Domovi zdravlja krše zakon

Uprkos tome što domovi zdravlja ne bi smeli da naplaćuju preglede građanima koji potraže pomoć a knjižice su im overene na drugoj teritoriji, to se ipak dešava.

Izvor: B92

Četvrtak, 19.08.2010.

00:23

Default images

Uglavnom hitni slučajevi imaju poseban tretman i ne koštaju.

Retki su gradovi, kao što je Niš, gde u domu zdravlja pacijenti iz drugih gradova koji se jave za lekarsku pomoć ne plaćaju preglede ukoliko imaju overenu zdravstvenu knjižicu, osim što moraju da izdvoje 50 dinara za participaciju.

Iako se pacijenti iz različitih gradova širom Srbije žale da im često lekari opšte prakse u Beogradu naplaćuju preglede, u domovima zdravlja tvrde suprotno.

Prema rečima lekara, hitni slučajevi primaju se uz overenu knjižicu besplatno, ali svi posebni pregledi i snimanja plaćaju se u zavisnosti od težine zdravstvenog problema.

“Svako bi trebao da ide kod svog lekara, jer jedino na taj način može da se uspostavi red u zdravstvu. Pacijenti koji se smatraju hitnim slučajevima ne plaćaju preglede sa overenom knjižicom, i svi imaju isti tretman, bilo da su iz Beograda ili nekog drugog grada u Srbiji“, kaže za „Blic“ dr Mirjana Velimirović, direktorka Doma zdravlja „Savski venac“.

“Međutim, hronični bolesnici treba da idu na preglede kod svojih lekara, jer ako dođu u Beograd na nekoliko dana, pa odu na rutinski pregled u neki dom zdravlja, zauzimaju red našim pacijentima. Ima ljudi koji dolaze preventivno na kontrole i njih ne možemo da puštamo na račun hitnih slučajeva i naših pacijenata hroničnih bolesnika”, dodaje Velimirovićeva.

Lekari u prestoničkim domovima zdravlja tvrde da hitni slučajevi imaju poseban tretman i ne plaćaju preglede, a to su pacijenti sa visokom temperaturom, krvarenjem, prelomima, jakim bolovima.

“Ukoliko nam dođe pacijent iz drugog grada kome su potrebna neka snimanja i posebni pregledi, bez obzira na overenu zdravstvenu knjižicu, on plaća pregled u zavisnosti od težine bolesti. Cene takvih pregleda kod lekara opšte prakse su 352,88 dinara, plus dodatni pregledi, snimanja i slično su oko 300 dinara. Taj novac posle refundira RZZO”, objašnjava dr Ljiljana Jandrić, načelnica opšte prakse u Domu zdravlja „Novi Beograd“.

“Hitni slučajevi ne plaćaju preglede, bez obzira na to odakle dolaze. Beograđani koji su prijavljeni u jednoj opštini, a na pregled dođu kod lekara koji je u domu zdravlja u drugoj opštini, takođe ne plaćaju ništa”, rekla je Jandrićeva.

Prema rečima lekara, građani kojima pozli, a nađu se u blizini nekog doma zdravlja, treba da odu u tu najbližu ustanovu, a ne da zovu Hitnu pomoć.

U tom slučaju, bez obzira na to gde im je overena knjižica, biće im ukazana lekarska pomoć.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

20 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: