Zašto baš Zemun?

Najviše stanova u Beogradu u prvoj polovini ove godine prodato je u opštini Zemun.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 07.09.2021.

08:25

Zašto baš Zemun?
Ilustracija: Depositphotos, Violin

Prosečna cena kvadrata stana, u zavisnosti od lokacije, u Beogradu se kreće od 800 do 3.500 evra.

Opaska jednog od komšija koji kaže da Zemunci nikada neće reći da su iz Beograda, jasno dočarava stav i duh onih koji tamo žive. Kada kažu da idu u grad, ne misle na Knez Mihailovu.

Kako prenosi RTS, u poslednje vreme sve više ljudi se odlučuje baš za Zemun kada kupuje stan.

Odskora meštanka ovog dela grada kaže da joj je se Zemun sviđa zbog lokacije, a da je zgrada u kojoj sada živi moderna i savremena.

Koliko Leskovčani plaćaju kvadrat stana?

Stručnjaci navode objektivne razloge. Dragan Kosović iz Agencije za nekretnine, kaže da u sve više njih odlučuju za Zemun zbog razvijene infrastrukture.

"Razlozi za to su pristupne stanice, železnica, auto-put, sve veći broj industrijskih zona, zbog blizine posla. Cene su od 1.600 do preko 2.000 evra za novoizgrađene stanove na lokacijama, kao što su Zemunske kapije, Novogradska ulica, Prvomajska. Infrastruktura, povezanost je velika", objašnjava Kosović.

Raspon cena u zavisnosti od lokacije, u Beogradu je od 800 do 3.500 evra.

"Novi Beograd tradicionalno je oko 2.400, 2.500 evra, dok Zemun i pojedine lokacije prelaze i cenu od 2.700 evra. Kapije Zemun kreću se oko 2.000 evra", kaže Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije.

Dodaje da su cene znato veće za stanove sa pogledom na Dunav.

"Zone gde su lokacije sa lepom vizurom prema Dunavu, gde geomehanika ne dozvoljava veću spratnost i veće objekte – do 10 stanova, cene su znatno veće. Tu se dešava da neko traži i 3.000 evra po kvadratu", navodi Rodić.

Cene zemunskih stanova će i dalje rasti, tvrde stručnjaci, a pogled na Dunav uvek se dodatno naplaćuje.

Od juna 2020. nagli skok na tržištu

Dragana Milićević Sekulić iz Geodetskog zavoda objasnila je ranije da je najskuplji stan prodat u novogradnji, u Beogradu na vodi, za više od 9.000 evra po kvadratu. Najskuplji kvadrat u starogradnji koštao je 4.600 evra.

"Imali smo situaciju da je u prvoj polovini 2020, naročito u aprilu kada je bila zabrana kretanja, bio smanjen obim prometa, sklopljeno je više od 2.000 ugovora. Već od maja se situacija popravlja. U drugoj polovini 2020, od juna, došlo je do naglog skoka na tržištu nepokretnosti, a takav trend nastavljen je i u 2021. Obim prometa veći je za 60 odsto po svim vrstama nepokretnosti", kazala je Milićević Sekulićeva.

Istakla je da nema razlike između starogradnje i novogradnje, potražnja je podjednaka.

"Stanovi su tradicionalno najtraženija vrsta nepokretnosti na tržištu i najviše se novca izdvaja za stanove. Svi stanovi u prvoj polovini 2021. plaćeni su milijardu evra", navela je.

Najviše stanova kupuje se za keš

Najmanji promet je, prema njenim rečima, realizovan u Rakovici.

Koliko vam para treba za kvadrat stana u Kruševcu?

"Rakovica je opština gde su relativno ujednačene cene starogradnje i novogradnje. Ako se poredi sa Zemunom, prosečna cena novogradnje je 1.825 evra, a u Rakovici 1.380. Stara gradnja u proseku košta 1.523 evra u Zemunu, a 1.131 u Rakovici", rekla je Milićević Sekulićeva.

Kako je dodala, stanovi se najčešće kupuju za gotovinu – 63 odsto prometovanih stanova kupljeno je za keš, a 37 odsto su krediti.

"Na nivou gradova, krediti su u prvoj polovini godine dominantni u Vranju, 59 odsto je iz kredita, u Novom Sadu 50 odsto i još pet gradova ima udeo viši od 40 odsto. Gotovina je najčešća u Novom Pazaru, 90 odsto, Loznica i Leskovac su takođe u vrhu, sa 80 i 82 odsto. U Beogradu je 39 odsto stanova plaćeno kreditom. Za 40 odsto je veći broj stanova koji su kupljeni iz kredita u ovoj godini nego u 2020", navela je Milićević Sekulićeva.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

12 h

Podeli: