Košarka 689

10.5.2024.

21:12

Partizan zakazao finale ABA sa Zvezdom – Budućnost razbijena

Košarkaši Partizana plasirali su se u finale plej-ofa ABA lige posle pobede nad ekipom Budućnosti 100:86 u majstorici polufinala pred 15.100 navijača u Areni.

Izvor: B92.Sport

Starsport

Termini finala su 13, 15, 19, 21 i 25. maj ukoliko bude bilo potrebe da se igra majstorica. I dalje nije potvrđeno gde će Zvezda, koja ima prednost domaćeg terena, dočekati večitog rivala, u Areni ili Pioniru, gde se preselila posle četvrtfinalnih borbi sa Studentskim Centrom.

Partizan je do finala stigao nakon tri sjajna meča.

Crno-beli su bili bolji u prvoj utakmici, Podgoričani posle trilera u drugoj, a u trećoj je šampion ABA bio na visini zadatka - doduše posle vrlo ujednačene partije posle 30 minuta.

Gosti su do tada bili duže u vođstvu, pred poslednji period u minusu samo dva poena, ali su se potpuno raspali u najvažnijem periodu utakmice - taj deo meča Partizan je bio ubedljiv sa 27:15.

Partizan – Budućnost 100:86 (23:21, 25:33, 25:17, 27:15)

Dvorana: Arena; Sudije: Saša Pukl, Damir Javor i Tomislav Hordov

Partizan:  Avramović 20, Panter 19, Naneli 19, Smit 12, Kaminski 10, Ledej 6, Smailagić 6, Ponitka 5, Doužer 3

Budućnost:  Ferel 18, Makundu 15, Kamenjaš 14, Rajt 10, Magi 9, Frimen 4, Popović 2, Tanasković 2, Slavković 2

Aleksa Avramović je zapalio tribine simultankom u četvrtoj četvrtini, na kraju je meč završio kao najefikasniji u oba tabora sa 20 poena (3/4 za dva, 3/5 za tri, 5/7 za jedan).

Pratio ga je u tom naletu Naneli (19p), zajednički su režirali seriju početkom te ključne poslednje deonice koju gosti nisu uspeli da isprate i brzo su nokautirani.

Prelomni momenat meča, ipak, desio se u trećoj četvrtini - tada su sudije isključile najboljeg igrača gostiju Jogija Ferela, a razlog su dve nesportske greške koje je plej Budućnosti do tada sakupio.

Starsport

Najpre je u drugoj deonici, pri šutu za tri, nesportski udario Avramovića po licu - tada je dobio tri penala, a dobio je i Aleksa bacanje upravo zbog procene sudija da je Ferel naglo spustio ruku na lice igrača Partizana.

Druga nesportska greška za Ferela usledila je zbog prigovora, pa je do tada daleko najbolji igrač utakmice, morao van igre.

Tenzija je bilo i zbog sudija.

Trojka Pukl, Javor, Hordov bila je sporadično na udaru navijača Partizana, najjače u drugoj četvrtini, pa su se sa tribina mogli čuti horski uzvici "cigani, cigani". Trio arbitara je čak i kasnio sa izlaskom na drugo poluvreme.

Elem, pomenuti haotičan period zbog isključenja Ferela i veliku nervozu gostiju, Partizan je maksimalno iskoristio, profitirao je vezanim kaznenim poenima Pantera sa penala, potom i trojkom kapitena u narednom napadu.

Bio je to početak kraja svake nade gostiju da mogu načiniti podvig.

Budućnost, koja je u jednom trenutku imala i vođstvo od devet poena, za trenutak se konsolidovala. Bio je to baš period pred finiš 3/4 deonice kada su gosti ponovo doneli rezultatsku neizvesnost, ali sve nakon toga bila je "jednosmerna ulica".

Partizan je u poslednjoj deonici zagospodario terenom, prednost je rasla iz minuta u minut, Avramović, Naneli, uz njih i sjajni Džejlin Smit (12p, 4/5 za tri) su bili nepogrešivi u šutu, uključili su se i navijači i gostima nije bilo spasa.

Starsport

Dugo su igrači Budućnosti bili na samo četiri poena u poslednjoj četvrtini.

Vredi pomenuti i partiju Kevina Pantera koji je garnirao solidno šutersko veče sa 19 poena.

Kod Budućnosti, osim Ferela, Makundu sa 15 poena i Kamenjaš sa 14 napadački su najviše donosili ekipi trenera Žakelja.

Najvažnije momente sa utakmice mogli ste da pratite uz LIVE BLOG na B92.sport.

I treći put igraće protiv Zvezde.

Ekipa Željka Obradovića prelomila je meč protiv Budućnosti u 4/4 i na kraju ubedljivo savladala goste - 100:84.

21:06

39' Čeka se kraj - Partizan je u finalu

Slavi se u Areni pobeda i plasman Partizana u finale ABA lige gde ga čeka Zvezda.

Crno-beli rutinski privode meč kraju - 98:84.

21:02

38' Peta lična Smita

Izlazi plejmejekr Partizana, navijači ga pozdravljaju ovacijama - odigrao je sjajan meč bivši košarkaš Albe i hrvatski reprezentativac.

Završava ga sa 12 poena - četiri ubačene trojke iz pet pokušaja.

20:59

Velika podrška za crno-bele

20:58

37' Aleksa zapalio Arenu!

Nova trojka Avramovića, nejgov 20. poen večeras, fenomenalna napadačka partija reprezentativca Srbije.

Partizan je poptuno razbio goste u poslednjoj četvrtini - 94:75.

Budućnost je psotigla samo četiri poena u 4/4.

20:54

36' Ovacije za Smita – četvrta trojka "Hrvata"

Četvrta trojka sjajnog Džejlina Smita iz pet šuteva - 91:75.

Partizan sada ide ka ubedljivoj pobedi, gosti su se predali. Na vidiku novo ABA finale između Zvezde i Partizana.

20:52

35' Partizan na +13

Deluje da je utakmica, po pitanju pobednika, završena.

Gosti su potučeni, potpuno su izgubili napadački ritam, ispucavaju trojke, a prednost crno-belih samo raste. Avramović prenjači, niže poene Aleksa, fauliran je pri šutu za tri - ubacio je 2/3 sa penala.

Razgoropadio se u najvažnijem momentu - 17 poena za njega danas.

20:47

32' Serija crno-belih 7:0

Nju poenima potpisuje i Naneli, nadovezao se na Avramovićev nalet - Partizan ide na maksmilanih +9 danas.

Da li je ovo period kada se utakmica lomi?

Žakelj zove tajm-aut, ljut je na svoje igrače što ne prave faul, hrabri ih.

20:44

Počela je odlučujuća šetvrtina

Avramović je otvara poenima (75:71). Smit uzima loptu, gosti ne kroiste prvi napad u 4/4.