Šef vinarije Tikveš zakupio BiP

"Beogradsku industriju piva" unajmio skopski biznismen, tvrde mali akcionari. Svetozar Janevski plaća kiriju 50.000 evra mesečno

Srbija

Izvor: B92

Sreda, 01.07.2015.

08:54

Default images
Foto: Freeimages.com

Makedonski biznismen Svetozar Janevski, predsednik Upravnog odbora vinarije "Tikveš", zakupio je Beogradsku industriju piva za 50.000 evra mesečno, tvrde mali akcionari ove fabrike.

Oni su na Skupštini negodovali zbog toga i istakli da je Agencija za privatizaciju napravila propust, jer nijednom nije raspisala tender za prodaju preduzeća. Mimo procedure, tvrde, Nadzorni odbor je usvojio predlog da se potpiše ugovor sa Društvom za inženjering i usluge "M-6 Eden dooel", koju je Janevski pre nekoliko dana osnovao u Beogradu.

"Naša firma je izdata u zakup preduzeću koje je registrovano u APR-u 23. juna, sa osnivačkim kapitalom od 600.000 dinara i sa jednim zaposlenim", kaže Slavko Popović, jedan od predstavnika malih akcionara. - Dan ranije je Nadzorni odbor razmatrao njihovu ponudu. U ugovoru je navedeno da će novi poslodavac zadržati 150 radnika, što znači da će ostalih 350 izgubiti posao. Tamo piše i da će Janevski u Srbiji uložiti 30 miliona evra, ali je za BIP precizno navedeno samo da će davati 50.000 evra za zakup prostorija. Smatramo da je ugovor štetan po preduzeće i po akcionare. Tražimo odgovornost svih koji su potpisali ugovor, jer nije dat oglas za prodaju.

Sa njim se slaže i Vojislav Ćorović, koji je kao član Nadzornog odbora, prisustvovao sednici na kojoj je razmatrana ponuda makedonskog biznismena. "Bio sam protiv prihvatanja ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, koju je dao "Tikveš", predsedniku Nadzornog odbora Čedomiru Stojkoviću ", kaže Ćorović. - Nastavlja se ista praksa kao i prethodnih godina, da se BIP dokrajči. Ova firma je služila ljudima za lično bogaćenje. Zbog svih nelegalnih radnji koje su sprovela prethodna rukovodstva, uz blagoslov Agencije za privatizaciju, podnećemo predstavku Evropskom sudu za ljudska prava.

Inače, BIP je na spisku 43 preduzeća koja su bila u restrukturiranju i koje od 1. juna država više ne štiti od poverilaca. Firma je trenutno u blokadi, a akcionari strepe da će uskoro biti uveden stečaj i da će njihove akcije postati potpuno bezvredne, pišu Večernje novosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: