Šta piše u izveštaju Republike Srpske upućenom SB UN?

Vlada RS uputila je novi izveštaj SB UN u kom navodi da ne želi iz BiH, već strogo poštivanje Dejtonskog sporazuma, što nije prepreka za članstvo BiH u EU.

Izvor: B92

Subota, 29.04.2017.

14:28

Šta piše u izveštaju Republike Srpske upućenom SB UN?
Getty Images

Novi vladin izveštaj Savetu bezbednosti UN upućen je uz propratno pismo predsednika Srpske Milorada Dodika generalnom sekretaru UN Antoniju Guteresu povodom predstojeće debate u toj instituciji o situaciji u BiH.

U pismu je skrenuta pažnja na, kako je navedeno, frapantan, neustavan pokušaj bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića da jednostrano pokrene novi potupak za ratne zločine protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, uprkos protivljenju druga dva člana Predsedništva BiH.

Dodik je ocenio ocenio da je Izetbegovićev potez bio provokativan pokušaj podrivanja legitimiteta RS i prava srpskog naroda, te da je postupao suprotno jasnom upozorenju Međunarodnog suda pravde.

U pismu se navodi da Republika Srpska poziva međunarodnu zajednicu da osudi Izetbegovićev "protivpravni pokušaj da prisvoji ovlaštenja koja su poverena isključivo Predsedništvu BiH".

Dodik je podsetio i da je Tužilaštvo BiH otvorilo istragu protiv bivšeg zastupnika BiH pred Međunarodnim sudom pravde Sakiba Softića, koji je neovlašteno predao zahtev za reviziju, ali ne i protiv Izetbegovića koji je prekršio Ustav i po čijim je instrukcijama Softić postupao.

Predsednik RS smatra da je ovo nepostupanje Tužilaštva BiH "dokaz političke pristrasnosti u korist bošnjačkih zvaničnika i politika i nepostojanja nezavisnosti".

U izveštaju se još navodi da su Izetbegović i njegovi pomagači iz međunarodne zajednice pokušali da podriju pravni status koji entiteti i konstitutivni narodi imaju na osnovu Dejtonskog sporazuma.

"Izetbegović je osporio legitimitet Srpske tražeći zabranu obilježavanja Dana Republike, proslave dana osnivanja Republike Srpske, koji se godinama i u miru obeležavao svake godine. Iako je Republika Srpska izmenila zakone o tom danu da bi ih uskladila sa odlukom Ustavnog suda BiH, SDA i njeni saveznici su optužili Srpsku da prkosi Ustavnom sudu", istaknuto je u izvještaju.

Dalje se navodi i da su američki zvaničnici, "podržavajući planove SDA protiv RS", izneli zahteve zvaničnicima Republike Srpske, koji su značili protivpravno uplitanje u unutrašnja pitanja BiH, te da su zapretili sankcijama ako isti ne budu ispunjeni.

Tu pretnju je, kako se ističe, sprovela u delo administracija odlazećeg predsednika SAD Baraka Obame.

"SDA nastavlja da koristi Tužilaštvo BiH kao političko oružje protiv zvaničnika Republike Srpske", naveo je Dodik.

U pismu je naglašeno da su pravosuđu BiH potrebne duboke reforme, kao i mere na sprečavanju diskriminacije žrtava ratnih zločina na osnovu nacionalne pripadnosti i sprečavanje uplitanja politike u odluke Tužilaštva BiH.

"Nužno je reformisati Ustavni sud BiH kojim hara politički uticaj, a čije su pozicije rezervisane za strance nespojive sa suverenitetom BiH i članstvom u EU", naglasio je Dodik.

U pismu je Stranka demokratske akcije označena kao “islamistička stranka”, koja, kako je navedeno, radi na tome da BiH pretvori u utočište džihadista.

"SDA je izvršila pritisak na direktora Agencije za statistiku BiH da nezakonito nametne program obrade podataka iz popisa stanovništva u BiH kojim su rezultati uvećani iz političkih razloga", ocijenio je Dodik.

Savet bezbednosti UN svake godine u prvoj polovini maja raspravlja o situaciji u BiH.

Redovan izveštaj Savetu bezbednosti o stanju u BiH trebalo bi da dostavi i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: