"Sevrna Koreja biće raj za ulagače"

Američki biznismen i investitor Džim Rodžers u svom bestseleru “Street smarts”, između ostalog opisuje zašto jedva čeka da uloži u Severnu Koreju.

Svet

Izvor: B92

Sreda, 28.01.2015.

10:14

Default images
Foto: Beta, AP

Rodžersu, koji je 2007. zajedno sa suprugom posetio zemlju, bilo je jasno da je narod svestan da su Severnoj Koreji neophodne promene.

Kao mladi oficiri, pre 30 godina, svi severnokorejski generali upućivani su u gradove poput Pekinga, Moskve i Šangaja. Oni drugim očima vide promene koje se događaju. Kada se vrate u Pjongjang sebi kažu: “Vidi šta se događa tamo, a kako mi živimo - ovde se ništa nije desilo, ovo mesto je i dalje katastrofa.” Vrhovni vođa Severne Koreje Kim Džong Un školovao se u privatnoj obrazovnoj ustanovi u Švajcarskoj. Malo je verovatno da će mlad čovek od trideset godina, koji je u periodu kada se formira ličnost proveo u Evropi, po povratku kući reći: “Strava, ovo mi se zaista sviđa, nema barova, nema zabave, nema automobila, nema ničega.”

Ovi ljudi su bili izloženi spoljnom svetu i znaju šta se tamo događa. Po mišljenju američkog biznismena, to je razlog zašto će se Severna Koreja veoma brzo otvoriti. Kada to učini, postaće izvanredan igrač na međunarodnoj sceni. Kinezi već dolaze. Na severozapadu grade mostove koji povezuju dve zemlje. Tamo postoje nove trgovinske zone. Prema tome, promene se događaju.

Kada je Rodžers 1997. posetio zemlju, na svakom koraku je nailazio na plakate za “jednu državu, dva sistema” - što je bila preovlađujuća mantra kasnih 1990-tih godina kada je Hongkong ponovo pripao Kini. Ukoliko je verovati propagandi, Severna i Južna Koreja teže ujedinjenju - uprkos onome što pišu američki mediji.

Biznismen smatra da postoje šanse za ujedinjenje u veliku državu

Ujedinjena Koreja bila bi ekonomska sila. Jedini koji se protive ovakvom pozitivnom koraku jesu Sjedinjene Države i Japan.

Japan je protiv ujedinjenja i za to postoje očigledni razlozi. Za američke birokrate, koji su intelektualno letargični i za koje je tipično da sporo menjaju način razmišljanja, podeljena Koreja je način života. Nekoliko hiljada američkih vojnika stacionirano je u Južnoj Koreji – to je nešto poput industrije, a čitava birokratija opstaje na kontinuitetu te industrije.

Ukoliko se i Severna i Južna Koreja ujedine, Japan će biti suočen sa novim velikim konkurentom, mnogo moćnijim nego što je Severna Koreja danas. To će biti država sa 75-80 miliona stanovnika na kineskoj granici, sa brojnom jeftinom i disciplinovanom radnom snagom, prirodnim resursima na severu, i obiljem kapitala i stručnog znanja na jugu. Takva država bi nadmašila Japan. Troškovi poslovanja u Japanu su visoki i u konstantnom porastu. Između ostalog, Japanci više nemaju mnogo jeftine radne snage.

Južnoj Koreji fali žena, a Severna ih ima na pretek

Rodžers veruje da šansa za ulaganje u Severnoj Koreji leži u turizmu. Ima samo 25 miliona Severnokorejaca, tako da neće doći do velikog skoka njihovih putovanja po svetu, ali će verovatno znatno skočiti broj Južnokoreanaca koji posećuju Severnu Koreju. Procvetaće i biznis vezan za venčanja, pošto u Južnoj Koreji postoji veliki manjak devojaka. Južnokorejski muškarci mogu da potraže ženu u Los Anđelesu ili Kvinsu, kaže Rodžers, ali glavni izvor žena postaće Severna Koreja. Sever nema demografski problem koji muči Jug.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

6 h

Podeli: