Fudbal 38

1.5.2024.

22:58

Jedan gol i mnoštvo propuštenih šansi – Dortmund zadovoljniji pred revanš u Parizu

Fudbaleri Borusije Dortmund pobedili su PSŽ u prvom meču polufinala Lige šampiona rezultatom 1:0.

Srđan Novaković
Profimedia

"Milioneri" su slavili sa jednim golom viška, a strelac jedinog gola je bio Niklas Filkrug u 36. minutu meča.

Revanš meč je na programu za šest dana, kada će se isti ovi rivali sastati na stadionu Park Prinčeva, gde će domaćin biti PSŽ, i tu će biti jasno ko će biti prvi putnik na finale Lige šampiona na stadionu Vembli, prvoga juna.

Oprezan start meča, kakav smo i očekivali od oba rivala kada je u pitanju polufinale Lige šampiona.

Rečenica koja najbolje opisuje prvi deo igre je ta da su fudbaleri Borusije Dortmund imali manji posed lopte, ali su bili opasniji i ono što je najbitnije imali prednost posle prvog dela igre.

Pokazali su domaći fudbaleri kako se čuva Kilijan Mbape. Bukvalno je Francuz je jedan od najboljih fudbalera sveta bio nevidljv u prvom delu meča. Konstantno je bio udvajan, tako da nije imao dobar pogleda ka golu.

Najopasniji u prvom delu igre je bio Dembele koji je oprobao svoj udarac iz daljine u dva navrata, ali je oba puta bio neprecizan.

I delovalo je da gosti kontrolišu igru i tempo na Vestfalenu, ali je Dortmund ipak zadao prvi udarac.

Nisu puno pretili domaći do gola, jedino vredno pomena je bila šansa Marsela Sabicera, ali je tada Donaruma pravovremenim istrčavaonjem lako odbranio ovaj pokušaj fudbalera Dortmunda.

Kada se sve sagleda, bitan trenutak meča se desio u 28. minutu kada se posle jedne gužve u kaznenom prostoru domaćih povredio Lukas Ernandes.

To je sigurno uticalo da u 36. minutu on dozvoli da mu Niklas Filkrug olako pobegne i da rutinski savlada Donarumu za prednost domaćeg tima.

Ne dugo posle toga je Francuz i napustio igru, ali je možda tada već bilo kasno.

Sa druge strane Borusija je mogla i do drugog gola u prvom delu meča, ali opet je Marsel Sabicer bio neprecizan, tačnije njegov udarac je otišao pravo u golmana PSŽ.

Tako da na kraju PSŽ je posle prvog dela mogao da bude i zadovoljan, što je na semaforu bilo "samo" 1:0

Očekivano je bilo da će gosti mnogo bolje ući u drugi deo igre, i to se i desilo. Generalno gledano drugi deo meča je bio dosta sadržajniji i bolji, gde smo videli dosta prilika na obe strane i stvarno je neverovatno kako smo videli samo jedan gol na ovom meču.

Nije prošlo ni dva minuta igre, a već je bio zapretio Barkola.

Potom je usledio period igre u kojem su gosti bili dominantni.

Prosto je nejasno kako Mbape nije došao do gola, pogodio je stativu, pootom je to posle nepunog minuta uradio Hakimi. Hvatali su se navijači domaćih za glavu, ali gola nije bilo.

EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

PSŽ je tako stvorio više šansi u prvih deset minuta igre nego za celo prvo poluvreme.

Mogle su ove propuštene šanse skupo da koštaju goste, jer su domaći propustili velike šanse da odu na dva gola razlike.

Prosto je neverovatno šta nije pretvorio u gol Niklas Filkrug.

Probio je Sančo po desnoj strani, uposlio Filkruga koji sa nekih pet metara šalje loptu preko gola.

I posle te šanse je Filkrug ponovo bio u prilici da još jednom savlada Donarumu, ali ni tu priliku nije iskoristio.

Videli smo do kraja meča nekoliko uzbuđenja, veliku priliku je propustio Dembele, koji je sa ivice kaznenog prostora prebacio gol.

Na kraju kada se sve sabere, Borusija je bila bolja i zasluženo je slavila na ovom meču, a možda ključ leži u tome što su anulirali Kilijana Mbapea, koji nije odigrao na svom prepoznatljivom nivou.

Videćemo kakav nas odogovor PSŽ čeka na revanšu u Parizu, koji je na programu sedmog maja.

22:54

90+4' Kraj meča

Kraj utakmice na stadionu u Dortmundu rezultatom 1:0.

Fudbaleri Borusije idu na revanš u Pariz sa jednim golom viška.

22:53

90+2' Nadoknada

Isto kao i prvom delu meča, tako i u drugom ćemo gledati još četiri minuta nadoknade vremena.

22:50

88' Dvostruka promena

Sve promene kod domaćih.

U igri su sada Volf i Nmeka, dok su se na klupu preselili Rajerson i Brant.

22:50

90+1' Ide Filkrug napolje

Mukoko je na terenu, umesto Niklasa Filkruga.

22:47

87' Opet Ruiz

Opet je sjajno iz drugog plana su ubacio Fabijan Ruiz, ali je ipak bio u nepovoljnoj poziciji, tako da glavom nije mogao bolje da uputi udarac ka golu.

22:46

22:45

84' Šansa na drugoj strani

Sjajno je Sančo uposlio Branta koji negde sa penala nije mogao da savlada Donarumu, nastavio se napad domaćih, gde je Marko Rojs glavom loptu poslao preko gola.

22:44

83' Rojs na terenu

Tek sada prva promena kod Borusije Dortmund.

Na terenu je sada Marko Rojs, dok je Karim Adejemi otišao na klupu.

22:36

81' Dembele je bio neprecizan

Sada već revija velikih šansi za goste u drugom delu meča.

Dembele je sada propustio veliku šansu, gde je neometan bio na ivici kaznenog prostora posle dobrog pasa Hakimija, ali nije dobro gađao bivši fudbaler Barselone, i lopta je otišla preko gola.

22:35

74' Prvi karton za domaće

Zbog prekršaja nad Mendešom, Šloterbek je dobio žuti karton.

22:29

72' Nova prilika za goste

Sjajno je Kilijan Mbape poslao loptu ka Dembeleu, koji se nije najbolje snašao u petercu gostiju, dobro je intervenisao Kobel, tako da su se gosti još jednom odbranili.

22:28

66' Nova šansa za Filkruga

Glavom je sada pokušao napadač Dortmunda, ali je lopta ponovo otišla preko gola.

22:23

Profimedia

22:23

65' Uvodi sveže snage Enrike

Druga promena kod gostiju.

Sada je teren napustio Barkola, dok je u igru ušao Rendal Kolo Muani.

22:19

60' Šta promaši Filkrug

Veliki posao je odradio Sančo na boku, lepo poslao loptu u srce kaznenog prostora gde se nalazio Filkrug, ali je strelac gola na ovom meču sada propustio veliku šansu.

22:17

55' Nova šansa

Ponovo su opasni bili gosti.

Sada je posle centaršuta Markinjosa, između dvojice štorepa se provukao Fabijan Ruiz, ali njegov udarac glavom je otišao pored gola.

22:15

53 Novi karton

Fabijan Ruiz je prvi fudbaler PSŽ koji je na ovom meču dobio žuti karton.

22:12

22:10

52' Dve stative gostiju

Mnogo bolje je u drugo poluvreme ušao PSŽ, što smo i očekivali.

Sada je napokon Kilijan Mbape imao dovoljno prostora krenuo je sa leve strane ušao u sredinu, gađao je suprotan ugao, ali je pogodio samo stativu.

I tu nije bio kraj, već je u sledećem napadu pogođena nova stativa od strane drugog igrača PSŽ, tako da je Dortmund preživeo ovaj napad gostiju.

22:09

48' Pokušaj Barkole

Oprobao je svoj udarac Barkola, jeste on bio precizan, ali je otišao pravo u golmana Dortmunda.

21:48

45+4' Nova šansa

Hakimi je ponovo bio nesiguran i ponovo je faulirao u opasnoj zoni.

Usledio je prekid sa leve strane koji je poslao loptu ka drugoj strani kaznenog prostora, gde se nalazio Sabicer , ali je njegov udarac bio slab za Donarumu.

Posle ove šanse je Entoni Tejlor označio kraj prvog dela igre.

21:47

45' Nadoknada vremena

Igraće se još četiri minuta nadoknade vremena.

21:46

Gol Filkruga

21:46

44' Kakva šansa

Mogli su sada fudbaleri domaćih da nokautiraju goste.

Veliku priliku je propustio Marsel Sabicer, kojeg je sjajno uposlio Filkrug, a Austrijanac je sa nekih pet metara volej udarcem pogodio Donarumu koji je spasio svoj tim da na poluvreme ne ode sa dva gola minusa.

21:43

42' Ne može Ernandes

Izgleda da je povreda Lukasa Ernandesa od polovine prvog dela igre bila jača. Morao je Luis Enrike da menja štopera već u 42. minut, tako da je sada na terenu Beraldo.

21:37

36' Vodi Dortmund

Niklas Filkrug je strelac!

Iskoristio je napadać Dortmunda sjajno dodavanje Šloterbeka, uspeo je da pobegne Lukasu Ernandesu, koji se žali na povredu. Lepo je Filkrug uspeo da savlada Donarumu koji je bio nemoćan u odbrani svog gola posle udarca Borusijinog špica.

21:33

35' Odličan Adejemi

Perfektan je Nemac u dosadašnjem toku meča.

Što bi trenerskim žargonom rekli, često se ponavlja bivši igrač Salcburga na svojoj polovini.

21:28

29' Brani se PSŽ

Najopasniji napad Dortmunda od starta meča.

Prvo je faul napravio Hakimi nad Adejemijem. Izveden je prekid sa leve strane, nešto poput skraćenog kornera, usledila je gužva pred golom Donarume, lopta je stigla do Sanča koji je prošao dva fudbalera gostiju, potom vratio ka Brantu, ovaj je snažno šutirao, ali je lopta na putu ka golu pogodila Markinjosa i otišla u korner.

Posle udarca iz ugla sviran je ofsajd.

21:27

25' Gosti više na polovini Borusije

Ovu priču da je PSŽ opasniji, dokazuje i podatak o posedu lopte.

Posle 25 minuta igre, gosti imaju 58 odsto loptu u posedu.

21:23

Bakljada navijača gostiju

21:21

20' Gužva u kaznenom

Posle prekršaja nad fudbalerom PSŽ, izveden je slobodan udarac, posle kojeg se stvorila gužva ispred gola Kobela. Kao posledica ovog napada je oboren Lukas Ernandes u kaznenom prostoru, njegovi saigrači usu loptu izbacili iz igre kako bi se ukazala pomoć.

Tejlor nije ni pomišljao da svira penal.

21:20

19' Prvi karton

Matsen je dobio prvi žuti karton na utakmici. Neoprezan je bio bek Borusije i zbog oštrog starta nad Zairom- Emerijem je prvi fudbaler koji je upisan u beležnicu Entonija Tejlora.

21:19

18' Novi pokušaj Dembelea

Dobro se sada skupila odbrana Dortmunda koja tako nije dozvolila da napad PSŽ uđe u kazneni prostor. S toga je ponovo morao da svoj udarac oproba Dembele iz daljine. I ovoga puta je lopta otišla pored gola.

21:17

Preko 4.000 navijača PSŽ
Profimedia

21:13

14' Sabicer ua uzdahe navijača

Prvo je Sančo oduzeo loptu na polovini gostiju, potom dodao loptu do Branta, ovaj nije oklevao već je loptu sjajno poslao u prostor ka Marselu Sabiceru, koji je stigao do lopte pre Donarume, ali je Italijan na vreme izleteo i odbranio pokušaj Austrijanca.

21:12

11' Pokušaj Dembelea

Prvi pokušaj vredan pomena od početka meča je imao PSŽ. Izborio se Osman Dembele za svoju poziciju, imao je slobodan prostor ispred sebe, usudio se da uputi udarac ka golu Kobela, ali on nije bio precizan.

21:10

Žuti zid u punom sjaju
EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

21:06

6' Dortmund probija po boku

Opasan je Dortmund na obe strane terena. Prvo je Sančo pokušao da probije po desnom, a onda Adejemi po levom, međutim za sada odbrana PSŽ je čvrsta i neprobojna.

21:02

3' Oprezan start

Oprezni su i jedni i drugi od starta meča, lopta je u uvodnim trenucima meča malo više u posedu domaćih. Ali za sada nema ozbiljnijih ataka na gol.

20:56

Sudija

Pravdu na ovom meču će deliti Entoni Tejlor.

20:56

Počela je utakmica

Krećemo!

Prvi sa centra su krenuli fudbaleri PSŽ koji u ovoj utakmici igraju u beloj opremi, dok su fudbaleri Dortmunda u svojoj tradicionalnoj žuto-crnoj opremi.

20:54

Kilijan je spreman

20:03

Međusobni dueli

Ove dve ekipe su bile u istoj grupi i u Dortmundu je bilo 1:1, dok je u Parizu bilo 2:0 za domaći tim.

19:56

19:53

Dobro došli

U ovom lajv blogu ćemo pratiti sva dešavanja sa prve utakmice polufinala Lige šampiona u kojem će se sastati Borusija Dortmund i PSŽ.