Testovi 51

30.10.2024.

16:45

Test: Mazda CX-60 – smela i drugačija FOTO

CX-60 je među najvećim SUV modelima Mazde u Evropi. Ujedno je i najsnažniji serijski auto ovog japanskog proizvođača, sa uzdužno postavljenim motorom i primarno zadnjim pogonom.

Izvor: Auto magazin/Aleksandar Bursać

Test: Mazda CX-60 – smela i drugačija FOTO
Auto magazin/Aleksandar Bursać

Podeli:

Smela i drugačija, kratak je opis Mazde. Istorija je puna primera nesvakidašnjih tehničkih rešenja koje je primenjivao ovaj japanski proizvođač.

Bilo bi nam potrebno dosta prostora da ih sve nabrojimo, pa ćemo se zadržati na jednom od najnovijih modela Mazde na našem tržištu – Mazdi CX-60.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Ne bi bilo ništa neobično da je ovo samo još jedan u nizu SUV modela.

Međutim, nekoliko je specifičnosti po kojima je trenutno najveći model Mazde u Evropi drugačiji u odnosu na konkurenciju, ali i u odnosu na dosadašnje modele ovog brenda.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Pre svega, CX-60 je konstruisan tako da ima uzdužno postavljen motor, a pogon je primarno zadnji!

Ovakav koncept je do sada bio rezervisan za sportske modele, ali i za limuzine koje su težile boljem balansu u pogledu dinamike vožnje i upravljivosti.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Sticajem okolnosti, neki premijum proizvođači su mehaničku platformu svojih limuzina preneli i na SUV modele, ali je činjenica da sve to predstavlja pravu retkost.

Mazda je odlučila da im se pridruži, i "genetiku svojih sportskih modela prenese na auto koji je pozicioniran iznad modela CX-5.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Koliko je CX-60 veći, nije očigledno samo u pogledu dužine, već i širine.

To je možda najlakše vidljivo na zaista širokom centralnom grebenu između vozača i suvozača, dok putnici na prednjim sedištima imaju 44 milimetra više za ramena.

Oni pozadi čak 50 mm više, tako da je komfor kao u velikim limuzinama.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Kada smo već kod razlike u dimenzijama, treba reći i da je u zadnjem delu Mazda CX-60 veća od Mazde CX-5, pa su vrata prtljažnika šira 35 mm.

Prtljažnik nudi 570 litara zapremine, što je prava mera za jedan veliki SUV.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Za pomalo neobične proporcije zaslužna su i vrata koja su blago pomerena unazad, a "krivac" je upravo pomenuti tehnički koncept.

Zašto je kabina za nijansu pomerena unazad, shvatamo kada otvorimo haubu.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Ovde je itekako očigledno da je motor postavljen ne samo uzdužno, već je iza prednje osovine! Da, kao kod roudstera.

Naravno, letva volana je ispred motora, što nije baš uobičajen prizor na današnjim automobilima.

Zato i ne čudi što je Mazda za CX-60, osim plag-in hibrida, konstruisala još i redni šestocilindarsk dizel motor, i to sa 3.3 litra radne zapremine!

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Mnogi kažu da su plag-in hibridi najbolje iz dva sveta; možete da uživate u punoj snazi SUS motora, u ovom slučaju 2.5 benzinca, i u vožnji isključivo na struju.

Proizvođač deklariše preko 60 kilometara po WLTP ciklusu. Šta se dešava u praksi, proverili smo iz prve ruke.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Test primerak smo preuzeli sa punom baterijom i gotovo punim rezervoarom. Putni računar je pokazivao moguću autonomiju od preko 500 kilometara na benzin i 57 kilometara na struju.

U meniju je podešeno da se prvo koristi struja uz baterije. Taman da testiramo koliko stvarno može da pređe na struju.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Auto vozimo po gradu, uglavnom bulevarskom vožnjom. Spoljna temperatura je oko 15 stepeni, što je gotovo idealno za litijum-jonsku bateriju. Nema grejanja a ni "klime".

Često vozimo na kratkim relacijama, a predviđeni domet na bord kompjuteru je prilično u skladu sa stvarnom kilometražom koju prelazimo.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Ubrzanja su sasvim solidna. Reakcija na komandu gasa je trenutna, a prestrojavanja su lagana i bez stresa.

Ipak nije malo 175 KS, koliko isporučuje elektromotor.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Zanimljivo je da se lepo oseća i promena brzina. Da, prilikom vožnje samo na struju, Mazda menja svih osam brzina.

Čuje se i zvuk. Naravno, veštački je. Osim do pešaka, dopire i do ušiju putnika u kabini.

U početku je zanimljiv, a posle nekog vremena smo dobili želju da ga isključimo. Ipak, takvu opciju nismo pronašli.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Na struju smo se vozili cela dva dana po lokalu. Drugi dan je pala temperatura na sedam stepeni, što je donekle ubrzalo smanjenje preostalih kilometara na struju, pre svega zbog upaljenog grejanja.

Par puta nam se desilo da na trenutak upali benzinski motor, ali zaista na nekoliko sekundi. Obično se to dešavalo kada je skroz hladan, odnosno neposredno posle jutarnjeg startovanja kada smo zahtevali nešto više snage prilikom ubrzanja.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Naravno, benzinac se pali i na punom gasu, pre svega iz razloga bezbednosti. Inače, ovakve situacije su zaista retke, s obzirom da je elektromotor dovoljno snažan za gradsku vožnju.

Ukoliko ne aktivirate kik-daun, moguće je postići maksimalnih 140 km/h na struju. Velike brzine već prilično smanjuju domet, tako da je optimum negde do 80 km/h.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

A onda smo došli do trenutka kada je putni računar pokazao da možemo da pređemo još samo jedan kilometar na struju.

Odmah se upalio i benzinac, a taj jedan kilometar, zapravo, označava koliko može da pređe samo na struju u standardnom hibridnom modu.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Sve u svemu, sa punom baterijom, prešli smo ukupno 49 kilometara, sa povremeno uključenim grejanjem.

Inače, pre početka test vožnje, dakle, dok je baterija bila puna, resetovali smo bord kompjuter.

Prosek potrošnje struje bio je oko 24,5 kWh/100 km, što je veoma dobar rezultat za ovako težak auto i za vožnju na kratkim relacijama, kada se dosta struje troši na zagrevanje pa i hlađenje sistema u cilju dostizanja i održavanja radne temperature baterija.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Benzinac ima zanimljiv zvuk, posebno kada se nagazi. Njegovih 2500 kubika uz pomoć elektromotora ume lepo da zabavi, naročito u sport režimu.

Pogon na sva četiri točka ima veliku ulogu u optimalnom prenošenju snage na podlogu, pa je ubrzanje do stotke za samo 5,8 sekundi prilično iznenađujuće.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Struja i ovde čini odziv na gas trenutnim, ali nas velika masa upozorava da fizika čini svoje i da moramo da bude oprezni uprkos sportskim karakteristikama.

Kočnice sjajno rade posao, ali treba imati u vidu da volan nije previše direktan, odnosno da ima pola kruga više u odnosu na, recimo CX-5. Sve to je u skladu sa klasom i konkurencijom…

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Na tačno 100 pređenih kilometara od resetovanja putnog računara, statistika je pokazivala 4,0 l/100 km.

To je situacija kada proizvođači deklarišu potrošnju u kojoj je uračunata i kompletna vožnja na struju sa punom baterijom.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Onda smo ponovo resetovali kompjuter, da vidimo koliko troši sa praznom baterijom, odnosno u klasičnom hibridnom režimu, kada povremeno radi na struju.

Posle novih 100 kilometara, prosek je bio oko 9,0 l/100 km.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Osim specifične konstrukcije karakteristične za sportske modele i premijum limuzine,

Mazda CX-60 se definitvno ističe svojim luksuzom.

Test primerak je u najvišem, "takumi" paketu opreme. Bela koža, belo drvo i materijal na komandnoj tabli koji nas asocira na čipku, zaista ostavljaju utisak raskoši.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Od prestižne opreme izdvajamo mogućnost automatskog podešavanja pozicije vozača.

Dovoljno je da se u sistem unese njegova visina, a kamera, koja inače prati pogled i upozorava na momente dekoncentrisanosti, pomaže u idealnoj postavci sedišta, retrovizora i volana.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Moramo da pohvalimo i veoma elegantnu grafiku digitalnih instrumenata, koja se prilično razlikuje u sport i ofroud režimu.

Trebalo nam je malo vremena da se naviknemo na ručicu menjača, kod koje je "P" položaj napred levo, kao na nekadašnjim automaticima. U skroz prednjem položaju je "R".

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Voleli bismo da je zvučna izolacija malo bolja, ali je svakako u skladu sa klasom, baš kao i relativno meko podešeno ogibljenje.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Uz prestiž i vrhunski inženjering obično ide i paprena cena, pogotovo ako se radi o automobilu sa baterijama. Međutim, Mazda je prilično uravnotežena, pa test primerak sa svim mogućim dodacima košta 60.290 evra, što neuporedivo niža cifra u odnosu na nemačke konkurente.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Na kraju, ostaje samo pitanje izbora motora. Nije lako odoleti rednim šestacima velike zapremine, pogotovo 3.3 dizelašu.

Možda nije snažan kao plag-in hibrid i ne omogućava ovakva ubrzanja, ali je svakako zanimljiv u pogledu zvuka motora, pa i potrošnje.

Više o ovoj verziji u nekom od sledećih testova.

Prvi model na novoj platformi

Mazda CX-60 je tek prvi model na novoj platformi sa uzdužno postavljenim motorom i primarno zadnjim pogonom.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Na naše tržište stigla je i Mazda CX-80 sa tri reda sedišta, koja je konstruisana na istoj mehaničkoj platformi ali sa dužim međuosovinskim rastojanjem. Sa CX-60 deli i motore.

Brzo punjenje

Kao i većina plag-in hibrida, Mazda CX-60 omogućava punjenje na AC punjačima. Maksimalna snaga punjenja je 7,2 kW, što znači da se ne koristi pun kapacitet većine punjača u tržnim centrima, ali nije ni sporo.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Potpuno prazna baterija do 100 posto puni se za dva sata i 20 minuta, što je sasvim dovoljno da se dobar deo kapaciteta dopuni dok ste u šopingu.

Na kućnoj šuko utičnici u garaži punjenje je duže, ali je sigurno da može da se napuni tokom noći.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

CX-60 sa praznim baterijom smo prikačili na punjač u tržnom centru. Posle sat vremena punjenja, putni računar je prikazivao da smo dobili 31 kilometar na struju.

U praksi smo potvrdili da je za potpuno napunjenu bateriju potrebno dva sata i 20 minuta.

Specifičan menjač

Mazda je razvila specifičan osmostepeni automatski menjač specijalno za ovu platformu koji je karakterističan po tome što nema konverter obrtnog momenta.

Ipak, njegov način rada je sličan - menja brzine preko planetarnih zupčanika i kvačila sa više lamela, ali nema hidrauliku konvertera kao ulazno kvačilo, već tu funkciju obavlja višelamelno kvačilo u kombinaciji sa integrisanim elektromotorom i generatorom.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Zamenom pretvarača obrtnog momenta kvačilom, obrtni moment se prenosi direktno, slično manuelnom menjaču.

Pored toga, prenos trenja i hlađenje kvačila je evoluiralo da bi se postiglo glatko pokretanje i visoka efikasnost.

Hibridni pogonski sklop Mazde CX-60 e-skajaktiv PHEV omogućava nezavisno kombinovanje snage benzinskog i elektro-motora.

Na primer, u vožnji na struju se nežno oseti promena brzina, baš kao u vožnji na benzin, ili uz pomoć oba motora istovremeno. Ovakvim rešenjem je omogućena i velika ušteda u prostoru.

Neverovatna snaga

Šuko utičnice na 220 volti nisu retkost automobilima. Obično se nalaze na zadnjim sedištima i omogućavaju punjenje uređaja manje snage, kao što su laptop računari.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Tako je i u Mazdi CX-60, sa šuko utikačem od 150 vati ispod ventilacionih otvora.

Međutim, pravo iznenađenje je u prtljažniku! Ovde je šuko utičnica 1500 vati snage!

Da, dobro ste pročitali, 1,5 kilovat, tako da bez problema možete da priključite kuvalo za vodu ili kućni usisivač.

Punjenje u vožnji

U strogi centar nekih evropskih gradova možete da uđete autom vozeći isključivo na struju.

Zato plag-in hibridi imaju opciju čuvanja struje za takve momente, pa i CX-60.

Auto magazin/Aleksandar Bursać

Ako se baš desi da nemate dovoljno struje pre nego što uđete u takvu zonu, možete da iskoristite opciju punjenja baterije tokom vožnje. Tada će benzinac raditi neprekidno.

Ovakav režim nije baš ekonomičan, pa je bolje unapred isplanirati punjenje na punjaču.

Mazda CX-60 E-Skyactiv PHEV AWD Takumi: Specifikacije

Motor: 4 cilindra, uzdužno postavljen, zapremina 2488 ccm, snaga 141 kW (191 KS) pri 6000 o/min, maks. o. moment 261 Nm pri 4000 o/min, menjač automatski, 8 stepeni

Elektromotor: snaga 129 kW (175 KS) pri 5500 o/min, maks. o. moment 270 Nm

Ukupna snaga sistema: 241 kW (327 KS) pri 6000 o/min, maks. o. moment 500 Nm pri 4000 o/min

Baterija: Li-Ion, kapacitet 17,8 kWh, masa 176 kg, napon 355 V

Dimenzije: D/Š/V 4745/1890/1685 mm, međuos. rastojanje 2870 mm, prtljažnik 570/1726 l, rezervoar 50 l, masa 2055 kg, pneumatici 235/50 R20

Performanse: maks. brzina 200 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 5,8 s, kombinovana potrošnja 1,5 l/100 km, emisija CO2 33 g/km

Domet na struju: 68 km grad, 63 km kombinovano

Oprema

Standard: automatsko kočenje prilikom isparkiravanja unazad, kontrola mrtvog ugla, el. parkirna kočnica, prepoznavanje znakova, nadzor pažnje vozača, adaptivni tempomat, automatsko kočenje, kamera od 360 stepeni, alarm sa senzorom pokreta, el, podešavanje volana, daljinsko uključivanje klime, digitalni instrumenti, dvozonska klima, navigacija, prednji i zadnji parking senzori, pametni ključ, odleđivač brisača, matriks farovi, el. otvaranje prtljažnika pokretom noge, bežični Apple Car Play i Android Auto, hed-ap displej

Opcije: paket praktičnost i ozvučenje (dodatno zatamnjena zadnja stakla, el. otvaranje prtljažnika, bežični punjač, utičnica 1500 W, Bose ozvučenje), paket udobnost (kožna sedišta, grejači sedišta napred i nazad, ventilacija prednjih, el. podešavanje prednjih, el. podesiv upravljač, memorija za vozača, nadzor pažnje vozača, personalizacija položaja sa odmicanjem sedišta), paket podrška vozaču (matriks LED farovi, el. preklopovi retrovizori, adaptivni tempomat, elektrohromatski retrovizor), panoramski krov sa otvaranjem

Podeli:

51 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: