“Skinuti omču sa vrata Vojvodine“

Od konsultacija sa premijerom Mirkom Cvetkovićem zavisi hoće li LSV podržati Zakon o javnoj svojini, kaže Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak.

Srbija

Izvor: Danas, Tanjug

Sreda, 21.09.2011.

20:07

Default images

Čanak je rekao da Zakon o javnoj svojini nije bio deo koalicionog dogovora prilikom formiranja vlade 2008. i da zbog toga podrška Lige tom zakonu zavisi od toga hoće li se postići dogovor sa premijerom.

Upitan hoće li Liga nastaviti sa politikom uslovljavanja svaki put kada se pre Skupštinom Srbije pojavi neki za Vojvodinu važan zakon, Čanak je odgovorio da ne smatra da se radi o uslovljavanju. "Pošto o ovim stvarima nismo razgovarali prilikom formiranja vlade, to mora sada da se desi. Mene lično čudi kao način funkcionisanja to što vlada prvo izađe sa zakonom, pa onda pokušava da nas stavi pod svršen čin, ali njihovo je da probaju a naše da ne pristanemo", poručio je Čanak. On kaže da se "Vojvodini uglavnom vraća ono što novac troši, a ne ono što novac donosi".

On je ocenio da je Zakon o javnoj svojini nastavak nepravde prema Vojvodini, ali istakao da su konsultracije neophodne da bi se videlo šta je moguće uraditi.

Čanak je ponovio da Ustav iz 2006. godine, koji je "stavio novu omču oko vrata Vojvodine i kompletne decentralizacije zemlje", mora da se menja i dodao da zato Zakon o javnoj svojini i ne doživljava kao trajno rešenje.

Komentarišući ocene pojedinih opozicionih stranaka da se Zakonom o javnoj svojini stvara država u državi, Čanak je kazao da se pitanje državnosti Vojvodine zlonamerno tumači u strahu od, kako je rekao, fantomske secesije.

"Taj strah ne služi da bi se sprečila secesija Vojvodine, jer ona ne samo da je nemoguća, nego niko o njoj ne razmišlja, već da bi se većina građana ove zemlje plašila i da ne bi postavljala jednostavna pitanja - zašto ne živimo bolje i gde su naše pare. A kada to pitamo, pojave se oni zbog kojih tih para nema da počnu pricu o secesiji", rekao je Čanak.

On je rekao da pitanje vraćanja železnice Vojvodini nije političko isterivanje pravde ili predizborni marketing, već važna stvar o kojoj se mora razgovarati.

Naglasivši da je železnica u Vojvodini bolno pitanje, on je podsetio da u proteklih 80 godina u pokrajini nije napravljen ni kilometar pruge, kao i da se polovina železničke mreže ne koristi ili je uništena.
"Železnica bi trebalo da bude kičma razvoja Vojvodine i da reši mnoga pitanja, recimo cenu stanovanja, jer je železnicki saobraćaj osnovni način funkcionisanja većih gradskih sredina svuda u svetu. A mi, umesto da idemo u tom pravcu, krenuli smo u centralizaciju u Vojvodini i koncentraciju stanovanja u Novi Sad i još nekoliko gradova i na taj način praktično opustošili čitave delove Vojvodine koji bi mogli da budu dom stotinama hiljada ljudi", smatra Čanak.

Čanak je naveo i da se u Službenom listu Vojvodina svrstava u nerazvijene prostore Srbije, jer ima BDP manji od republičkog proseka. "Upravo zbog toga pitanje imovine je, kao osnova za građenje finansijske kičme Vojvodine, izuzetno značajno ekonomsko i političko pitanje", istakao je Čanak.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

92 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

4 h

Podeli: