Utorak, 21.07.2020.

16:00

Evo šta vas čeka u karantinu pojedinih zemalja u koje možemo da idemo: Iz džepa i do 760 evra

Restriktivne mere svaki dan se menjaju, ali još postoje zemlje u koje naši državljani mogu otputovati, uz određene uslove.

Izvor: B92

Evo šta vas čeka u karantinu pojedinih zemalja u koje možemo da idemo: Iz džepa i do 760 evra
Foto: Depositphotos / HayDmitriy

Sve više država zatvara svoje granice za građane Srbije zbog pogoršanja sitacije u našoj državu po pitanju pandemije koronavirusa, a mi smo istražili gde još možemo da putujemo, s obzirom na to da je izbor svakim danom sve manji.

Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova Srbije, ukoliko se odlučite da letujete na Maldivima biće vam vršeno merenje temperature i opšti pregled, a ukoliko se utvrde simptomi koronavirusa, biće urađen PCR test. Ako jedan član grupe koja putuje zajedno ima simptome, biće testirana cela grupa, a dok čekate rezultate testa nije vam dozvoljen pristup naseljenim ostrvima.

Troškovi testa snose putnici ili hotel u kome boravite. Sprovodi se i testiranje metodom slučajnog uzorka, koje se ne naplaćuje. Ako je test pozitivan, putnik može da bude smešten u izolaciju u hotelu u kojem ima rezervaciju ili u državnoj ustanovi.

U Egiptu vam nije potreban test, a režim ulaska je isti kao i ranije. Postoji mogućnost da se "turističke vize" izdaju pri dolasku na aerodrome u Hurgadi, Masr Alamu i Šarm el Šeiku.

Naši državljani dolaskom u turističke destinicaje u regiji Crvenog mora popunjavaju posebni obrazac i meri im se telesna temperatura. Osobe sa simptomioma se upućuju u karantin.

Državljani Srbije mogu da uđu u Togo. Međunarodni letovi su suspendovani. Obavezno je testiranje na koronu, a osobe sa pozitivnim testom se upućuju u karantin po izboru imigracionih i sanitarnih organa u trajanju od 14 dana. Boravak u karantinu se naplaćuje oko 760 EUR.
Foto: Depositphotos/ leungchopan
Takođe moguć je ulazak na Jamajku. Pre putovanja, neophodno je prijaviti se na sajtu visitjamaica.com.

Državljani Srbije mogu, uz posedovanje odgovarajuće vize, bez posebnih ograničenja da uđu u Meksiko. Meksiko nije usvojio ograničenja ulaska stranaca u zemlju, ali se preduzimaju odgovarajuće mere ukoliko osobe ispoljavaju simptome na koronavirus.

Pri ulasku u Tursku postoji obavezni lekarski pregled i merenje temperature, a PCR test nije potreban za ulazak. Popunjava se formular sa ličnim podacima, kontaktom i adresom boravka.

Ukoliko se na lekarskom pregledu pokažu simptomi, Direkcija za zdravstvo prevozi lice u najbližu zdravstvenu ustanovu u kojoj će se raditi test. Turska ne pokriva bolničko lečenje od koronavirusa ukoliko se lice zarazi tokom turističkog boravka u Turskoj.

Državljani Srbije mogu bezuslovno da putuju u BiH. Za državljane drugih zemalja za ulazak u BiH je potreban negativan test na koronavirus, ne stariji od 48 sati.

Granice Albanije su još otvorene, bez ikakvog ograničenja, a bitna stavka je da u ovoj zemlji nije moguće uraditi test na prisustvo virusa bez simptoma.
Foto: Deposithphotos / Stavrida
Državljani Srbije mogu da uđu u Hrvatsku ukoliko imaju regulisan boravak uz obavezan zdravstveni nadzor, 14-dnevnu samoizolaciju/karantin. Ova mera se može skratiti na sedam dana ako lice o svom trošku uradi test po ulasku u Hrvatsku i isti bude negativan.

Osobe koje putuju zbog turističkih ili drugih privrednih interesa, školovanja, neodložnih razloga (npr. vlasnici nekretnina u Hrvatskoj) ili drugih ličnih neodložih razloga, mogu ući u Hrvatsku bez obaveze samoizolacije uz posedovanje negativnog testa, ne starijeg od 48 sati.

Srbija se trenutno nalazi u tzv. zelenoj zoni, tj. na spisku zemalja koje imaju istu ili bolju epidemiološku situaciju od Ukrajine. Što znači da naši državljani mogu ući u Ukrajinu bez ograničenja, ukoliko imaju zdravstveno osiguranje na troškove lečenja od virusa kovid-19, s tim da osiguravajuća kuća mora biti registrovana u Ukrajini, imati predstavništvo u njoj ili partnerski odnos sa ukrajinskom osiguravajućom kompanijom.

Državljani Srbije otputovati i na Island. Postoji mogućnost izbora: karantin od 14 dana ili testiranje po dolasku na aerodromu (potrebna preregistracija 72 sata pre dolaska).

Državljani Srbije mogu ulaziti u Tanzaniju. Svi putnici se detaljno proveravaju po dolasku, a, u slučaju potrebe, može se tražiti da se uradi brzi test.

U Zambiji je obavezan karantin u trajanju od 14 dana u prostorima koje je odredila država. Trošak u karantinu ide na teret stranog državljanina.
Foto: GettyImages / Astrid Riecken / Stringer
Pri ulasku u Irsku obavezan je formular Passenger Locator Form. Obavezna je samoizolacija u trajanju od dve nedelje, odnosno nedelju dana ukoliko se osoba o svom trošku podvrgne testiranju a rezultat se pokaže negativnim.

Pri dolasku u Angolu, obavezan je državni karantin u trajanju od 14 dana. Ovaj period može biti skraćen na sedam dana ukoliko lice o svom trošku uradi test u ovlašćenoj laboratoriji.

Od 21. jula državljani Srbije koji uđu na međunarodni aerodrom Bahrein, moraće da snose troškove obaveznog testiranja. Putnici po dolasku u Bahrein, koji su negativni, moraju u samoizolaciju na period od 10 dana. Posle karantina se vrši ponovno testiranje koje se plaća.

Ulazak bez ograničenja ili tranzit, moguć su preko teritorije R. Belorusije. Nije potrebno posedovanje negativnog testa i ne postoji obaveza samoizolacije ili karantina.

Državljani Srbije mogu da uđu u Benin. Na aerodromu se obavlja zdravstveni pregled. Osobama bez vidljivih simtoma se određuje samoizolacija. Osobe sa vidljivima simptomima se upućuju u Centar za izolaciju i privremeno se oduzima pasoš. Kontrole zaraženih se vrše posle 15 dana, a rezultati se podižu u roku od 24 do 48 sati. Tri testa plaćaju putnici u iznosu od oko 150 evra. U slučaju da je posle 15 dana putnik pozitivan, država Benin preuzima dalje lečenje bez naplate troškova.

Za Dominikansku Republiku neophodan je negativan test, a za putovanje kroz Ekvador obavezan je PCR test, ne stariji od sedam dana i popunjen specijalni migratorni formular. Obavezan je karantin od 14 dana čiji se uslovi propisuju pri ulasku u Ekvador.
Foto: Deposithphotos/ kaliostro
Državljani Srbije mogu da uđu u Estoniju, pod uslovom da ne ispoljavaju simptome infekcije virusom, uz obavezu samoizolacije u trajanju od 14 dana.

A za ulazak u Etiopiju potreban je negativan test, ne stariji od 72 sata, nakon čega je obavezna kućna izolacija u trajanju od 14 dana. Ulazak bez testa podrazumeva nedelju karantina u specijalno određenom hotelu, a ako posle urađenog testa imaju negativan rezultat, još sedam dana u kućnoj izolaciji.

Pri ulasku u Iran vrši se elektronska medicinska kontrola i u slučaju da se utvrdi povišena temperatura ili neki drugi simptom zaraze, lice će biti testirano. Rezultati testa će biti poznati u roku od 48 sati, a u slučaju pozitivnog nalaza, lice se upućuje u odgovarajući karantin.

Državljani Srbije mogu ući u Liban ili tranzitirati uz neophodan negativan PCR test ne stariji od 96 sati. Putnicima koji nemaju negativan test se dozvoljava ulazak u avion. Po sletanju na aerodrom Bejrut, radi se ponovno testiranje, rezultati se dobijaju nakon 24 časa, a za to vreme putnik boravi u kućnom karantinu. Pre dolaska u Liban, putnici su u obavezi da pribave polisu osiguranja koja pokriva sve troškove lečenja.

Za ulazak u Nikaragvu neophodan je negativan test, ukoliko je osoba posetila neku od zemalja koja je značajno pogođena koronavirusom. Aerodromi su zatvoreni, izuzev za humanitarne letove.

Bez ograničenja da i bez posedovanja testa moguć je i ulazak u Sultanat Oman. Mere sanitarne predostrožnosti se obavljaju prilikom sletanja, meri telesna temperatura putnika i eventualno se upućuju u karantin oni putnici sa simptomima bolesti.

Državljani Srbije mogu da uđu u SAD. Imajući u vidu da savezne države imaju pravo donošenja sopstvenih propisa, uglavnom su sve države relaksirale zabrane ulaska tj. obaveze karantina ili negativnog testa.

Ulazak u UAE različito se tretira: Dubai je otvorio granice, a na aerodromu se vrši testiranje, dok je Abu Dabi je potpuno zatvoren, sa strogim merama i visokim kaznama za prekršioce. Od 23. juna, data je mogućnost za povratak stranih državljana koji imaju regulisani boravak u UAE. Čak i tada je potrebno pribaviti saglasnost (elektronskim putem), nakon čega se utvrđuje obaveza testiranja u zavisnosti od zemlje iz koje dolaze. Test ne sme biti stariji od 4 dana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Drama na nebu, hitno podignuti borbeni avioni

Ruski vojni avion juče je nakratko narušio vazdušni prostor Švedske istočno od baltičkog ostrva Gotland, nakon čega su ga presreli švedski borbeni avioni, saopštile su danas oružane snage te nordijske zemlje.

13:01

15.6.2024.

1 d

Podeli: