Zakon dozvoljava nošenje noževa

Naš zakon dozvoljava nošenje sečiva kraćih od 12 centimetara, za duže kazna zatvora je 60 dana. Zato su obračuni u našoj zemlji postali gotovo svakodnevica.

Izvor: B92

Ponedeljak, 16.07.2012.

21:48

Default images

Broj ubistava i napada noževima u Srbiji, a naročito u Beogradu, iz godine u godinu se povećava. Gotovo da nema dana, a da neko nekome ili sebi ne oduzme život ili nekoga povredi koristeći ovo hladno oružje, u kući, na ulici, radnom mestu, gradskom prevozu, na svadbi...

R. K. (37) je u ponedeljak uhapšen jer je u ulazu stambene zgrade u Novom Pazaru tri puta nožem ranio komšinicu S. P. (36). Žena je hitno prebačena na Hiruško odeljenje, gde je operisana i trenutno je van životne opasnosti. R. K. je napao S. P. kad je krenula na posao. Posle pregleda osumnjičenog, utvrđeno je da se radi o duševnom bolesniku.

Beogradska Hitna pomoć skoro svake noći ima bar jedno ubadanje nožem. U nedelju je na igralištu u Rakovici nožem uboden tridesetogodišnji muškarac. Nepoznati napadač je svoju žrtvu ubo u predelu leve jabučne kosti i ostavio ga da iskrvari. Na sreću, brzom reakcijom Hitne pomoći čovek je spasen. Dan ranije mladić od dvadeset godina zadobio je čak pet ubodnih rana nožem u Bulevaru kralja Aleksandra: dve u predelu butine, dve u grudi i jednu u potiljačnom delu glave. I on je, srećom, na vreme spasen. U incidentu koji se dogodio oko 20 sati u strogom centru Beograda, 11. jula, lakše je povređen 36-godišnji građanin. Njega je nepoznati napadač presreo na ulici i ubo ga nožem u grudi i podlakticu.

Nedelju dana ranije u prostorijama Termoelektrane „Nikola Tesla“ u Obrenovcu, Aleksandar T. posle kraće svađe najpre je nožem zaklao svoju suprugu T. T., a potom ju je i više puta izbo nožem. Telo nesrećne žene pronašle su kolege u toaletu firme, a njen muž uhapšen je nekoliko sati posle zločina. Motiv ovog zločina još uvek je nepoznat, ali prema prvim saznanjima, najverovatnije da je reč o ljubomori. Zbog istog „problema“ umalo da strada i Aleksandar K. iz Mrčajevaca, kojeg je na jednom svadbenom veselju, gde su se obojica zatekli kao gosti, tri puta nožem u stomak ubo Aleksandar Ž. iz sela Bečanj kod Čačka. Istog dana, oko ponoći, teško je povređen Anel M. (24) u Ulici obalskih radnika, kojeg je presreo nepoznati napadač i sedam puta ga ubo nožem. Život mladiću spasili su stanari obližnjih zgrada koji su čuli njegovo zapomaganje i pozvali Hitnu pomoć i policiju.

Stručnjaci smatraju da se nošenje i korišćenje noža, koje u Srbiji nije neobično i koje je na neki način čak i tradicionalno, mora strože sankcionisati. Najčešće ga koriste maloletnici, osobe kriminalne prošlosti i one izložene nasilju. Takođe, češće je u upotrebi jer je, za razliku od vatrenog oružja, lako dostupno i - jeftino. "Noževe nose najčešće osobe od 15 do 25 godina, dakle mladi, kako bi privukli pažnju, pozicionirali se u vršnjačim grupama i pokazali da su „opasni“. Ova kategorija retko nož i upotrebi, za razliku od druge grupe, koja ova hladno oružje nosi iz straha, panike, moguće samoodbrane. Oni će upotrebiti nož samo ukoliko im je život u opasnosti. Konačno, postoji i ona treća kategorija ljudi koji nose nož i koji su spremni da ga upotrebe u svakoj situaciji. To su osobe primarne agresivnosti, koje su tu osobinu stekle u porodici i koje se ne libe da nož upotrebe i u najmanjem koškanju", objašnjava kriminolog Dobrivoje Radovanović.

Po rečima našeg sagovornika osim mladih kod kojih se „razračunavanja“ završavaju ubadanjima nožem, tu su i pripadnici ekstremnih desničarskih pokreta ili navijačkih grupa, osobe izložene nasilju u porodici i one sa kriminalnom prošlošću, osobe sklone nasilničkom ponašanju i agresiji, ulični lopovi, razbojnici... Kad su porodična ubistva u kojima je upotrebljen nož kao oružje u pitanju, uglavnom se iza svega krije nesređena ljubavna, bračna, materijalna situacija, kao i alkoholizam, narkomanija, psihički problemi.

Kako bi se ova pojava redukovala, Radovanović predlaže: "Potrebno je da što više i što češće policija kontroliše osobe sa kriminalnim dosijeima. Takođe, i da drži pod stalnom kontrolom sumnjive kategorije ljudi, gde spadaju narkomani, alkoholičari, psihički bolesnici, a pre svega lopovi i razbojnici povratnici, kao i oni koji su skloni porodičnom nasilju. Policija mora da ima bolji sistem obaveštavanja i da viđe radi na prevenciji nasilja. I konačno, potrebno je promeniti zakon i u potpunisti zabraniti nošenje i najmanjeg sečiva."

Inače, zakon u Srbiji dozvoljava nošenje sečiva kraćih od 12 centimetara. Prema krivičnom zakonu ukoliko policija prilikom kontrole pronađe sečivo duže od ove propisane veličine, kazna je deset hiljada dinara ili 60 dana zatvora, kao i krivična prijava za nedozvoljeno nošenje oružja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

53 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

1 d

Podeli: