Od pranja savesti do političke mutacije virusa

Predsednica EK Ursula fon der Lajen po drugi put se izvinila Italiji zbog "početne nespremnosti" Brisela, kako je definisala zakasnelu pomoć EU toj zemlji.

Izvor: B92

Četvrtak, 16.04.2020.

18:59

Od pranja savesti do političke mutacije virusa
Ilustracija: Deposit photos/gioiak2

U slučaju Srbije, međutim, "pranje" evropske savesti i prvim direktnim donacijama i najavom da će sa liste zabrane izvoza medicinske opreme van EU biti skinute zemlje Zapadnog Balkana iz Brisela kao da se podudarilo sa porukama da se pomno prate i procenjuju mere koje je Srbija preduzela kako bi se izborila protiv epidemije, piše Tanjug.

Ili - protiv medija, kako danas u pismu evropskom komesaru za proiširenje Oliveru Varheljiju navodi 21 poslanik Evropskog parlamenta.

Aleksandar Vučić je, kažu oni, vanredno stanje uveo, ne zbog borbe protiv virusa kovid-19, već da spreči slobodu kretanja i govora, te da obezbedi punu kontrolu nad štampom, te objavljivanje "lažnih vesti i kleveta protiv EU".

Uz to, grupa poslanika EP podseća da je predsednik Srbije na početku pandemije kovid 19 izjavio da "evropska spolidarnost ne postoji", a da je nastavio "spektakularnu saradnju sa Moksvom i Pekingom".

Iza pisma se stali neki već poznati oštriji kritičari Srbije, odnosno srpskih vlasti u EP, poput Tanje Fajon i Tonina Picule, a tekst pisma je, prema nezvaničnim informacijama, sačinio mađarski poslanik Atila Ara Kovač, koji dolazi iz redova opozicione mađrske Demokratske koalicije.

Kovač, na osnovu pomenutih konstatacija u pismu, pita komesara Varheljija da li nadzire situaciju u Srbiji, šta misli o tome i koje akcije namerava da preduzme kako bi osigurao da EU reaguje "ne samo rečima, več i delima" na ono što oni vide kao "ekstremne mere srpskih vlasti".

Mađarski poslanik nije mnogo poznat izvan Evropskog parlamenta, osim u svojoj Mađarskoj, čijim stanjem ljudskih prava i sloboda se oglasio januara ove godine, kada je kritikovao novi mađarski zakon o kulturi.

Paralela Viktor Orban - Aleksandar Vučić spada u omiljene u jednom delu evropske javnosti, a Kovač je u oba slučaja, i Mađarske i, sada, Srbije, imao podršku nekolicine poslanika uglavnom iz redova socijaldemokrata.

Pre ulaska u Evropski paramet Atila Ara Kovač je kao analitičar za spolju politiku bio kritičar vlasti mađarskog premijera Viktora Orbana.

U izjavama za evropske medijie Ara Kovač je ukazivao da Orban drži svoje pristalice u "stalnom stanju mobilizacije", tako što ih "u ime borbe za nacionalnu slobodu" podstiče protiv EU i drugih susednih zemlja.

Istovremeno, Ara Kovač je je kritikovao i bliske odnose Orbanove vlade sa Rusijom na račun zatezanja odnosa sa EU .

Tako i na Srbiju i njene odnose sa Rusijom gleda deo briselske administracije.

Za razliku od SAD, odakle stižu drugačije poruke.

Američki ambasador u Beogradu Entoni Godfri izjavio je danas da se ne slaže sa onima koji kažu da je Vlada Srbije uvela aktuelne mere u političke svrhe, a ne zbog borbe protiv širenja pandemije virusa kovid 19.

Mere su restriktivne, ali razumne i podržane od naučnika, rekao je Godfri.

"Čuo sam kritike o tome da su mere Vlade Srbije, u cilju sprečavanje širenja virusa, da zapravo nisu u tom cilju, već u političke svrhe. Ja ne smatram da je tako. Ja vidim da je Vlada Srbije usvojila veoma striktne, ali takođe veoma razumne mere koje podržavaju naučnici", naglasio je Godfri tokom današnje onlajn konferencije "Srpsko-američki odnosi pred izazovima kovid 19".

Godfri je pozvao sve, kao i saradnike u svom timu, da poštuju mere vlade u Srbiji, kako bi se, kaže, prevazišao pik ove krize što je pre moguće.

Koliko juče, Metju Palmer, zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni predstavnik za Zapadni Balkan, izjavio je, povodom podrške i pomoći Kine i Rusije Srbiji u borbi protiv kovida-19, da se slaže sa izjavom američkog ambasadora u Beogradu Entonija Godfrija da ovo nije takmičenje u popularnosti i da je svaka pomoć važna.

"Ako Kina i Rusija mogu da pomognu Srbiji i drugima na Zapadnom Balkanu, to je sjajno", rekao je Palmer za Radio Glas Amerike.

On je rekao da EU pruža sve veću pomoć, a da SAD pružaju pomoć direktno pojedinačnim zemljama Zapadnog Balkana, kao i kroz podršku međunarodnim institucijama.

On, takođe, ukazuje da su zemlje Zapadnog Balkana u poziciji da snažno odgovore na pretnju koronavirusa, u velikoj meri i zahvaljujući naporima koje su SAD i drugi uložili u pomoć tim zemljama da razviju svoje institucionalne kapacitete.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

14 h

Podeli: