"Želite li da uložimo 200 mil. €?"

Grčki investitori tvrde da su tri dana nakon aukcije saznali da se za deo zemljišta, koje su kupili, Beko sudski spori sa Vojskom i Beomedicinom.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 09.02.2014.

17:30

Default images

Prošlo je tačno 11 godina od kada je jedan od najvećih konfekcijskih brendova stare Jugoslavije, beogradski Beko, otišao u stečaj. Za razliku od današnjih dužnika, čjji dugovi uglavnom višestruko premašuju vrednost imovine, ova fabrika je svoje poverioce davno izmirila, piše beogradski nedeljnik NIN.

Osim što je po ovome specifičan, Beko je, nažalost, jedan od rekordera u dužini trajanja stečajnog postupka kojem se kraj ne nazire. I bivši i sadašnji srečajni upravnici sa kojima je NIN razgovarao saglasni su da uslova za zakazivanje završnog ročišta i okončanje stečajnog postupka nema, sve dok se ne završe sudski sporovi koji se vode povodom prodaje dela imovine ovog preduzeća.

Kupac Bekove glavne zgrade na Kalemegdanu, grčka kompanija Lamda development, tvrdi da će, ukoliko se slučaj uskoro ne reši, podneti tužbu pred Međunarodnim arbitražnim sudom, jer već sedam godina ne može da uđe u posed koji je kupila, što je onda onemogućava da na prostoru sadašnje fabrike izgradi stambeno-poslovni objekat "Belgrade corner" , od 90.000 kvadratnih metara.

"Aukcija na kojoj smo kupili glavnu zgradu Beka na Kalemegdanu, održana je još avgusta 2007. I ugovorom nam je obećano da će nas uvesti u posed najkasnije do kraja te godine, a u protivnom ćemo za svaki dan kašnjenja dobiti jedan promil od prodajne cene, odnosno 55.800 evra dnevno. Sada je 2014, mi još nismo ušli u posed, investicija kasni, a rešenje se ne neazire. Sve smo uradili transparentno i želimo da dobijemo nazad deo novca koji smo uložili ili da uđemo u posed i gradimo kompleks. Ako se to uskoro ne desi, idemo na međunarodnu arbitražu. Predugo smo čekali, a svedoci smo ovih dana da se u Srbiji pominju veliki projekti, čija realizacija može da krene već za nekoliko meseci", kaže za NIN Zisimos Danilatos, direktor razvoja u kompaniji Lamda koja je kupac Bekove zgrade.

"Pitamo predstavnike države da li žele ovu našu investiciju od 200 miliona evra ili ne", kategoričan je Danilatos.

Celo ovo zamešateljstvo, naime, počelo je kada je Vojska Srbije 1991. deo tog spornog placa u Bulevaru vojvode Bojovića, gde se nalazi Bekova fabrika, prodala firmi Beomedicina, kao da je njeno, dok je Beko tvrdio da je on vlasnik tih nepokretnosti i knjižni korisnik tog zemljišta.

Ostajući pri svojoj tvrdnji, Beko je, pošto se to nalazilo na popisu njegove imovine, mnogo godina kasnije, odnosno 2007. ceo taj plac, uključujući i spornu parcelu, prodao Grčkoj Lamdi iako je već tada vodio spor s Vojskom i Beomedicinom oko vlasništva nad delom tog prostora.

Lamda development planira da na mestu fabrike Beko napravi moderan kompleks koji se sastoji od stambenog dela, galerije, poslovnog dela, hotela sa pet zvezdica, najsavremenijeg kongresnog centra, prodavnica i robne kuće. Idejni projekat komleksa "Belgrade corner" uradio je arhitektonski studo čuvene Zahe Hadid iz Londona.

Opširnije o ovoj temi čitajte u nedeljniku NIN.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

47 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: