Srpsko oružje traženo na Bliskom istoku, i to ono koje se najviše troši

Fabrike srpske vojne industrije sve bolje posluju na Bliskom istoku, a više od trećine izvezenog naoružanja i vojne opreme odlazi u UAE i Saudijsku Arabiju.

Izvor: B92

Nedelja, 07.07.2019.

10:09

Srpsko oružje traženo na Bliskom istoku, i to ono koje se najviše troši
Foto: Epa/DJORDJE SAVIC

Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža (www.balkansec.net), zvanični podaci o prometu naoružanja i vojne opreme pokazuju da su u 2017. na prvom mestu po vrednosti izvoza bili UAE, na drugom Sjedinjenje Države a na trećem Saudijska Arabija.

Ukupno 36 odsto prodatog naoružanja otišlo je u Emirate i Saudijsku Arabiju a Srbija je, osim svog oružja, na Bliskom istoku prodavala i oružje koje dolazi iz Hrvatske, Mađarske i drugih susednih zemalja.

"Prema podacima izveštaja o prometu naoružanja i vojne opreme, vrednost izvoza u UAE bila je oko 138 miliona američkih dolara, a u Saudijsku Arabiju nešto manje od 62 miliona dolara. To nije ukupna vrednost izvoza u dve zalivske zemlje jer je deo naoružanja i vojne opreme iz Srbije otišao posredno preko firmi registrovanih u SAD, Bugarskoj, Kipru i Sloveniji", navodi se.

Taj portal navodi da su narudžbine iz UAE i Saudijske Arabije povezane sa ratovima na Bliskom istoku, jer obe države vode borbe u Jemenu pa su "gladne", pre svega municije.

"Javna je tajna da se razne frakcije u sirijskom gradjanskom ratu oslanjanju na podršku zalivskih zemalja i to se toleriše na globalnom planu jer velike pare zarađuju najveći izvoznici oružja poput SAD, Rusije, Velike Britanije i Kine", dodaje se.

Prema izveštaju, Srbija je UAE dostavila višecevne lansere raketa i stotine minobacača u kalibru 82 i 60 milimetara, dok je u Saudijsku Arabiju otišlo više hiljada raketa 122 milimetra, zatim višecevni lanseri, ručni bacači, minobacači ali i teški mitraljezi, puškomitraljezi i automatske puške.

"Poslovi u Zalivu za sada su perspektivni jer ratne potrebe podstiču rast tržišta. Po strukturi naoružanja i vojne opreme vidi se da se radi o pešadijskom i artiljerijskom naoružanju i municiji koje se najviše troši i mora da se zanavlja", navodi taj portal.

Podatke o prometu NVO objavljuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija sa zadrškom od oko godinu i po dana.

U julu ove godine objavljen je izveštaj za 2017. godinu.

Zbog zaštite interesa preduzeća ne navodi se ko je uvoznik ili izvoznik i o kojoj se robi precizno radi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zelenski na poternici

Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo se obaveštenje da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na poternici, prenose RIA Novosti.

14:35

4.5.2024.

1 d

Podeli: