"Oslobodili" Libiju, došli po naftu

Analitičari su još na početku sukoba u Libiji motive za NATO intervenciju tražili u poslovnim interesima zapadnih zemalja i njihovih saveznika.

Svet

Izvor: B92

Subota, 17.09.2011.

00:03

Default images

O tome su u poslednje vreme počeli otvoreno da govore i zvaničnici.

Novinari su francuskog predsednika Nikole Sarkozija i britanskog premijera Dejvida Kamerona pre dva dana pitali očekuju li da će se rat njihovim zemljama isplatiti, odnosno hoće li ih nova vlast Libije „nagraditi“ lukrativnim poslovima.

Sarkozi je insistirao na čistim motivima, rekavši da nikakva obećanja "nisu dobijena niti tražena“. "Ono što smo uradili bilo je iz humanitarnih pobuda. Nije bilo nikakvih skrivenih planova“, rekao je Sarkozi.

Međutim, Mustafa Abdul Džalil se "izleteo“ rekavši da novi vladari "kao vernici muslimani“ cene napore saveznika, te da će oni imati "prioritet u okvirima transparentnosti“. Abdul-Džalil je rekao i da će "legitimni“ ugovori potpisani sa stranim firmama za Gadafijeve vladavine biti poštovani.

Francuski list Liberasion početkom septembra pisao je da je Prelazni nacionalni savet sa Parizom potpisao dokument kojim se Francuskoj garantuje 35 odsto nafte u Libiji, što su negirali predstavnici nove vlasti i šef francuske diplomatije Alan Žipe. Žipe je, međutim, ocenio da je logično da u povlašćenoj poziciji budu države koje su podržale libijske pobunjenike.
Gadafijev portparol Musa Ibrahim rekao je da Sarkozi i Kameron žele da "pretvore Libiju u posed Zapada“. "Poseta je početak projekta kolonizacije Libije i predstavlja zvaničnu objavu početka njegove primene“, ocenio je Ibrahim.

"Govore o rekonstrukciji Libije vrednoj stotine milijardi dolara... Uništavaju je i rekonstruišu novcem Libijaca... Požurili su da dođu u Tripoli kako bi sklopili tajne sporazume sa saradnicima i izdajicama i stave šapu na naftu i ulaganja pod izgovorom rekonstrukcije“, rekao je Ibrahim.

Komentator Gardijana, pišući o Kameronovom ratnom angažovanju, sarkastično primećuje da Britanija još od Tonija Blera koji je „jednom rukom oslobodio Kosovo od srpskih tlačitelja uz sekundarnu pomoć NATO i američkog vazduhoplovstva“ nije imala tako uspešnog vojskovođu, a da je Sarkozijev trijumf još veći, jer da Francuska sličnu pobedu ne pamti od Krimskog rata 1856.

Ne smetnuvši s uma da će se London i Pariz u Libiji suočavati sa nizom problema, predviđajući sukobe među neiskusnim pobunjenicima i podužu „pustinjsku oluju“, komentator zaključuje da "Dejv i Sarko“ bar zasad mogu biti spokojni i upraviti misli na "ljupke naftne ugovore“.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

58 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

7 h

Podeli: