Hrvatski mediji objavili da SAD toj zemlji donira 84 borbena vozila. Međutim, kako se navodi, Hrvatska će opremu za ta vozila morati sama da kupi.
Izvor: B92, Jutarnji list
EPA-EFE CHO SUNG-BONG
Takođe, kako navodi Jutarnji list, obaveza Hrvatske je i da platiti remont, obuku za njihovo korišćenje ali i rezervne delove, a ceo taj posao mogao bi biti "težak" stotine miliona dolara.
O čemu se zapravo radi? Hrvatsko Ministarstvo odbrane i Generalštab Oružanih snaga dogovorili su se sa SAD uslove za donaciju američke vojske koja se sastoji od borbenih vozila "Bredli M2A2 ODS".
Od tog broja, 62 vozila trebalo bi da se dovedu u operativnu upotrebu, dok bi preostala 22 vozila hrvatska vojska koristila za rezervu i delove, navodi se u tekstu hrvatskog lista koji se poziva na svoja saznanja iz Ministarstva odbrane.
Hrvatska bi takođe trebalo i da do 2026. godine ispuni NATO cilj sposobnosti, odnosno da opremi srednju pešačku brigadu borbenim oklopnim vozilima na gusenicama.
Hrvatska je, sudeći prema podacima koji su objavljeni, isprva tražila 120 vozila ali su Amerikanci taj broj smanjili na 84 vozila. Stim da je obaveza Hrvatske da plati remont i opremanje vozila, obuku i rezervne delove.
U paketu tog dogovora je i da SAD za početak pripomognu finansijski u tim obavezama Hrvatskoj, pa je još krajem prošle godine američki Kongres odobrio isplatu 25 milijoa dolara za program "Bredli Hrvatska".
Hrvatskom Ministarstvu odbrane ostaje obaveza da plati PDV na tu donaciju.
Kako piše dalje Jutarnji list, prema dostupnim informacijama, reč je o vozilima proizvedenim 90-ih godina prošlog veka.
U ovom trenutku oklopne jedinice hrvatske vojske opremljene su već zastarelim vozilima "BVP M-80", proizvedenim 80-ih godina prošlog veka, pa se od ove donacije očekuje i bombastično najavljuje modernizacija hrvatske vojske.
Ali, ima još jedan problem, Hrvatska možda od celog posla odustane jer nema novca, državna kaa je ispražnjena zbog troškova razornog zemljotresa koji je pogodio petrinju i Sisak, al ii od pandemije koronavirusa.
Te godine su stigla i prva od 220 borbenih vozila “"MRAP", a Hrvatska je za tu donaciju iz budžeta platila PDV u iznosu od 2,5 miliona evra.
Šest i po godina nakon toga, u februaru 2021, oko 50 tih vozila parkirano je u dvorištu Remontnog zavoda u zagrebačkom Jankomiru.
Kako su parkirani u leto 2014. tako i danas tamo stoje. Na kiši, snegu i suncu, vozila nekad vredna oko 25 miliona dolara godinama propadaju. Većina su borbena oklopna vozila, a četiri su sanitetska vozila tipa MRAP HAGA.
Delimično su pokrivena ceradama, a s nekih su skinuti točkovi, verovatno radi zamene na vozilima koja se koriste.
Novinari Jutarnjeg lista pokušali su da dobiju neki odgovor od Ministarstva zdravlja ali ga nikada nisu dobili.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.408. dan. Najmanje 24 osobe su poginule, a više od 50 je povređeno u napadu ukrajinskog drona na kafić i hotel tokom proslave Nove godine u selu Horli na obali Crnog mora, saopštio je guverner ruske Hersonske oblasti.
Proteklu 2025. godinu obeležile su velike akcije pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova u kojima su hapšeni osumnjičeni za izvršenje krivičnog dela - pranje para.
Rat u Ukrajini – 1.409. dan. Spoljna obaveštajna služba Ukrajine upozorila je da 6. i 7. januara može doći do velike provokacije Kremlja. Nakon ukrajinskog napada u Hersonskoj oblasti, Moskva preti odmazdom.
Aktuelni prvak Belgije, Rojal Union Sen Žile, angažovao je Matea Biondića (22), napadača hrvatskih korena koji je do sada nastupao u četvrtoj ligi Nemačke, prenosi Fabrizio Romano.
Jemenski separatistički pokret Južni prelazni savet (STC) objavio je danas ustav za nezavisnu državu na jugu te zemlje i uputio je zahtev drugim frakcijama u toj ratom razorenoj zemlji da prihvate taj potez, prenosi AP.
Novostečena slava Kogija privukla je turiste, antropologe i duhovne tragače svih vrsta, koji su se upustili u putovanje u nadi da će upoznati "netaknutu" domorodačku kulturu i upiti njenu mudrost – ili barem napraviti dobre fotografije.
Istraživači su u Malaviju otkrili neku vrstu krematorijuma starog oko 9.500 godina, koji se smatra najstarijim na svetu i koji sadrži ostatke odrasle osobe, što pruža novi uvid u rituale drevnih afričkih lovaca-sakupljača.
Telo državljanina BiH izvučeno je iz mora na brod Lučke kapetanije Dubrovnik nakon dugotrajne i izuzetno zahteve borbe sa vrlo visokim talasima, javila je Hina.
Američka glumica Anđelina Džoli, bivša specijalna izaslanica UN za izbeglice, nalazi se u gradu Arišu u zvaničnoj poseti koja je obuhvatila i kontrolni punkt Rafu, s ciljem da pruži podršku ljudima u Pojasu Gaze.
Kako navode nove studije, hesperidin, prirodni biljni spoj prisutan u soku od narandže, može doprineti sniženju sistoličkog krvnog pritiska i pulsnog pritiska, naročito pri redovnoj konzumaciji.
Naučnici su dokazali da se srebrne nanočestice mogu uspešno izboriti protiv dijabetesa 2, bolesti od koje danas oboleva jedna od 11 osoba u svetu, saopštila je pres služba ruskog Tomskog politehničkog univerziteta (TPU).
Gubitak kilograma ne mora uvek da znači gladovanje. Uz pravi izbor namirnica i pametno kombinovanje obroka, moguće je jesti obilnije porcije, a opet biti sit, kažu stručnjaci.
Ulaskom u novu godinu, mnogi već razmišljaju o različitim odlukama i promenama, ali i o oporavku nakon prazničnog prejedanja i prevelike konzumacije alkohola.
Tvorci popularne serije Stranger Things, braća Met i Ros Daper, konačno su otkrili koji je skriveni detalj u finalu serije poslužio kao uvod u nadolazeći spin-off.
Od kada je izašao 2023. godine, film "Bartonova akademija" (The Holdovers) brzo je osvojio srca publike i kritike, a mnogi ga već smatraju novim prazničnim klasikom.
Iako je Arnold Švarceneger decenijama poznat po ulogama akcionih heroja, film koji mu je doneo najveću zaradu u karijeri nije bio jedan od njegovih poznatih akcionih hitova.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
Commander of the Valais Cantonal Police, Frédéric Gisler, addressed a press conference regarding the horrific fire that occurred in a bar at the well-known Swiss ski resort Crans-Montana.
Serbian President Aleksandar Vučić said today that he expects 2026 to be the best year so far and emphasized that there will be no economic problems if the refinery issue is resolved, although various political pressures are possible.
A boy measuring 51 centimeters and weighing 3,910 grams was born in the first second after midnight at the Gynecology and Obstetrics Clinic – Višegradska, Professor Aleksandar Stefanović, director of the Višegradska GAK, told Tanjug.
Dear readers, the B92.net portal wishes you a Happy New Year 2026. We wish you and your families above all good health, as well as much success, joy, and smiles in the days to come.
Slučaj potiče iz saobraćajne nesreće iz 2017. godine u kojoj je učestvovao Mitsubishi 3000GT iz 1992. godine, a koja je vozača, Frensisa Amagasua, ostavila paralizovanog od vrata naniže.
Komentari 4
Pogledaj komentare