Sve veći problem svemirskog otpada

Život

Izvor: B92

Sreda, 15.02.2006.

15:09

Default images

Ruski naučnici smatraju da je potrebno stvoriti svojevrsnu kosmičku "saobraćajnu inspekciju", kako bi se sprečili medjusobni sudari orbitalnih aparata i sudari sa kosmičkim otpadom.

"Svake godine sve je veća potreba stvaranja specijalnog medjunarodnog sistema kontrole rizičnih objekata - kosmičkih aparata koji više nisu u upotrebi, a koji se spuštaju na zemlju nekontrolisano, kao i kosmičkog otpada koji stvara opasnost sudara", izjavio je glavni balističar ruskog Centra za upravljanje letovima Nikolaj Ivanov. Prema njegovim rečima, neophodno je ne samo pratiti te objekte, već i razraditi mere kojima bi oni bili bezbedno spušteni na Zemlju.

Od svih veštačkih objekata koji lete oko Zemlje, aktivno je svega 10 odsto, odnosno oko 10.000 letelica. Ostalo je smeće, i to najmanje oko sto hiljada komada kraćih od deset santimetara i na desetine miliona malih predmeta, manjih od jednog centimetra, kazao je on.

Ivanov je rekao da se samo na prvi pogled čini da mali objekti ne mogu da pričine štetu na nekom kosmičkom aparatu i kao primer naveo da objekat veličine kokošijeg jajeta, pri brzini od osam do deset metara u sekundi, ima snagu natovarenog kamiona koji se kreće brže od 50 kilometara na sat. Nikolaj Ivanov je kazao da je osnovni način da se smanji takvo "zagadjenje" da zemlje koje lansiraju aparate ranije osmisle mere za njihovo bezbedno prizemljenje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

19 h

Podeli: