"Partnersko nasilje ubilo 21 ženu"

U Srbiji je u partnerskom nasilju u prošloj godini ubijeno više od 40, a od početka ove godine 21 žena, navedeno je u saopštenju ombudsmana Saše Jankovića.

Izvor: B92

Ponedeljak, 24.11.2014.

23:16

Default images

U saopštenju je istaknuto i da raste broj pritužbi na rad policije, centara za socijalni rad i ustanova zdravstvene zaštite, koje su upućene toj instituciji.

Savet za rodnu ravnopravnost te Zaštitnika građana posebno je naglasio da su Romkinje, žene sa invaliditetom, izbegle i interno-raseljene žene, žene lošijeg imovnog stanja, žene sa poremećajima u ponašanju, društvene grupe sa povećanim rizikom od nasilja, kao i da naročito snažan odgovor države mora biti na suzbijanju i sprečavanju femicida, kao najtežeg oblika nasilja nad ženama.

Stoga je društvena i moralna obaveza organa javne vlasti da svojim delovanjem stvaraju uslove za ravnopravnu i socijalno odgovornu zajednicu, naglasio je Ombudsman u saopštenju povodom 25. novembra - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Savet te institucije upozorava i da su neophodne izmene krivičnog zakonodavstva kako bi se odgovarajuća pažnja posvetila psiho-socijalnom tretmanu nasilnika.

Institucije, u skladu sa svojim nadležnostima, treba da sprovode kontinuiranu obuku svojih zaposlenih u cilju prepoznavanja slučajeva nasilja i brzo i efikasno postupanje po prijavi.

U saopštenje je navedeno i da je ombudsman tokom ove godine, u okviru prevencije nasilja nad ženama, obavio nadzor primene protokola za zaštitu od porodičnog i partnerskog nasilja u 16 lokalnih samouprava.

Kako je istaknuto, u neposrednom razgovoru sa predstavnicima nadležnih organa - područnih centara za socijalni rad, policije, domova zdravlja, bolnica, prekršajnih sudova, javnih tužilaštava i lokalne samouprave, razmotrene su prepreke i manjkavosti u primeni protokola za zaštitu žena od porodičnog i partnerskog nasilja.

Izveštaj o rezultatima monitoringa Zaštitnika građana će tokom kampanje ''16 dana borbe protiv nasilja nad ženama'' biti predstavljen nadležnom skupštinskom Odboru za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, uz učešće i predstavnika jedinica lokalne samouprave i organa vlasti koji su primer dobre prakse, civilnog društva, stručne šire akademske javnosti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: