Sreda, 09.10.2013.

15:39

Malala: Nisam još zaslužila Nobela

Malala Jusafzaj, pakistanska aktivistkinja koju mnogi vide kao ovogodišnju dobitnicu Nobelove nagrade za mir, kaže da još nije zaslužila to prestižno priznanje.

Izvor: Beta, Tanjug

Default images

Govoreći povodom godišnjice napada u kojem su joj talibani pucali u glavu jer se javno zalagala za pravo žena na obrazovanje, 16-godišnja Malala je u intervjuu za pakistanski radio Siti 89 FM objasnila da joj je želja da učini više u promovisanju obrazovanja, te da još nije vreme da dobije Nobelovu nagradu.

"Ima mnogo ljudi koji zaslužuju Nobelovu nagradu za mir i mislim da imam još dosta da radim. Po mom mišljenju, nisam učinila dovoljno da bih osvojila Nobela za mir", rekla je Malala, koja je postala globalni ambasador za prava dece na obrazovanje.

U dolini Svat, na duboko konzervativnom severozapadu Pakistana, gde je Malala živela do napada i gde se od žena očekuje da sede kod kuće i bave se porodicom, samo polovina devojčica danas pohađa školu.

Premda je slavljena širom sveta, Malala u svojoj rodnoj zemlji nailazi na skepticizam, pa čak i na optužbe da je postala marioneta Zapada.

Ipak, svojim porukama nade i odlučnošću uspela je da inspiriše mnoge mlade Pakistance.

"Prošlogodišnji napad na nju je nešto što se ne zaboravlja. Obrazovanje je naš život i Malala se za to bori. Zbog toga je mi jako volimo", izjavila je 12-godišnja Humera Kan iz Mingora, gde je Malala pohađala školu pre nego što je napadnuta.

Pakistanska devojčica Malala Jusufzaj, jedan lekar iz Konga koji pomaže silovanim ženama i ruski i beloruski borci za ljudska prava vode u prognozama uoči objavljivanja imena dobitnika Nobelove nagrade za mir u petak u Oslu.

Vrhunac sezone Nobela, nagrada za mir podstiče spekulacije pošto se lista kandidata drži u tajnosti najmanje 50 godina. Jedino što se zna jeste da je postignut novi rekord pošto je 259 pojedinaca i organizacija na listi kandidata za tu prestižnu nagradu.

Kako se bliži dan objavljivanja dobitnika nagrade, više stručnjaka smatra da je Malala favorit. Mlada Pakistanka koja je čudom preživela napad talibana pre godinu dana, postala je svetski poznata po borbi za prava devojčica na obrazovanje.

Dodeljivanje nagrade Malali poslaće "više važnih poruka", u prvom redu o "ulozi obrazovanja, posebno devojčica i žena, za mir, demokratiju i ljudska prava", ocenio je Kristijan Berg Harpviken, direktor Instituta za mir u Oslu.

Malala bi sa 16 godina bila daleko najmlađi laureat u istoriji Nobelovih nagrada. Neki, međutim, smatraju da bi to moglo i da se okrene protiv nje.

"Nametnuti to jednom detetu moglo bi da ne bude etički", kaže Tilman Brik, direktor Instituta za mir iz Stokholma.

Američki novinar Skot Landon, stručnjak za Nobela, takođe smatra da bi takva nagrada "bila potencijalno kontroverzna i rizična za komitet s obzirom na više nesrećnih izbora poput predsednika (SAD Baraka) Obame 2009. i Evropske unije" 2012. godine.

Landon objašnjava za agenciju Frans pres da je sve više mišljenja da je nagrada isuviše ispolitizovana, da se dobitnici biraju ne zbog zasluga nego zbog publiciteta koji im ta nagrada daje.

Naviknut na imenovanja za Nobela, ginekolog Denis Makvege je drugi favorit za nagradu, po mišljenju norveškog istoričara Aslea Svena, autora dela o Nobelu.

Taj lekar, koji je u rodnom Kongu takođe bio meta napada u oktobru 2012. godine, svake godine neguje hiljade žena i devojaka žrtava silovanja, koje oružane grupe koriste kao ratno oružje.

Rusija, u kojoj je prošle godine došlo do najveće represije od raspada Sovjetskog Saveza po oceni Hjuman rajts voča (HRW), takođe može da privuče pažnju komiteta, pa bi nagradu mogao da dobije neka od aktivistkinja za ljudska prava poput Ljudmile Aleskejeve, Svetlane Ganuškine i Ljilje Šibanove ili nevladina organizacija Memorijal.

Komitet bi mogao da se okrene i Belorusiji, koja se često opisuje kao "poslednja diktatura u Evropi", ali i da nagradi mirovne napore vlade i pobunjenika u Kolumbiji ili Organizaciju za zabranu hemijskog oružja.

Nobelova nagrada za mir biće uručena 10. decembra u Oslu, na dan smrti utemeljivača nagrade, švedskog industrijalca i filantropa Alfreda Nobela. Nagrada iznosi osam miliona švedskih kruna, odnosno oko 925.000 evra.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: