Vujović tvrdi: SB već "snima" JP

Svetska banka će Srbiji u toku ove godine dati ukupno 630 miliona dolara kredita za sprovođenje reformi, izjavio srpski ministar finasija Dušan Vujović.

Srbija

Izvor: Beta, Novi magazin

Četvrtak, 26.02.2015.

13:16

Default images
Foto: Beta

U intervjuu za Novi magazin, on je rekao da od brzine reformi zavisi da li će sve te pare biti povučene u ovoj godini ili ne, ali je istakao da je najvažnije da taj proces ima sigurnu osnovu i da krene.

Na pitanje kada će početi restrukturiranje javnih preduzeća, on je rekao da je "već počelo u decembru (prošle godine)". "Predstavnici Svetske banke su došli i snimaju situaciju u Eletroprivredi Srbije, Železnicama... Za njih se takođe pripremaju krediti. Oni će postati efektivni tek od 1. jula, pošto to ulazi u sledeći četvorogodišnji plan Svetske banke", precizirao je Vujović.

Na pitanje da li je planirano da Srbija uzme novac koji je odobren aranžmanom sa Međunarodim monetarnim fondom (MMF), on je odgovorio odrečno.

"Ne. Imamo i dovoljnu fiskalnu likvidnost i dovoljnu platno-bilansnu likvidnost, imamo deset i više milijardi evra u deviznim rezervama. Nama ta podrška ne treba", rekao je srpski ministar finansija.

Prema njegovim rečima, sa druge strane, mogućnost povlačenja kredita stoji kao garancija svim investitorima "za ne daj Bože, ako zatreba".

Najvažnija stvar u sporazumu sa MMF-om, po oceni Vujovića, je to što su u njega uključene strukturne reforme. "To znači, prvo rešavanje sudbine 512 preduzeća u restrukturiranju, drugo, reforma javnih preduzeća i, treće, reforma javne uprave", rekao je ministar finansija Srbije.

Na pitanje zašto se neuspeh pregovora sa Esmarkom nije odrazio na aranžman sa MMF-om, Vujović je rekao da to što se desilo sa Železarom Smederevo nije moglo da ima nikakve posledice na pregovore sa MMF-om zato što je Vlada u uslovima koje je sa Fondom dogovorila predvidela rešavanje statusa Železare, a ne nužno privatizaciju.

"Privatizacija je bila jedna od tri opcije, druga je bila ugovor o menadžmentu, tj. upravljanju, gde je ključni uslov da nema više subvencija, i treća mogućnost je stečaj", rekao je on.

Napomenuo je da je Vlada je u svom Memorandumu o ekonomskoj politici predvidela da zatvori kanale kroz koje su, bez kontrole, curila državna sredstva.

"Železara je za sporazum sa Fondom najvažnija, ali su u istoj kategoriji Srbijagas i Železnice, Azotara, Petrohemija i svi gubitaši", rekao je Vujović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

9 h

Podeli: