Nemci nude sve, a imamo li mi para?

Nemačka kompanija AEbt (Primenjena železnička tehnologija) nudi Srbiji saradnju i napredne tehnologije za železnicu, tramvajski i metro saobraćaj.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 05.08.2014.

15:34

Default images

Menadžer prodaje te kompanije Folker Drenkan je tim povodom posetio Srbiju i održao sastanke sa predstavnicima Železnica Srbije, GSP-a Beograd, kao i Građevinskog fakulteta na Katedri za puteve, aerodrome i železnice.

"Tražimo nova tržišta, a Srbija je na putu ulaska u evropsku zajednicu, gde je čeka veoma kompleksan zakon o železnici", izjavio je Drenkan Tanjugu.

On je kazao da ta kompanija, koja se bavi pružanjem tehnoloških i obrazovnih usluga sa sopstvenom akademijom, želi da prenese Srbiji "nou-hau" tehnologije i pomogne joj da se uključi u složen železnički sistem Evrope.

Drenkan očekuje da će Srbija postati članica EU u narednih pet do 10 godina i ističe da našu zemlja čeka puno posla u oblasti železničkog saobraćaja, kao i da se to odnosi i na zemlje u okruženju - Crnu Goru, Hrvatsku, Makedoniju... On je istakao da naša zemlja treba da dostigne i visoke evropske standarde za bezbednost železničkog saobraćaja, kao i da je ta firma specijalizovana za sve bezbednosne provere. Ta nemačka kompanija (Angewandte Eisenbahntećnik GmbH) se bavi tehnologijom za železnicu, pruge, šinska vozila, njihovom sigurnošću, sertifikacijom, dozvolama, raznim procenama, složenim softverskim rešenjima, obukom službenika, edukacijom studenata...

Drenkan je naglasio da ta firma može da pomogne Srbiji u procesu dobijanja određenih dozvola i sertifikata u skladu sa EU normama.

"Mi nudimo Srbiji nove tehnologije odnosno železnički 'nou-hau' napravljen u Nemačkoj, a Srbija kao i Nemačka imaju dugu istoriju železnice", naveo je on.

Drenkan je prošle godine prvi put boravio u Srbiji u okviru stručne konferencije o infrastrukturi, koju je u septembru organizovala Delegacija nemačke privrede u Srbiji. Ta nemačka firma u Nirnbergu ima svoju Akademiju za obuku kadrova u oblasti železničkog saobraćaja, šinskih vozila i svih procesa za bezbednost te vrste saobraćaja.

Kompanija AEbt je pristuna osim u Nemačkoj i na drugim evropskim tržištima, na primer francuskom, švajcarskom, austrijskom i zemaljama Beneluksa.

"Želimo da pomognemo srpskim železnicama", poručio je Drenkman konstatujući da je železnička infrastruktura u Srbiji u dosta lošem stanju i da mnogo toga treba uraditi, s obzirom da su na nekim srpskim prugama brzine vozova svega 20 kilometara na sat.

On je podsetio da kroz Srbiju prolazi železnički Koridor 10 ističući da u taj evropski železnički pravac treba uložiti puno novca u našoj zemlji.

Sa druge strane, Nemačka ima dobru železničku infrastrukturu i zato vozovi mogu da se kreću velikim brzinama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

11 h

Podeli: