STRAJK POCEO U SVIM POSTAMA

Izvor: B92

Ponedeljak, 24.09.2001.

18:47

Default images
Pregovori dva sindikata "Telekoma Srbija" i republicke vlade o hitnom izuzimanju te kompanije iz Vladine Uredbe o zamrzavanju zarada u javnim preduzecima su u krizi, a kabinet ministra za telekomunikacije Marije Rasete Vukosavljevic optuzio je sindikalce za politikanstvo i ugrozavanje prava gradjana na PTT usluge, javlja Radio B92. Strajku koji je organizovao Sindikat "Telekoma" u ponedeljak su se pridruzili i radnici PTT "Srbija", a sindikalni lider Zoran Mrvaljevic tvrdi da je strajk poceo u svim postama, te da ce biti postovan minimum procesa rada. U Srbiji zbog strajka redovno funkcionise samo medjunarodni saobracaj i deo unutrasnjeg saobracaja koji obezbedjuje vitalne funkcije. Telefoni ce, kako je najavljeno, nesmetano raditi za Vojsku, policiju, bolnice, skole i vatrogasce, a terenske ekipe "Telekoma Srbija" intervenisace samo u slucaju vecih ispada koji ugrozavaju minimum procesa rada. Sustina zahteva se svodi na izuzimanje ovog akcionarskog drustva sa spiska javnih preduzeca, cime ce biti omoguceno povecanje zarada, sto je sadasnjom Vladinom Uredbom o zamrzavanju zarada prakticno spreceno. Mrvaljevic je za B92 rekao da je predsednik Upravnog odbora "Telekoma" Dragor Hiber predao predstavnicima sindikata tekst Sporazuma, kojim bi trebalo da bude resen sadasnji problem. Ipak, Mrvaljevic kaze da predlog koji su dobili ne omogucuje prekid strajka. “Dobili smo tekst sporazuma. Postoje neslaganja i tu je sad nesporazum, jer zelimo tacno da znamo koji je procenat kad je u pitanju poslovanje. Vec kod prve tacke smo se sudarili i na osnovu ovoga smo mnogo daleko, pregovaranje ce dugo trajati, vrlo tesko ce to ici”, rekao je Mrvaljevic. On je dodao da je najtvrdji orah u pregovorima ministar finansija Bozidar Djelic, koji se trenutno nalazi van zemlje, i nije dostupan novinarima. Ipak, Ministarstvo saobracaja i telekomunikacija oglasilo se povodom sindikalnih zahteva i optuzilo sindikate da se poigravaju nervima gradjana. “Zao nam je sto moramo da konstatujemo da je predstavnicima sindikata ovih preduzeca vazniji lican interes i procenat povecanja plata od kvaliteta usluga koje pruzaju gradjanima. Pojedina sindikalna rukovodstva cak i ne insistiraju na povecanju zarada, vec postavljaju politicke zahteve”, tvrdi Ministarstvo saobracaja u saopstenju.

Predsednik UO "Telekoma" Dragor Hiber za B92 kaze da su neki od zahteva potpuno neprihvatljivi. “Pretpostavljam da je sa jedne strane nadlezno ministarstvo nezadovoljno zato sto kad god izgleda da smo poceli pregovore i ponecemu se priblizili, dodje ponovljen zahtev ili grupa zahteva na koje jednostavno niko ne moze da pristane, ne zbog toga sto su ti zahtevi opravdani ili neopravdani, vec sto je nemoguce pravno na njih pristati. Prvi od njih je da se Vlada obaveze da ce da Ustavni sud Juogoslavije doneti odluku o tome da je neustavna uredba kojom su stavljene pod kontrolu plate u javnim preduzecima. Naravno da to Vlada ne moze da prihvati jer to ne moze ni da ucini, Vlada ne moze da obaveze ni na sta Ustavni sud, niti da od njega bilo sta trazi. Sa druge strane, strajk poprima neke elemente koji dosad nisu bili uobicajeni. Najzad, u najnovijem zahtevu koji je dobijen od strajkackog odbora najmanje se pominju zarade i procenti, a vise sve drugo”, istakao je Hiber. On kaze da ce biti tesko, pod sadasnjim uslovima, postici sporazum, istovremeno navodeci da strajk, u sadasnjem obimu, najteze pogadja socijalno najugrozenije grupe, poput penzionera, ili prosvetnih radnika.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

14 h

Podeli: