BG kršio zakon, vrtići jeftiniji?

Grad Beograd od 1. januara naredne godine primenjivaće nove, niže cene boravka dece u državnim vrtićima.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 27.10.2014.

17:25

Default images

Ministar prosvete Srđan Verbić je istakao da će cenovnik morati da se uskladi sa zakonom, koji se godinama kršio, pa su roditelji neosnovano plaćali više cene vrtića.

Grad je izračunao cenu na osnovu zakona i ona će, kako je nezvanično čuo ministar, biti 5.000 dinara.

Iz gradskog Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu nisu stigli odgovori u vezi sa ovom temom, a ministar Verbić istakao je da je, prema dopisima roditelja, sličan problem postojao i u Kragujevcu, ali je tamošnja lokalna samouprava reagovala i u međuvremenu otklonila nezakonitosti.

Lokalne samouprave kršile su u ovom slučaju dva zakona, Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u članu 159 kaže: "U budžetu jedinice lokalne samouprave obezbeđuju se sredstva za deo ekonomske cene obrazovanja i vaspitanja dece i učenika koja obuhvata ostale tekuće rashode, a na osnovu utvrđene ekonomske cene iz člana 155. ovog zakona.
U budžetu jedinice lokalne samouprave obezbeđuju se sredstva i za: 1) ostvarivanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja (poludnevni i celodnevni boravak, ishrana, nega i preventivna zaštita dece predškolskog uzrasta) u visini 80 odsto od ekonomske cene po detetu, uključujući u celosti sredstva za plate, naknade i druga primanja, socijalne doprinose na teret poslodavca, otpremnine, kao i pomoći zaposlenih u predškolskoj ustanovi i ostale tekuće rashode."

Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju pitanje finansiranja reguliše članom 50.

"Roditelj, odnosno staratelj deteta učestvuje u obezbeđivanju sredstava za ostvarivanje delatnosti predškolske ustanove, čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave u visini 20 odsto od ekonomske cene po detetu, u skladu sa Zakonom."

Ovi zakoni su stupili na snagu 2009. odnosno 2010. godine, što znači da Beograd i Kragujevac godinama nisu poštovali propise, pa su roditelji plaćali znatno više, čak i do 80 odsto za boravak deteta u vrtiću, a ne 20 odsto, kako nalažu zakonske odredbe.

Roditelji boravak dece u beogradskim vrtićima plaćaju 9.700 dinara, a u Kragujevcu je cena bila još viša.

Ministar Verbić rekao je da je grad Kragujevac u međuvremenu reagovao te da je nova cena, a u skladu sa zakonom, utvrđena u iznosu od 3.450 dinara, što je 20 odsto u odnosu na ekonomsku cenu i ta se cena već primenjuje.

"Sama činjenica da se koriguju cene je jako dobra vest", rekao je Verbić i naveo da roditelji Ministarstvu mogu i dalje da ukazuju na ove nezakonitosti.

Kad je reč o eventualnoj nadoknadi štete koju su roditelji imali, s obzirom na to da im je nezakonito naplaćivano više za boravak dece, za sada se rešenja ne pominju.

Ministar je napomenuo da zakonima nisu predviđene kazne za nepridržavanje odredaba o utvrđivanju cene boravka u vrrtićima, te da pretpostavlja da roditelji mogu lično da potraže pomoć pravnika.

U Ministarstvu ističu da će, u slučaju da se pokaže da još neka lokalna samouprava ne određuje učešće roditelja u ceni vrtića u skladu sa zakonom, preduzeti korake kao i u slučaju Beograda i Kragujevca.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

54 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

8 h

Podeli: