Šta sa saradnjom SAD-RUS u svemiru?

Tenzije u Ukrajini bi mogle da ugroze rusko-američku saradnju u svemiru, ali su Nasa i ruska agencija osuđene da se dogovore, pošto zavise jedna od druge.

Izvor: Beta, Tanjug

Subota, 22.03.2014.

12:32

Default images

Američka svemirska agencija Nasa, čiji austronauti isključivo zavise od ruskog svemirskog broda Sojuz za odlazak na Međunarodnu svemirsku stanicu, ne smatra da bi politička situacija mogla da ugrozi saradnju s Rusima.

"Ne očekujemo da će sadašnji stav Rusije o Ukrajini ugroziti našu dugu saradnju s Rusijom u svemiru", rekao je portparol Nase Alard Bejtel.

Ipak, nastavak saradnje zavisi pre svega od odgovora ruskog predsednika Vladimira Putina na američke sankcije zbog Krima, kaže Džon Logsdon iz savetodavnog odbora NASA.

"Rusija uvek može da obustavi svoju misiju, ali to bi bila katastrofa", kaže on i dodaje da između Rusije i SAD postoji uzajamna zavisnost u svemiru što je dobar razlog za nastavak saradnje.

Dok Rusi prevoze američke astronaute do Međunarodne svemirske stanice, Amerikanci vrše kontrole u Teksasu i takođe plaćaju održavanje stanice.

Predstavnici Rusije, SAD, Kanade, Japana i Evrope već 13 godina borave u svemirskoj stanici a njen život je nedavno produžen do 2024. godine.

"Uvereni smo da će naše dve svemirske agencije nastaviti da tesno sarađuju bez obzira na uspone i padove u američko-ruskim odnosima", navela je NASA u saopštenju.

Drugi predstavnik Nase, Džon Logsdon, izarazio je bojazan da bi ruski predsednik Vladimir Putin posle sankcija Rusiji mogao da obustavi transport američkih kosmonauta na Međunarodnu svemirsku agenciju.

"To bi bila katastrofa", ocenjuje Logsdon.

Rusija je sada jedina zemlja koja može da prevozi astronaute do Međunarodne svemirske stanice pošto je povučen poslednji američki svemirski šatl u leto 2011. godine.

Međunarodna svemirska stanica je zajednički projekat šest svemirskih agencija - SAD, Rusije, Japana, Kanade, Brazila i Evropske unije.

Kada je sovjetski svemirski program lansirao prvi veštački satelit, Sputnjik 1, 4. oktorba 1957. godine, odmah je na sebe skrenuo pažnju SAD i ubrzao njihove napore ka osvajanju svemira.

Američki Kongres je uspeh Sovjetskog Saveza doživeo kao veliku pretnju za bezbednost SAD, poznatu kao "Sputnjik šok", i odmah je zatražio hitnu i brzu akciju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: