Srbija

Nedelja, 09.06.2013.

16:35

Fejsbuk nalozi za lažne brendove

Trgovina putem interneta postala je u poslednjih nekoliko godina novi Eldorado za prodaju falsifikata poznatih robnih marki, ali i kopija luksuzne robe.

Izvor: 24 sata

Default images

U poslednjh pet godina trgovina putem interneta i sve jednostavnije pravljenje sajtova omogućili su pravu eksploziju prodaje odeće i obuće na ovaj način, zbog čega proizvođači gube zaradu, a kupci često dobiju „mačka u džaku“, piše 24 sata..

Falsifikovana roba već se godinama slobodno nudi u kineskim radnjama, ali i u ekskluzivnim buticima. Broj ilegalnih prodavaca na ulicama znatno je smanjen, a količina zaplenjene falsifikovane robe je povećana, tvrde u Tržišnoj inspekciji. Ilegalna prodaja preselila se, međutim, na internet.
Takva roba se ne oporezuje, pa država gubi novac od poreza, zbog nelojalne konkurencije zatvaraju se legalne radnje, a kvalitet i zdravstvenu ispravnost proizvoda koji se prodaju na ovaj način niko ne kontroliše. Udruženja potrošača kažu da su svakodnevno pretrpani komentarima i žalbama na nekvalitetnu robu koja se prodaje na raznim internet sajtovima. A prodaje se sve - od kozmetike i parfema preko obuće i odeće, do satova i nakita.
"Svi koji prodaju falsifikate na internetu moraju da se skrivaju kao da je prodaju na ulici. Zato na Fejsbuku otvaraju više različitih naloga preko kojih reklamiraju odeću, obuću, parfeme. Zatim, robu prodaju preko različitih kurirskih službi kako bi prikrili stvarnu količinu prodate robe i novac primaju u gotovini nakon svake isporučene pošiljke" - objašnjava Nikola M., koji je dugo zarađivao na ovaj način.
Ova roba se na sajtovima reklamira kao original, pa se mnogi iznenade kada im se original patike poznate sportske marke raspadnu posle dva meseca ili kada shvate da parfem koji su kupili traje kraće od najjeftinije toaletne vode. Tu dolazi i do glavnog problema pošto za robu kupljenu na ovaj način ne postoji mogućnost podnošenja žalbe, zamene ili povraćaja novca.
Falsifikovana roba mahom se pravi u Kini, Južnoj Koreji, Tajvanu, odakle se potom transportuje na Bliski istok gde se pakuje u ambalažu koja je identična originalnoj i potom se distribuira na naše tržište.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Amerika se predomislila: "Povlačimo"

Sjedinjene Američke Države su povukle licence kompanijama kao što su Intel i Kvalkom za isporuku 4G čipova za laptopove i mobilne telefone kineskom proizvođaču telekomunikacione opreme Huavei Technologies, ​​rekla su tri izvora.

9:51

9.5.2024.

1 d

Svet

Uvode novu novčanicu: Inflacija uzima danak

Zbog dramatičnog skoka inflacije u Argentini poslednjih meseci vlada u Buenos Ajresu povećala je veličinu svoje najveće novčanice u opticaju sa 5.000 na 10.000 pezosa, koja vredi oko 10 dolara.

14:39

9.5.2024.

1 d

Podeli: