Virusolog: Očekivanja da će vakcine biti u septembru su dosta optimistična, ali ne i moguća VIDEO

Ljudima koji nisu stručni teško je da shvate zakonitosti u virusologiji, na osnovu kojih se može zaključiti da li je epidemija završena, kako će se virus dalje kretati i hoće li biti drugog talasa epidemije.

Zdravlje

Izvor: B92

Četvrtak, 14.05.2020.

13:36

Virusolog: Očekivanja da će vakcine biti u septembru su dosta optimistična, ali ne i moguća VIDEO
Foto:depositphotos/prostooleh

Konsultantkinja Svetske zdravstvene organizacije prof. dr Maja Stanojević, virusolog i profesorka na Medicinskom fakultetu, rekla je za Jutro Prve televizije da se može reći sa odgovornošću kako se prenosi koronavirus.

''Korona je novi virus, koji je potekao od virusa koji inficira životinje. Inicijalni izvor infekcije za ovaj koronavirus, kao i za nekolicinu drugih, svakako jesu slepi miševi. Tačan put kako je taj virus došao do čoveka nije još uvek otkriven, ali svakako uključuje i neku drugu životinjsku vrstu koja je u tom trenutku bila intermedijarni domaćin.''

To nije fenomen koji je stručnoj i naučnoj javnosti neočekivan, kaže prof. dr Stanojević napominjući da su animalni virusiu neizmeran izvor novih humanih virusa i taj fenomen se zove preskok barijere vrste i periodično neki virus inficira čoveka. Potom se taj virus adaptira na čoveka kao domaćina i postane humani patogen.

Kontroverzni francuski naučnik Lik Montanje, koji je 2008. dobio Nobelovu nagradu za istraživanje virusa HIV, rekao je kako je siguran da je koronavirus nastao veštačkim putem. Njegove izjave podigle su puno prašine, a te tvrdnje demantovali su sa Pasterovog instituta u Parizu.

Na pitanje kako je izveštavanje medija uticalo na kreiranje svesti ljudi o ovom virusu prof. dr Maja Stanojević odgovara ''Nisam stručnjak za medije, niti sam stigla sve da ispratim zbog angažovanja koje sam imala baš u vezi sa dijagnostikom upravo ovog virusa, ali čak i da ne pratite, mogli ste da imate utisak estradizacije medija i nedovoljno obrazloženih istina i podataka, a mnogo spekulacija od strane više i manje stručnih pojedinaca i nestručnih.''

Prof. dr Maja Stanojević kaže da koronavirus neće nestati, da ćemo morati da živimo sa njim i da u proseku svaka osoba inficira tri, a znak da epidemija jenjava je da inficirani pojedinac prenosi infekciju na jednu osobu.

Uspešnom primenom vakcinacije se dolazi do kolektivnog imuniteta koji štiti populaciju i pojedinca i iznalaženje samim tim i primena vakcine svakako je koncept kojim čovečanstvo, na najbolji način, može da se izbori sa ovim virusom. Kada će se to dogoditi još ne znamo jer put ka kvalitetnoj i primenljivoj vakcini traje, kaže ona i dodaje da su očekivanja da će vakcine biti u septembru dosta optimistična, ali ne i moguća.

Neminovno je da se svet otvori i nije moguće restriktivne mere održavati predugo. Merama se nije ni očekivalo da će virus nestati već da se kriva zaravni kako bi se smanjio pritisak na zdravstveni sistem i pružila se pomoć onima kojima je potrebna.

Sledi dinamični period kada ćemo biti vođeni upravo ciljem da se upravlja daljim tokom širenja infekcije, što manje žrtava, a to znači što manje kontakata kada je rizik veliki. Prema proceni epidemiologa, taj rizik nije takav da bismo imali mere koje smo imalo donedavno, rekla je prof..dr Maja Stanojević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: