Ponedeljak, 28.10.2013.

00:10

Nema novih uslova Londona i Berlina

Premijer Srbije Ivica Dačić poručio je da Velika Britanija podržava evropski put Srbije i da London i Berlin ne žele da postavljaju nove uslove Srbiji.

Izvor: Beta, Tanjug

Default images

"Hejg mi je rekao da Velika Britanija naravno podržava evropski put Srbije, da on smatra da je to tehničko pitanje verifikacije odluke Evropskog saveta, koji u decembru treba da usledi, vezano za datum održavanja prve međuvladine konferencije", rekao je Dačić novinarima posle razgovora sa Hejgom.

Hejg je kazao da "Nemačka i Velika Britanija ne žele da postavljaju neke nove uslove, već žele da jednostavno budu sigurni da će Srbija implementirati sve ono što je dogovoreno Briselskim sporazumom", naveo je Dačić.

Premijer Srbije je u razgovoru ukazao na to da bi bilo kontraproduktivno ako bi se dodatno komplikovala pozicija oko pregovaračkog okvira i da bi zvanično otvaranje tehničkih pregovora najkasnije do kraja januara bilo veliki podstrek i za sprovođenje Briselskog sporazuma, ali i za sveukupno sprovođenje reformi u Srbiji.

Prema rečima premijera, zajednička ocena današnjeg sastanka je konstatacija ministarstva spoljnih poslova Velike Britanije da su odnosi između Srbije i Velike Britanije ušli u jednu novu fazu.

"Oni žele što intenzivnije bilateralne kontakte, razvoj političkih, ekonomskih, kulturnih odnosa, kao i da nivo naših komunikacija bude i viši i češći", rekao je Dačić, ističući da bi za takav nivo strateškog partnerstva bilo veoma važno da britanski premijer dođe u Srbiju.

Dačić je podsetio da je poslednji britanski premijer koji je bio u poseti Srbiji bila Margaret Tačer pre 30 godina.

"Bio je ovo veoma koristan sastanak i Hejg je veoma zadovoljan načinom na koji Srbija vodi svoju unutrašnju i spoljnu politiku i mislim da je ovo pokazatelj da Srbija ima danas veoma drugačiji tretman nego što je to bilo pre nekoliko godina", rekao je srpski premijer.

Odgovarajući na pitanje novinara o pregovaračkom okviru, Dačić je kazao da mi na to ne možemo da utičemo i da se o tome vode rasprave.

"Većina zemalja EU smatra da ne treba menjati ništa u odnosu na ono što je već predloženo", rekao je srpski premijer i dodao da će mnogo toga zavisiti od lokalnih izbora na Kosovu nakon čega će se, kako je najavio, sastati visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton.

"Ja sam ukazao na sve probleme koji postoje i sa Prištinom i veoma je važno da EU insistira na jasnoj implementaciji Briselskog sporazuma onako kao što smo se dogovorili", rekao je on.

"Mislim da u ovom trenutku Velika Britanija shvata da Srbija ima jedan novi pristup, ali da i dalje postoje ostaci nekog pogleda na Srbiju iz vremena kada Srbija nije u potpunosti ispunjavala ono što je obećavala i to je sve posledica onoga što je bilo u prošlosti. Zato je važno da što više izgradimo naše međusobno poverenje", poručio je Dačić.
Foto: Beta/AP
Britanski ministar inostranih poslova Vilijam Hejg danas je "dao ohrabrenje" Srbiji o početku njenih pristupnih pregovora sa EU u januaru 2014. na osnovu ostvarivanja daljeg napretka u sprovođenju dijaloga Srbija-Kosovo uz posredovanje EU, saopštio je Forin Ofis posle Hejgovog razgovora s premijerom Srbije Ivicom Dačićem u Londonu.

Hejg je, kako se navodi u saopštenju, tokom razgovora s Dačićem, pozdravio napredak Srbije u sprovođenju sporazuma u dijalogu s Kosovom, uz posredovanje EU, postignut od njegove poslednje posete Beogradu maja ove godine.

Britanski premijer je podstakao Beograd na "pozitivno angažovanje" narednih meseci, uključujući pružanje podrške lokalnim izborima na Kosovu i dalje sprovođenje sporazuma postignutih u briselskom dijalogu.

"Na osnovu tog daljeg napretka, nadam se da će Srbija januara 2014. početi pregovore o pristupanju EU. Normalizacija (odnosa s Kosovom) je dugoročan proces i važno je da se nastavi stalno tokom pristupnih pregovora Srbije", rekao je Hejg, ukazuje se u saopštenju.
Hejg je u razgovoru s Dačićem rekao da očekuje uspeh investicione konferencije o Srbiji sutra u Londonu i rekao da je to važan događaj.

Posle sastanka s Hejgom, Dačić je na skupu u Četam hausu naglasio da je glavni prioritet Vlade na čijem je čelu da Srbija počne da živi "kao sav normalni svet" i da je za to nužno da se i sami Srbi promene.

"Govoriću vam o Srbiji u Evropi, i to u sadašnjem vremenu, bez obzira na činjenicu da nas do formalnog članstva u EU čeka izuzetno dug i isto toliko težak put", rekao je Dačić u debati na temu "Budućnost Srbije u Evropi", održanoj u Četam hausu, britanskom Kraljevskom institutu za međunarodne odnose, jednom od vodećih u svetu.

Premijer je rekao da građani Srbije moraju da se promene, da ne čekaju da im neko pomogne, već da sami nešto urade.

"Verujem da mi, građani Srbije, možemo mnogo. I hajde da u to verujemo zajedno i da na tome zajedno radimo. Da se, zajedno, menjamo i da, zajedno, rastemo", rekao je on.

Dačić je priznao da Evropa ima svoje muke i svoje prioritete, kao i jasna pravila, koja ne dozvoljavaju nedorađenim državama, sistemima i privredama da budu njen deo, dodavši da ko to ne razume, ne razume ni šta treba da radi da bi bio deo te velike porodice.

"I baš zato, ovoj vladi Srbije, njen osnovni prioritet, njen cilj svih ciljeva, nije to kada će Srbija ući u Evropu, nego, upravo suprotno, kada će Evropa ući u Srbiju. Kada ćemo mi, sami, moći da kažemo da živimo, radimo, i ponašamo se onako kao žive, rade i ponašaju se i svi evropski narodi. Ili, kako to imam običaj da kažem svojim sunarodnicima, kada ćemo 'da živimo kao sav normalni svet", rekao je Dačić.

Premijer Srbije je naglasio da Srbija želi i mora da se promeni, u čemu će morati da joj pomogne i Evropa, i dodao da početak pristupnih pregovora znači da je Srbija krenula evropskim putem.

"Svaka institucija koju na tom putu izgradimo, svaki evropski šraf koji ugradimo u naš sistem, svaki korak koji napravimo ka tom zapadu, biće dokaz da više nismo samo, kako su nas u Engleskoj, tokom Velikog rata zvali, 'čuvari vrata', već da smo ponosan i uspešan narod za koji su svaka vrata otvorena", poručio je on, navodeći da je to njegov san.

Kako je rekao, ukoliko Srbija ne shvati da jeste deo Evrope, ukoliko u Srbiji ne počne da se živi, radi i ponaša kao u Evropi, i to odmah, teško da "ćemo ikada moći da pređemo tu nevidljivu granicu, da izađemo iz te senke koja postoji još od Berlinskog kongresa, a koja nas stavlja u onaj tamni deo kontinenta, deo zaklonjen od sunca, u turoban, tužan i zaboravljeni istok."

Dačić je, u okviru debate na temu "Budućnost Srbije u Evropi" u vodećem međunarodnom institutu, podsetio da je Srbija pre stotinak godina već bila deo Evrope, "evropski heroj, pobednik u velikom ratu, poštovana i čak i slavljena", da je potom iščezla i da ju je zamenila Jugoslavija, koja se i sama raspala devedesetih godina, posle čega se Srbija ponovo pojavila.

"Za neke to, sa strane, izgleda kao mađioničarski trik - čas te ima, čas te nema, pa te ponovo ima... a za one koji su živote proveli u tom triku... verujte mi, ne znam šta za njih da kažem. Još mi je teže kada njima, čiji su životi u svemu tome propali, lično moram da se obratim. A moram, pošto Srbija ponovo postoji, i pošto sam joj ja premijer", rekao je on, napominjući da mu je dužnost da ne laže.

"I zato priznajem, evo i vama, da nam je Srbija, pa u najmanju ruku, čudna država. Država u kojoj ni granice nisu do kraja definisane, država opterećena prošlošću, koliko onom slavnom, toliko i onom osuđenom, država nesigurna, do kraja, u svoje nasledstvo, i u svoj identitet. I uz sve to, država osiromašena ratovima, sankcijama, pljačkaškom tranzicijom i zaista kriminalnom privatizacijom. To je danas Srbija", kazao je Dačić.

Dačić je istakao da je i on lično, zbog dužnosti koju obavlja i vizije Srbije koju ima, pokazao da su promene neophodne i moguće kada je postao prvi srpski političar koji je stegao ruku kosovskom premijeru Hašimu Tačiju.

"U nekim drugim okolnostima, to ne bi bila vest... U našim okolnostima, to je nešto sasvim drugo. Nešto na nivou senzacije. Hašim Tači i ja smo, dame i gospodo, ratovali", rekao je predsednik Vlade.

Dačić je podsetio da je Tači u Srbiji doživljavan kao zločinac, da mu je nadimak bio "Zmija" i da je za njim bila izdata poternica, dok su njega na Kosovu zvali "Slobin sin" i doživljavaliga kao deo režima u kojem su kosovski Albanci prepoznavali agresiju i zločin.

"I nas dvojica, sa takvom istorijom, i još više, sa takvim okruženjem, uspeli smo da se rukujemo, sednemo i razgovaramo... Mislim da je, za oba naroda, koja nas dvojica predstavljamo, to bio jedan od najznačajnijih trenutaka u istoriji", rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Srbija, njena vlada, njeni ljudi, njene institucije i njen sistem moraju smesta da postanu evropski, a ta promena mora da se dogodi i na čitavom Balkanu.

"Zato što, ako se ne dogodi, mi ćemo, čitavo poluostrvo, zauvek ostati u toj istočnoj senci. U Evropi će da se razgovara, na Balkanu će da se ratuje. U Evropi će da se radi, na Balkanu će da se umire od siromaštva. U Evropi će narodi da se poštuju, na Balkanu će da se istrebljuju", kazao je Dačić.

Premijer Srbije sutra u Londonu učestvuje na Danu investiranja u Srbiju. U delegaciji Srbije su i ministar finansija Lazar Krstić, ministar privrede Saša Radulović i ministar saobraćaja Aleksandar Antić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

21 Komentari

Možda vas zanima

Region

Loše vesti za korisnike ove banke

Privredna banka Zagreb (PBZ) odlučila je da podigne deo naknada svojim korisnicima za neke njihove usluge od 1. avgusta 2024. godine. Svojim korisnicma nisu posebno obrazložili zbog čega su se odlučili na ovaj potez.

14:52

18.5.2024.

1 d

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

20 h

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: