Da li je ova noć utrla put za prodaju Trepče?

Kosovski parlament usvojio je noćas u drugom čitanju zakon o Trepči. Šta to konkretno znači za preduzeće, ali i radnike kojima je kako kažu, Trepča sve?

Srbija

Izvor: B92, Tanjug

Subota, 08.10.2016.

09:51

Da li je ova noć utrla put za prodaju Trepče?
Radnici Trepèe (Foto: Tanjug/arhiva)

Maratonska sednica trajala je od juče u 10. sati. Raspravu i drugo čitanje zakona predsednik Skupštine bio je zakazao za 20:30, ali sednica je počela kasnije posle ponoći.

Čekalo se da o 20 amandmana na taj zakon raspravljaju odbori za ekonomski razvoj, infrastrukturu, trgovinu i industriju.

Zakon, pored 80 odsto vlasništva vlade u Prištini nad Trepčom, i formiranja novih radnih jedinica, od kojih bi ona na Severu bila "Rudnik sa flotacijom Leposavić-Kopaonik", predviđa i ulazak vlade u moguća partnerstva sa privatnim sektorom.

O zakonu je pred poslanicima govorio kosovski premijer Isa Mustafa, koji je istakao da je Trepča "vlasništvo Kosova". On je izneo detalje o tome kako bi Trepča trebalo da bude organizovana, potvrdivši ranije navode srpskih predstavnika da će Trepča Sever biti - ugašena.

Poslovne jedinice Trepče, prema ovom zakonu, bile bi Trepča flotacija - Stari Trg, Rudarstvo sa flotacijom Kišnica i Novo Brdo i rudnik sa flotacijom Kopaonik - Leposavić.

"Zakon ostavlja mogućnost, nakon studije izvodljivosti, za osnivanje i otvaranje drugih poslovnih jedinica Trepče, kao što su metalurgija olova i cinka, hemijska industrija, kao i druge, za koje se procenjuje da imaju ekonomsku rentabilnost i da otvaraju mogućnosti za optimalno povlačenje privatnog kapitala, bilo kroz partnerstvo, direktne investicije, zajednička ulaganja ili prodaju akcija", rekao je Mustafa.

On je dodao da će Trepča u skladu sa ovim zakonom biti organizovana kao akcionarsko društvo, u kojem će glavni akcionar biti vlada sa 80 odsto akcija, dok će 20 odsto akcija biti vlasništvo zaposlenih u Trepči. Usvajanju zakona su se, sa druge strane, protivili poslanici Srpske liste navodeći da neće glasati za ovaj zakon.

"Celokupna srpska zajednica koja živi na Kosovu, kao i mi, parlamentarni predstavnici Srpske liste, duboko smo uvereni da će predloženi Nacrt zakona o Trepči, u čijoj izradi nije učestvovao ekspertski tim srpske zajednice, ugroziti u velikoj meri egzistencijalni opstanak radnika Trepče i time praktično ugroziti većinski srpsko stanovništvo koje živi u opštinama gde se nalaze najveća nalazišta rude i minerala, prateća infrastruktura, brojni objekti od javnog interesa i stambene jedinice koje su građene na zemljištu ovog ogromnog ekonomskog giganta", naveo je predsednik liste Srpske Slavko Simić.

On je dodao i da se samo pristupom koji bi uključivao dogovor sa srpskim predstavnicima i menadžmentom Trepče sa Severa može pronaći održivo rešenje za kombinat i ostvariti "cilj ekonomski stabilnog razvoja svih zajednica, a samim tim i ostvariti dugotrajna politička stabilnost".

"Današnji predloženi Nacrt zakona o Trepči za nas, kao i za srpsku zajednicu i 3.000 radnika Trepče je neprihvatljiv, i mi kao parlamentarna grupa insistiramo da se pitanje Trepče reši kroz dijalog, a ne usvajanjem zakona koji ima jednostranu pravnu osnovu", naveo je on.

Poslanik Srpske Nenad Rašić rekao je da Nacrt zakona o Trepči politički motivisan, ocenivši da će ostati mrtvo slovo na papiru i da neće uticati na ekonomski razvoj.

Rašić je naglasio da će Nacrt zakona o Trepči, odnosno njegovo eventualno usvajanje "preko kolena", uništiti komunikaciju sa Srbima na severu Kosova.

"Ovaj zakon ce uništiti komunikaciju sa Srbima na severu jer oni nikada nisu dobili alternativu. Jedini njihov izbor je bio Trepča", kazao je Rašic, zatraživši od premijera Mustafe da kaže s kim je od Srba sa severa razgovarao o Flotaciji 3 u Leposaviću.

Najviše kritika na račun zakona iznelo je opoziciono Samoopredeljenje, koje tvrdi da se ovim zakonom utire put za prodaju Trepče.

"Budućnost Trepče je da se proda deo po deo, kao lopov koji ukrade automobil i kasnije ga proda u delovima. Da se danas brzo, brzo odobri i da se onda odobri u drugom čitanju, kako bi je se otarasili. Onaj ko je pročitao zakon vlade, čak i da ne želi, shvata da je to istina. Možda se neće prodati sutra, ali hoće ubrzo, jer zakon to predviđa," naveo je lider Samoopredeljenja Visar Imeri.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: