Gauk: Hvala sovjetskim vojnicima

Nemački predsednik Joahim Gauk je podsetio na patnje sovjetskih vojnika u nemačkom zarobljeništvu i zahvalio im za oslobođenje Nemačke.

Izvor: B92

Sreda, 06.05.2015.

18:08

Default images
Foto: Beta/AP, arhiva

To prenose nemački mediji, pozivajući se na manuskript govora šefa države na svečanosti u jednom dvorcu pored Bilefelda, u blizini nekadašnjeg logora gde su, kako kaže istorija, od 1941. do 1945. godine bili internirani pre svega ruski ratni zarobljenici, ali i poljski, srpski i francuski zarobljenici.

Ukazujući da je Gaukov govor došao u politički osetljivom momentu hladnih odnosa zapada s Rusijom, mediji pišu da je on tim više u svom govoru, hvaleći doprinos sovjetskih vojnika u pobedi nad nemačkim nacističkim režimom, poslao jasan znak Rusiji.

"Mi, kasnije generacije u Nemačkoj, imamo osnovu da za tu samožrtvujuću borbu bivših protivnika na zapadu i istoku budemo zahvalni....ta borba je učinila mogućim da mi danas u Nemačkoj možemo živeti u slobodi i dostojanstvu...", rekao je nemački predsedni,k čiji su roditelji, kako podsećaju nemački mediji, bili članovi Hitlerove NSDAP, a otac proveo u ruskom zarobljeništvu četiri godine.

Gauk je u svom govoru, gde je centralni deo bio sećanje na sovjetske ratne zarobljenike, podsetio da je više od pet miliona vojnika bilo u nemačkom zarobljeništvu i naglasio da je njihova sudbina do danas u "senkama sećanja".

Navodeći da je od 1941. do 1945. godine oko 5,3 miliona sovjetskih vojnika bilo u nemačkom zarobljeništvu, Gauk je rekao da je znatno više od polovine njih tu i okončalo svoj život.

"Oni su umirali od bolesti, gladi i bili ubijani", rekao je Gauk.

Podsećajući da je stradalo samo tri procenta zarobljenika zapadnih sila, Gauk je rekao da je, međutim, u nemačkim logorima izgubilo živote na stotine hiljada zarobljenih Rusa, Uzbekistanaca, Turkemistanaca i drugih naroda bivšeg SSSR.

Gauk je postavio i pitanje zašto se u Nemačkoj tako malo podseća na sovjetske vojnike, što je, kako pišu mediji, jedno od ključnih pitanja njegovog govora povodom 70. godišnjice završetka Drugog svetskog rata.

"Iz različitih razloga ta užasna sudbina sovjetskih ratnih zarobljenika u Nemačkoj nije nikada na odgovarajući način došla u svest i ona je do danas u senkama sećanja", rekao je Gauk.

On je, takođe, rekao da bi to moglo imati veze s tim što su Nemci u prvim posleratnim godinama mislili, pre svega, na svoje pale i nestale i na zarobljenike, koji su delimično još do 1955. godine bili u sovjetskom zarobljeništvu.

Oni, koji su "gledali u stranu, ne želeći da se toga sećaju", smatrali su se, kasnije, kako je rekao Gauk, potvrđenim kroz "okupatorsku i ekspanzionističku politiku Sovjetskog saveza" i stvaranje "komunističke diktature" u "zoni Nemačke, koju su sovjeti okupirali".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

19 h

Podeli: