PL: Arsenal lider na polusezoni

Fudbaleri Arsenala obezbedili su prvo mesto za Novu godinu pobedom u Njukaslu 1:0.

Nedelja, 29.12.2013.

16:41

Korak sa vodećima ponovo je uhvatio Everton pobedom nad Sautemptonom 2:1.

U danu u kojem je na teren izašlo 7 od 9 vodećih timova lige, rasplet na vrhu biće jasniji tek posle predvečernjih mečeva u kojima sesastaju Čelsi – Liverpul i Totenhem – Stouk.

Arsenal je dan počeo sa pozicije 2, pošto ih je u subotu prestigao Man. Siti, ali su znali da mogu da iz 2013. izađu najuspešniji ako slave u Njukaslu. Prethodne četiri sezone novogodišnji lider bio je prvak, ali isto važi i za lidera na Božić, a to je tim Liverpula, koji u slučaju poraza na Stamford Bridžu pada na peto mesto.

“Tobdžije” su u pojedinim periodima dominirale, ali je domaćin bio opasniji, a do poluvremena najbliži je bio Matju Debiši, koji je posle kornera pogodio prečku.

Odbranu “Svraka” probio je Olivije Žiru prvim golom posle 5 utakmica u 65. minutu. Tio Volkot je poslao dubinsku loptu iz prekida, četiri odbrambena igrača samo su pogledom pratila kako Žiru kreće na loptu, jedva je dodiruje, ali taman koliko treba da je smesti u mrežu.
Beta/AP
Od tog trenutka Njukasl je krenuo u opštu ofanzivu, u nekoliko navrata viđene su dramatične scene pred Arsenalovim golom, a Ščesni je u jednom momentu napucao Loika Remija i preživeo, jer je lopta odskakutala pored stative.

Na drugoj strani Njukaslova odbrana ponovo se raspala kada je Volkot poslao lob, koji će Debiši izbaciti skokom sa same gol-linije. Samo minut kasnije bek Njukasla oboren je u kaznenom prostoru Arsenala, ali se Flamini izvukao bez penala.

Do kraja obe ekipe dosta su menjale postavu, Arsenal se sasvim povukao, ali je Hatem Ben Arfa upropastio nekoliko prilika i Žiruov gol vraća Arsenal na vrh.
Beta/AP
Istovremeno se na Gudisonu igrao meč Evertona, koji je na Boksing dej doživeo šokantan poraz od Sanderlenda, i Sautemptona, kojeg su brojne povrede u decembru potpuno izbacile iz forme.

Junak meseca Šejmus Kolman opet je postigao fenomenalan gol posle prodora već posle 9 minuta, a Sautempton dugo nije uspevao da se snađe pod pritiskom kluba iz Liverpula.

Do izjednačenja crveno-beli stižu u 71. minutu, kada Gaston Ramires pogađa na dodavanje Adama Lalane, iskoristivši nesigurnost Žoela Roblesa (Tim Hauard je suspendovan zbog isključenja 3 dana ranije).

Ipak, vođstvo je trajalo samo 3 minuta – Stiven Pinar prošao je po levoj strani, ubacio za Džejmsa Mekartija, koji je asistirao za novi gol Romelua Lukakua. Everton je imao još nekoliko prilika, dve najbolje Ros Barkli, a Sautemtponu nije dosuđen penal kad je Brajan Ovijedo igrao rukom.

Dosadašnji mečevi odvajaju pet najboljih od ostatka devetočlane grupe, koja je znatno odmakla rivalima, a poslednji meč polusezone na Stamford Bridžu sasvim sigurno će doneti mnoge odgovore oko nastavka šampionata.