To je jedan nonsens", kaže Šabić.

"S druge strane, Srbija ima razloga da se ponosi Zakonom o slobodnom pristupu informacijama, na koji se i novinarka B92 verovatno pozivala kad je tražila informacije. Taj zakon jemči pravo svima, ne samo građanima Srbije nego i strancima da traže pristup informacijama. Postoje ljudi koji objektivno ne mogu komunicirati sa organima vlasti na ćirilici", kaže on.

Sonja Kamenković je naknadno zameniku tužioca poslala novi zahtev sa pitanjima šta se dešava sa krivičnim prijavama ukoliko su napisane latinicom i s pitanjem da li on ne zna ili neće da čita latinicu, ali odgovora do danas nema.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

110 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Idu na 500.000 Rusa: Nemaju šanse?

Francuska može da izdvoji samo dve brigade za podršku Oružanim snagama Ukrajine, što će biti kap u čaši u poređenju sa veličinom i snagom ruske vojske, rekao je pukovnik Aleksandar Vautraver na TV kanalu LCI, prenosi RIA Novosti.

20:42

5.5.2024.

1 d

Podeli: